Košický kraj otvára filmový chodník, najväčší na Slovensku

Košický kraj filmový chodník

Košický kraj je mimoriadne bohatý na zaujímavé miesta. Nie je to len Spišský hrad, Slovenský raj a všetky tie turisticky významné miesta. Zoznam jedinečných krás by obsahoval aj niekoľko jaskýň, medzi ktorými by nesmela chýbať Domica. Alebo Gemer a jeho okolie? Čo tak množstvo miest s Košicami na čele? Hrad Krásna Hôrka je po rekonštrukcii krásny, no nie je jediným hradom v kraji. Popri množstve iných atrakcií Košický kraj spúšťa celkom novú a na Slovensku nevídanú atrakciu.

Košický kraj filmový chodník

Doteraz sme mohli naraziť len ojedinele na filmové chodníky v rámci niektorých obcí. Presah za hranice jednej obce sme tu však nemali. Košický kraj (konkrétne KOCR / krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región) spojil sily s kulturológom Tomášom Galierikom, autorom kníh o filmovom turizme (filmovemiesta.sk) a vytvorili projekt, ktorý pokrýva celý Košický kraj. Jednotlivé obce, miesta, parky, vodné toky, hrady, lúky, cesty, aj pamiatky. Všetko to, čo mohli filmári použiť pri nakrúcaní filmov a seriálov. Minimálne tak ide o miesta, ktoré je možné vo filmoch identifikovať ako tie “filmové” aj dnes.

Filmový chodník pre turistov a nadšencov filmu

Je skvelé vedieť, že ak už ste na nejakom zaujímavom prírodnom mieste, že po ňom siahli aj filmári. Košický kraj na niektorých takýchto miestach vybudoval informačné tabuľky v podobe filmovej klapky. Na nej sa nachádzajú stručné informácie o filme a pripomienka toho, že práve toto miesto vo filme účinkovalo. Vďaka tomu môže byť dané miesto ešte zaujímavejšie. Vo svete je to osvedčený spôsob, ako pritiahnuť ďalší záujem turistov. Ako priniesť niečo viac a obohatiť ponuku cestovného ruchu. Informačné centrá sú odteraz vyzbrojené propagačnými materiálmi a filmovou mapou. Je toho viac než dosť, čo sa dá ako to “filmové” objavovať. Tlačená brožúrka obsahuje mapu, aj kompletný zoznam filmov a názvy miest. Je dokonca aj v anglickej verzii.

Filmový chodník je tak vybudovaný pre kohokoľvek, kto prichádza do Košického kraja a na jednotlivé miesta. Na stránkach Košického kraja https://www.kosiceregion.com/sk/ je možné nájsť informácie o spustení novej atrakcie a odkaz na aplikáciu Smart Guide, ktorá vedie priamo na Košický kraj. Vďaka nej je možné sa napojiť priamo do ponuky Košického kraja, ktorej súčasťou už dnes je práve výber filmárskych okruhov. Návštevníci si môžu v aplikácii pozrieť trasy k takýmto miestam, konkrétne lokality, aj konkrétne filmové informácie. Niektoré diela kinematografie sa opakujú, ak napríklad použili viacero miest z daného regiónu.

Čo môže filmový chodník Košického kraja priniesť?

Doteraz sme nič podobné na Slovensku nemali. Dosiaľ sa neobjavil projekt, ktorý by pod sebou obsiahol rozsiahlu plochu a priestor využívaný pestrým výberom rôznej kinematografie. Snahy o okruhy rozprávkovými miestami existovali v rôznych podobách, nie však v rámci projektov sprievodcovských s mapami a snahou dlhodobo poskytnúť zážitkový turizmus. Už v minulosti sa objavil sprievodcom organizovaný okruh filmovými miestami filmu Čiara, čo však nebol dlhodobý projekt. Akousi jeho nadstavbou môže byť práve nová aplikácia, informačné tabule na miestach a všetky informačné zdroje venované novinke v Košickom kraji. Filmový chodník Košického kraja a Tomáša Galierika totiž sprevádza po miestach aj samotného filmu Čiara, vrátane ostatných.

Košický kraj filmový chodník

Filmový fanúšik sa ukrýva v rôznych iných nadšencoch turistiky. Ak už na takéto miesta mierime, poteší informácia o filmovom využití. Aj u nás na malom Slovensku sa objavujú ľudia, ktorí radi siahnu po inom podobnom mieste. Košický kraj takéto miesta označil tabuľkami, ktoré sa môžu objaviť na sociálnych sieťach, v médiách. Ľudí môže motivovať vybrať sa na takéto miesta, zaznačiť si ich na mape ako splnené a navštívené. Môže to pripomenúť aj filmárom, že v Košickom kraji existujú filmovo využívané a atraktívne miesta. Nakrúcať v Košickom kraji nemusí byť zlý nápad, ak má samotný film zo strany lokálneho cestovného ruchu ďalšiu podporu smerom k filmu.

Ktoré filmy sa nakrúcali v Košickom kraji?

Je vôbec na čo pozerať a čo objavovať? Čím sa môže Košický kraj pochváliť a stojí to za to? Určite stojí, pretože ide o filmy ako Čiara, Vojna policajtov, Dračie srdce, Eragon, horor Ravenous, historický Len v zime, fantasy Kull Dobyvateľ, Návrat bocianov, Perinbaba ako aj Perinbaba a Dva svety. Zo starších slovenských alebo československých filmov môžu byť zaujímavé staršie Jakubiskove diela aj samotné rodisko známeho režiséra Kojšov. Určite stojí za pozornosť aj seriály Marco Polo a Hanna, alebo jeden z najnovších filmov, ktorý vznikal na vodách Hornádu s názvom River Wild. Z filmov je to však stále len zlomok oproti tomu, čo ponúka aplikácia a mapa. Podchytené sú tak mnohé miesta regiónu od Slavošovského tunela, cez Stratenú, Spišský hrad, mesto Rožňava, Košice, po Zemplínsku Šíravu a miesta pri ukrajinských hraniciach.

Pridanou hodnotou celej aplikácie a projektu je, že obsahuje informácie o jednotlivých filmoch, popis príbehu a prehľad ďalších filmových miest. Košický kraj nezostáva sebeckým a nebojí sa spomenúť aj filmové miesta mimo vlastný kraj. Tým je ešte cennejším nástrojom pre filmového fanúšika a cestovateľa po filmových miestach. So všetkými filmovými zaujímavosťami poteší aj vtedy, keď nemáte možnosť a čas čítať. Spomínaná aplikácia totiž texty prečíta za vás. Používatelia aplikácie si tak môžu nechať spusteného audiosprievodcu a dané texty si nechať prečítať.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.