Kniha Čerti, bosorky a iné strašidlá zaujme, vzdeláva, aj prekvapuje

Kniha Čerti, bosorky a iné strašidlá zaujme, vzdeláva, aj prekvapuje

Knižka Čerti, bosorky a iné strašidlá je na trhu už dlhšie. Už sme sa k nej mali možnosť dostať, no práve jeden z tých prízrakov, ktorí sa v knihe spomínajú, sa postaral, že knižka zmizla. Na druhý pokus opäť nahliadame dnu a objavujeme opäť tú krásu, ktorá si zaslúži zmienku aj na Zaujímavých novinkách. Prečo?

Čerti bosorky a strašidlá

Slovenská kultúra a kultúre bohatstvo

Slovenská kultúra má mnoho druhov bohatstva. Povesti, legendy a nadprirodzené bytosti k tomuto bohatstvu neodmysliteľne patria. Knižka Čerti, bosorky a iné strašidlá tak mala z čoho ťažiť. Máme toho dosť, čo môžeme milovníkom legiend a mystéria ponúknuť. Známa etnologička Katarína Nádaská spolu s Jánom Michálekom pripravili obsah venujúci sa mnohým známym, aj menej známym postavám našich slovenských legiend. Nie je to však len o obsahu, ale aj o krásnych ilustráciách, ktoré sa snažili zachytiť popisované bytosti a dať im možno prvú existujúcu vizuálnu podobu. Neraz je nesmierne ťažké vytvoriť vizuálnu podobu postavy, o ktorej vieme len z rozprávania. Najmä ak sa rozdielne rozprávanie odlišuje. Dojem z celej knihy je však unikátny.

Čerti bosorky a strašidlá

Na jedinom mieste sa stretávame s viacerými postavami, kým dodnes sme si o nich mohli prečítať len roztrúsene a v rámci legiend v rozprávkach. Každá postava, ktorej sa kniha venuje, má svoj úvod, vysvetlenie pojmu, ako aj názvy z rôznych regiónov. To platí aj pri čertovi, ktorý je spomínaný ako známa bytosť v legendách, divadle, kultúre, povestiach a uvádza sa aj viacero jeho názvov.

Rarášik, zmok, svetlonos už nie sú neznámi

Pri študovaní knižky si jej čitateľ nepochybne všimne jednu zaujímavosť. Poznáme mnoho postáv, vybavuje sa nám z rôznych porekadiel nejaké to meno. Nie vždy však vieme, ako postava vyzerala, aká bola jej historická úloha a pôvod. Vieme, že existoval svetlonos, ale nie každý vie, prečo vznikal a čo bolo jeho poslaním. Zaujímavým a pútavým čítaním je tak spoznávanie týchto neznámych hodnôt a pozadia. Poznáme z mnohých rozprávok víly. Celé stáročia boli víly pre Slovanov dobré, aj zlé. My si s vílami spájame lesy, tance počas nocí a čary. Kým naši predkovia v nich videli oveľa viac.

Kniha o čertoch, bosorkách a strašidlách

Nie vždy príjemné čítanie

Z pohľadu súčasného človeka, ktorý sa vzďaľuje smrti, prírode, ale aj namáhavej práci vďaka komfortu, sa nečítajú niektoré témy príjemne. Nesmie sa však na ne zabúdať. Knižka je totiž cenným súhrnom poznatkov a zachovaných tajomstiev, detailov a rozprávaní o daných postavách. Nezachovať ich a nezaznamenávať znamená odkázať ich na zabudnutie. A zachovať musíme  aj tie nepríjemné témy. Smrť dieťaťa, smrť v rodine, alebo strašenie blízkymi. Knižka počíta aj s týmito postavami a poverami. Súčasní mladí už nežijú v rovnakej domácnosti s rodičmi a starými rodičmi tak, ako v minulosti. Neodovzdáva sa toľko tajomstiev a ľudového rozprávania. Čítanie o vzťahoch a vôbec o význame niektorých postáv je tak vlastné obohatenie a získanie prehľadu. Pojmy ako Poludnica, klekanica a nočnica sú opäť postavami z rozprávok a legiend a už nemusia byť vôbec neznáme. Napríklad postave menom grgalica sme sa už venovali.

Kniha o čertoch, bosorkách a strašidlách

Stále však bude knižka jednou z tých, ktorú si môžete otvoriť kdekoľvek a nikdy neurobíte chybu. Nestrácate niť. Fakty sú doplnené predpokladmi, ale najmä pôvodnými textami, legendami a príhodami. Občas je zaujímavé a zábavné prečítať si, ako vnímali bytosti, či dokonca naozaj videli ľudia v minulosti. Už viete, čím boli naozaj čerti pre ľudí, či pre deti v minulosti.

Kniha Čerti, bosorky a iné strašidlá

Knižka z vydavateľstva Fortuna Libri je na dotyk príjemná. Formát A4 má matnú obálku zachytávajúcu starú ženu a čerta. V takej podobe, v akej čerta nezameniteľne popisujú azda všetky rozprávky. Aj zadná obálka s nádychom matného zamatu je príjemná na dotyk, hoci citlivá na mastnotu. 202 strán obsahu obsahuje drobné dobre čitateľné písmo a lesklý lakovaný papier. Obrázky na ňom vynikajú a svoj dojem vytvárajú aj čierne stránky oddeľujúce kategórie postáv. Čierna celkovo tvorí prvky dizajnu knihy, ktoré sa aj k danej téme dobre hodia. Knižka má u nás čestné miesto medzi knihami venovanými slovenským tradíciám a kultúre.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.