ZN.SK
Zdravé zuby a chrup ako taký

Koľko má človek zubov, anatómia zubu a aké zuby poznáme

Koľko máme zubov? Otázka jednoduchá. Učili sme sa to už v základnej škole. Ak sa nás niekto opýta koľko máme zubov, mnohí zostanú zaskočení.

Koľko máme zubov? Otázka jednoduchá. Učili sme sa to už  v základnej škole. Ak sa nás niekto opýta koľko máme zubov, mnohí zostanú zaskočení. Najskôr sa snažia otázku spracovať,  v lepšom prípade  správna odpoveď naskočí včas. V opačnej situácii sa cítia frustrovaní a značne  nepríjemne. Opakovanie je matkou múdrosti,  preto verím, že  mi aj informovaný čitateľ odpustí  pár základných informácii o chrupe.

Zdravé zuby a chrup ako taký

Koľko máme zubov v ústach?

Dieťa má 20 mliečnych zubov: 8 rezákov, 4 očné zuby. Črenové zuby sa v mliečnom chrupe nenachádzajú, namiesto nich  je 8 mliečnych stoličiek.  Prvé zuby sa začnú prerezávať medzi 5 a 8 mesiacom života dieťaťa. Vo veku 2 ½ – 3 roky má dieťa už všetky mliečne zuby.Výmena mliečnych zubov je z veľkej časti geneticky podmienená. Začína okolo piateho, šiesteho roku a pokračuje do 12 až 13 rokov. Dospelý človek má 32  trvalých zubov: 8 rezákov, 4 očné zuby, 8 črenových zubov a 12 stoličiek.

Anatómia zubu

Zuby sú súčasťou žuvacieho orgánu, zubným fixačným tkanivom sú ukotvené v hornej a dolnej časti čeľuste. Slúžia na prijímanie potravy a plnia nesmierne dôležitú úlohu pretože  rozomieľajú potravu.

Vrchná časť zuba a zároveň jediná, ktorú môžeme vidieť je korunka. Tvar korunky určuje funkciu zuba.

  • Rezáky – ostré predné zuby v tvare dláta (4 horné a 4 dolné zuby) na rezanie jedla.
  • Očné zuby- niekedy sa nazývajú aj špičiaky. Majú tvar hrotov na slúžia na trhanie jedla.
  • Premoláre (predné stoličky) niekedy nazývané aj črenové zuby, slúžia na drvenie a trhanie potravy.
  • Moláre (veľké stoličky) tiež slúžia na drvenie potravy.

Línia ďasna, tu sa stretávajú zuby a ďasna. Na tejto línii sa v prípade nesprávneho, či nedostatočného čistenia zubov môže vytvárať povlak a zubný kameň. Následne môže vzniknúť gingivitída (zápal ďasien ) a parodontitída (zápal parodontu – závesného aparátu zubu). Časť zuba zasadená v kosti je koreň zuba, predstavuje asi 2/3 veľkosti zuba a udržiava zub na svojom mieste.

Zubná sklovina je povrchová časť zuba. Je to najtvrdšie a najviac mineralizované tkanivo nášho tela. Napriek tomu ho môže neošetrovaný chrup a kaz poškodiť. Dentín je zubná vrstva pod zubnou sklovinou. Ak sa zubnému kazu podarí dostať cez zubnú sklovinu zaútočí na dentín, ktorého kanalíky mieria do zubnej drene. Zubná dreň je jemné tkanivo, ktoré sa nachádza v strede každého zuba, tu sú uložené  nervové tkaniva a krvné cievy. Ak sa kaz dostane až k dreni pociťujem veľkú, nepríjemnú až neznesiteľnú bolesť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Anna

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.skSleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu