Vychádza kniha Harmónia veľkého sveta, replika Cellariovej knihy (1661)

Vychádza kniha Harmónia veľkého sveta, replika Cellariovej knihy (1661)

Na Slovensku vychádza ďalšia z luxusných kníh, ktoré potešia najmä milovníkov vzácnejšej a historickej literatúry, prípadne zberateľov umeleckých kúskov. Harmónia Veľkého sveta, veľká kniha venovaná hviezdnej oblohe, slnečnej sústave a vesmíru tak, ako ju vnímali do roku 1661, je považovaná za jednu z najkrajších a najvýznamnejších kníh 17. storočia. V našich končinách ide o menej známu publikáciu, kým v západnej Európe je pomerne známa. Aj u nás je známejšia skôr pre hvezdárov, astronómov a historikov, keďže je súborom mnohých dovtedajších poznatkov, pod ktorým sa podpísal autor menom Andreas Cellarius.

HARMONIA MACROCOSMICA / HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA

Kniha písaná v latinčine zobrazuje veľké množstvo ilustrovaných máp, zobrazuje chápanie vesmíru, jeho prepojenosti s našim svetom, súvislosti, náboženské spojitosti, ale nepochybne aj zaujímavé poznatky o cudzích pozorovaných planétach. Čitateľ na historických mapách vidí nápisy, pojmy, pomenúvané planéty už v 17. storočí spomínajúce Saturn, známe znamenia zverokruhov. Máme možnosť v knihe vidieť aj vysvetlenie usporiadania planét a snahy o vysvetlenia vesmírnych javov, pohybu Slnka a mnoho iného. Kým originál je pomerne veľmi dobre zachovaný, slovenská kópia bude v niečom autentická.

Harmónia veľkého sveta, Andreas Cellarius

Autorom diela bol Andreas Cellarius. Autorom máp v knihe je Jan Van Loon. Vzhľadom na podobnosť tvárí a vyobrazenia je možné, že je autorom všetkých, alebo aspoň väčšiny medirytín v knihe. Spolupracoval aj s medirytcom Frederikom Hendrik van den Hoovenom, ktorý sa na dielach podpisoval ako F.H.v.Hoven. Vďaka jeho iniciálkam mu bolo možné prisúdiť podiel na tejto knihe, pričom on sám je v histórii slávny medirytec. V knihe je autorom titulnej ilustrácie.

Limitovaná edícia v slovenskom vydaní

Takzvané faksimile, čiže dômyselne vypracovaná kópia originálu za použitia kvalitných a podobných materiálov, vychádza v slovenskom vydaní v počte 111 kusov vo vydavateľstve IKAR, a.s. a jediný predjaný kanál je opäť stránka www.luxusnakniznica.sk aj z dôvodov, že pre kúpu je nevyhnutné vybrať si konkrétne číslo svojho výtlačku. Kniha je totiž v každom jednom kuse číslovaná a záujemca si môže nechať vypísať aj dekrét vlastníctva.

Kniha v slovenskom znení veľká 333 x 523 mm bude vyhotovením zaujímavá práve pre zberateľov a ľudí so záujmom o zaujímavé limitované edície. Titulný list má byť pozlátený 22-karátovým zlatom a zdobená má byť na viacerých miestach zlatou razbou. Tá pritom napodobňuje originálne zdobené prvky, aké sú na originálnom výtlačku. Ten je uchovaný v nemeckom Darmstadte, kým slovenské kópie sa objavia prevažne v slovenských domácnostiach a pracovniach. Vzhľadom na cenu 999 EUR nejde o knihu pr ebežného čitateľa.

Harmónia veľkého sveta, Andreas Cellarius

Slovenské vydanie má ochrannú kazetu s vyvýšeným dnom v ktorom sa ukrýva malý astroláb. K astrolábu je návod na použitie a je ho možné použiť pri sledovaní oblohy, odhadu polohy iných javov a podobne. Kniha sa skladá z veľkých nalepených dvojstrán, ktoré pri otvorení nemajú známku po šití a zložení. Zachytávajú však aj všetky originálne nečistoty papiera z originálnej knihy. Grafické práce tak neodstránili nedostatky z originálu a preniesli ich aj na kópiu. Všetky chyby a vekom spôsobené nedostatky tak zostali zachované aj v kópiách. Celkovo ide o 29 dvojstrán s mapami a medirytinami v originálnej mierke. Prvé objednávky už na stránke sú, jej dostupnosť sa háda v priebehu niekoľkých týždňov.

Súčasťou knihy je druhá jej obsahová časť venovaná slovenským textom od odborníkov, ktorí sa vyjadrujú a hodnotia obsah knihy, obsah samotných medirytín – grafík, výjavov, polôh, dôvodov takéhoto vyobrazenia a podobne.


Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Labute, biela labuť
Labute na britských ostrovoch: všetky patria kráľovnej a sú chránené

most monoštor, Maďarsko Komárom a slovensko Komárno
Otvorili najvyšší most na Slovensku a v Maďarsku cez Dunaj, Monoštor

Vychylovka kostolík
Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova vo Vychylovke

Zavrieť