ZN.SK
Kazachstan Sojuz Bajkonur

Kazachstan: Zaujímavosti, zopár kuriozít a UNESCO pamiatky

Kazachstan si v našich končinách spájame zväčša len v súvislosti s filmom Borat, ktorý sa v Kazachstane vôbec nenakrúcal, alebo v súvislosti s kozmodrómom Bajkonur…

Kazachstan si v našich končinách spájame zväčša len v súvislosti s filmom Borat, ktorý sa v Kazachstane vôbec nenakrúcal, alebo v súvislosti s kozmodrómom Bajkonur. Áno, toto sú hlavné zaujímavosti, ktoré v rámci Kazachstanu mohli preniknúť aj k nám. Krajina je však zaujímavejšia, ako sa zdá. Čím napríklad?

Kazachstan a jeho zaujímavosti:

  • Kazachstan pred desiatimi rokmi výrazne utrpel medzinárodnú hanbu po uvedení filmu Borat, ako už bolo spomenuté. Napriek tomu, že sa nakrúcal v Rumunsku, prezentoval Kazachstan ako krajinu zaostalú, antisemitskú a hlúpu. Kazašskí športovci mali na medzinárodných sústredeniach minimálne dva krát nepríjemný zážitok, keď im bola pustená filmová hymna namiesto skutočnej. Film mal poškodiť krajinu v očiach zahraničných turistov, preto oslovovali médiá, aby sa prišli presvedčiť pravdu o Kazachstane.

  • Aralské jazero je bezodtokové jazero zásobované kazašskou riekou Syrdarja a uzbeckou riekou Amudarja. Vysychá, keďže rieky využívajú na zúrodňovanie a hladina jazera je už dnes neudržateľná.
  • V roku 2006 v Kazašskej stepi v regióne Karaganda objavili pozostatky pomerne veľkej pyramídy, ktorá sa pred 3000 rokmi stala miestom posledného odpočinku zrejme niekoho urodzeného. Postavená mala byť takzvanou Begazy-Dandybaijskou kultúrou.

Bajkonur, pre svet najznámejšie miesto

  • Kozmodróm Bajkonur je miestom, na ktorom závisí celý vesmírny program Ruska, hoci sa nenachádza v Rusku. Poloha je daná historicky, z čias Sovietskeho zväzu. Pôvodná raketová základňa v odľahlej kazašskej stepi bola využitá 4. októbra 1957 na cestu prvej družice Sputnik a aj prvého človeka, Jurija Gagarina 12. apríla 1961 v lodi Vostok 1, do vesmíru. Pôvodne malo ísť o odpalisko balistických rakiet s dlhým doletom, ktoré mali zasiahnuť USA.Nachádza sa 236 kilometrov od mesta Kyzylorda odkiaľ sem usporiadavajú miestne CK zájazdy do Bajkonuru.

Kazachstan Sojuz Bajkonur

  • Rusko dnes platí niekoľko stoviek tisíc dolárov ročne Kazachstanu za prenájom plochy, hoci sa postupne snaží zbaviť závislosti na Bajkonure. Zaujímavosťou je, že lety z Bajkonuru využíva aj americká NASA, ktorá za každého svojho Astronauta vyslaného raketami Sojuz platí taktiež nemalú sumu. Po havárii raketoplánu Columbia v roku 2003 a po ukončení prevádzky aj posledného raketoplánu Discovery v roku 2011 po jeho poslednom lete 24. februára, NASA využíva práve ruský kozmický program na udržiavanie americkej posádky na vesmírnej stanici ISS.
  • Raritnou je honba za kovovým šrotom, ktorá sa objavuje po štarte rakiet v púšti v okolí Bajkonuru. Nosné rakety, ktoré sa oddeľujú od Sojuzu sú totiž odpadom, ktorý dopadá na kazašské územie. Ihneď sa takéto nálezy snažia určité skupiny ľudí a pozorovateľov využiť buď tak, že ho ponúkajú Rusom späť, alebo ho odvážajú do zberných surovín.
  • Zaujímavosťou je, že je Mongolsko je od Kazachstanu vzdialené len 40 kilometrov, no oddeľuje ich nepriestupný terén pohoria Altai a rovnomenného národného parku.

UNESCO pamiatky v Kazachstane

Každá krajina sa nimi pýši a v každej jednej znamenajú veľa. Ak sa UNESCO rozhodne umiestniť pamiatku do svojho zoznamu, význam pamiatky a nutnosť jej zachovania tak nie je len vnútorným záujmom, ale miesto má naozaj hodnoty, s ktorými sa spája. Kazachstan sa pýši niekoľkými lokalitami, ktoré sú na zozname UNESCO. Ktoré sú to?

Mauzóleum Khoja Ahmed Yasawi – Stavba postavená v rokoch 1389 až 1405 vyniká výraznými prvkami stredovekej perzskej architektúry. V roku 1405 bola stavba zastavená a nikdy nebola dokončená aj vzhľadom na smrť dobyvateľa a vládcu Tamerlána. Nachádza sa v meste Turkestan. V Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO je zapísaná od roku 2003.

Západný Ťan-šan – je pohorie zapísané na zozname prírodného dedičstva UNESCO od roku 2016. Západná časť pohoria Ťan-šan zasahuje do Kazachstanu, Kyrgyzska aj Uzbekistanu. Jeho výška sapohybuje od 700 do 4503 m2. Výnimočnosť tejto oblasti spočíva v diverzite prírody. Striedajú sa tu všetky ročné obdobia, žije mnoho rastlinných a živočíšnych druhov. Kombinuje sa zelená krajina s vodnými plochami a riekami.

Pohorie Ťan Šan

Kazachstan pohorie Ťan šan

Hodvábna cesta a cestná sieť koridoru Chang’an-Tianshan – Hodvábna cesta je historicky jednou z najznámejších a najvýznamnejších obchodných trás a jedným z najstarších komunikačných kanálov. Pôvodnú Hodvábnu cestu lemovali budovy, chrámy, strážnice, aj poštové stanice. Hoci prekvitala najmä v 2. storočí pred Kristom, jej pozostatky sa využívali aj v 16. storočí.

Tamgalské petroglyfy – V pohorí Chu-Ili na severovýchode Kazachstanu v kaňone Tamgaly Gorge sa nachádza viac ako 5 000 rôznych petryglyfov, malieb na skalách zobrazujúcich vysokú zver a živočíšne druhy, ktoré v oblasti už vymreli. Pochádzajú z doby bronzovej.

Saryarka – stepi a jazerá severného Kazachstanu sú oblasťou rozprestierajúcou sa na ploche 450 000 hektárov. Je zimoviskom, alebo migračnou lokalitou premnoho sťahovavých vtákov, pre vzácneho sibírskeho bieleho žeriava, ako aj pre mnohé vtáky, ktoré ďalej putujú do Európy. Najmä však ide o veľkú oblasť s výskytom stepnej flóry, ale tiež roztrúsenými pozostatkami miestnej architektúry.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu