Knižná novinka od Dr. Krauseho, Detský mozog: Batoľa

Knižná novinka od Dr. Krauseho, Detský mozog: Batoľa

„Preto ak ste pripravení ponoriť sa do zrkadlenia svojich detí a očakávate prvú „úrodu“, pokojne sa usaďte a pozrite sa so mnou v prvom kroku na to, ako prebieha ontogenéza vývinu detského mozgu od začiatku druhého roku života až po koniec tretieho roku života.“

Krause Detský mozog Batoľa

Dr. Krause prichádza do knižného sveta so svojou novinkou s názvom Detský mozog s podtitulom Batoľa. Kniha je voľným pokračovaním jeho predošlého titulu Detský mozognovorodenec. Kým v prvej knihe sa venoval dieťaťu od narodenia po prvý rok života, v tejto publikácii sa zameral na vek od druhého po koniec tretieho roku života. Vek dvoch až troch rokov pritom označuje za kľúčové obdobie z hľadiska dozrievania detského mozgu. Ako Krause uvádza, v knihe chce prepojiť svoje odborné znalosti prepojené s najnovšími celosvetovými výskumami a publikáciami, ale i svojimi praktickými skúsenosťami rodiča dvoch detí, čo prináša knihe zaujímavý a lákavý podtón pre čitateľov.

Batoľa

V knihe sa autor zameriava na dieťa vo veku dvoch až troch rokov, ktoré je v porovnaní s vekom novorodenca do prvého roku života, ktorému sa venoval v prvej knihe, motoricky schopnejšie, jazykovo zručnejšie a emocionálne vnímavejšie. V tomto veku dochádza u dieťaťa k významným zmenám v oblasti neuropsychológie, ktoré sa kniha snaží zachytiť.

24 kapitol

Kniha je rozdelená na 24 kapitol, ako to bolo i v predošlej publikácii. Krause pritom vyberá oblasti, ktoré sú vo veku batoľaťa pre rodičov najbežnejšie a  pomerne kľúčové na ich poznanie. V porovnaní s prvou knihou je táto viac zameraná prakticky, čo vyplýva aj z toho, že s dieťaťom sa už môže rodič viac porozprávať a paleta jeho správania je pestrejšia.

Rodičom sa Krause snaží podať odborné informácie o zákonitostiach fungovania detského mozgu a nájsť si tak bližšiu cestu (nielen) k svojmu dieťaťu. Informácie pritom podáva odborne i jednoducho, všetko sa snaží podať aj vedeckým, aj laickým jazykom, v ktorom pokračuje už z predošlej časti publikácie, pričom pokračuje v prirovnaniach k stavbe domu. Kým v období do roka išlo o hrubú stavbu, vo veku 2-3 rokov ide o vybavenie interiéru. Jeho obrazný jazyk je pritom veľmi výstižný, po prečítaní odborných častí pôsobí nielen osviežujúco, ale hlavne veľmi názorne a pochopiteľne. Knihu dopĺňajú aj Krausove vyvrátenia už zaužívaných stereotypov, ktoré mnohokrát prekvapia nejedného čitateľa.

Každá kapitola knihy obsahuje odborné informácie, ktoré sú nasledované modelovými situáciami s praktickým návodom pre rodičov v jednotlivých situáciách. Na konci každej kapitoly sa nachádza prehľadné zhrnutie v bodoch s najdôležitejšími informáciami, súhrnom z celej kapitoly.

Obsah knihy

Kniha je rozdelená na 3 základné rámcové časti.

Prvá, najkratšia, s názvom Neurogenéza detského mozgu od začiatku druhého roku života po koniec tretieho roku života sa zameriava na to, ako sa rozvíja a zreje detský mozog.

Druhá časť s názvom Druhý rok života dieťaťa sa už podľa svojho názvu zameriava na obdobie veku 2 rokov a kľúčové oblasti, ktoré s týmto vekom súvisia. Krause pritom vyberá také, ktoré sa týkajú všetkých detí v tomto veku, akými sú socializácia s inými deťmi, obdobie vzdoru, odlúčenie od matky, rozvoj reči dieťaťa, uspávanie a detský spánok, ale i také, ktoré sa týkajú len niektorých detí: búchanie hlavou, agresívne prejavy, afektívne apnoe, sny a strach, žiarlivosť, zbavenie sa cumlíka. V jednej z kapitol sa zameriava aj na veľmi súčasnú tému, ktorou je detský mozog a digitálne hračky. Na konci tejto časti knihy Krause ponúka doplnkové kapitoly so zameraním sa na to, čo v tomro veku podporovať a čomu sa naopak, vyhnúť pri podpore zdravého vývinu mozgu dieťaťa počas druhého roku života.

Tretia časť knihy je logicky zameraná na obdobie tretieho roku života a najbežnejšie okolnosti, ktoré rodič a jeho dieťa v tomto veku prežívajú. Je nimi príprava na škôlku a prvé dni v škôlke, hyperaktivita a pozornosť dieťaťa, objavenie talentu dieťaťa a jeho rozvoj, zvládanie hnevu a kriku dieťaťa, vplyv hádok medzi rodičmi na dieťa, klamstvá dieťaťa, hry na rozvoj dieťaťa, hanblivosť dieťaťa. Krause sa venuje zaujímavým témam, akými sú dvojjazyčná rodina, sexualita v detskom veku, lateralita, smrť blízkej osoby. Na konci sa opäť venuje tomu, čomu sa vyhnúť a čo podporovať pre zdravý vývin mozgu dieťaťa počas tretieho roku života.

Informácie o knihe Detský mozog: Batoľa

  • Autor: Robert Krause
  • Žáner: Populárne náučná pre dospelých › Životná pomoc, psychológia
  • ISBN: 9788055186306
  • Rok vydania: 2022
  • Počet strán: 240
  • Väzba: Knihy viazané
  • Formát, hmotnosť: 155 × 210 mm, 588 g
  • Kúpite v ponuke na BUX.SKMARTINUS.sk
3/5 - (1 vote)