ZN.SK
Borat 2

Borat 2: šialený unikát a pokračovanie služby Borata Sagdiyeva

Pokračovanie filmového Borata muselo zaujímať azda všetkých, ktorých nadchol už prvý film. Čakáte, že to musel mať Sasha Baron Cohen ako Borat ťažké.

Pokračovanie filmového Borata muselo zaujímať azda všetkých, ktorých nadchol už prvý film. Čakáte, že to musel mať Sasha Baron Cohen ako Borat ťažké. Dnes ho pozná celý svet. V čase nakrúcania prvého Borata sa prechádzal po USA a nikto ho nepoznal. Jeho prítomnosť s kamerou reálne ľudia chápali ako nakrúcanie dokumentu pre Kazachstan. Lenže po 14 rokoch je jeho tvár slávna.

Borat 2

Práve s tým sa tak museli popasovať jednak filmári, hlavná postava, ale aj samotný Borat. Vo filmovom pokračovaní musí na niektorých miestach používať prevleky, aby ho nespoznávali. Do filmu sa dostali aj práve ukážky toho, ako veľmi ho súčasnosť pozná. Aj to domohlo k unikátnemu scenáru a opäť originálnemu šialenému filmu, pri ktorom utrhnete operadlo stoličky.

Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm: s pokračovaním názvu ako Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan je opäť príbehom Borata Sagdiyeva, kazašského reportéra, ktorého však spoznávame ako väzňa v gulagu. Dostáva slobodu, je mu odpustené zneuctenie krajiny (nesplnenie úlohy v prvom filme) a dostáva dôležitú úlohu, odovzdať Johnymu – ministrovi kultúry a pornohviezde č. 1 (živý šimpanz) do rúk viceprezidentovi USA Mikeovi Pencemu ako dar. Stihne navštíviť svoju rodnú dedinu, zoznámiť sa s novinkami v Kusaku a s ľuďmi, ktorí mu prajú asi tak ako v prvom diely. Pozrie sa aj za svojou dcérou, ktorú nevidel 14 rokov, ako sa jej nažíva vo jej klietke na slame. Musí sa však pripraviť na cestu.

S tajnou misiou vyráža do USA, kde sa má spojiť s ministrom… lenže spája sa nakoniec so svojou dcérou, ktorá utiekla a preberá ministrovu úlohu. Darom pre viceprezidenta bude ona. Aj preto sa Borat pustí do premeny škaredého káčatka na americkú krásku, aby sa viceprezidentovi páčila. Cesta k samotnému politikovi, respektíve k jeho alternatíve, je však náročná… na bránicu a krvný tlak. Film, ktorý nemožno pozerať s dabingom, musí zaznieť v originálnej boratovskej angličtine. Nemožno sa čudovať, že film toľkí u nás nenávidia, ak nespoznali to čaro jazyka, ktorým Sasha Baron Cohen hovorí.

Nový Borat je uletený, presne tak, ako chcete aby uletený bol

Prvý film vznikal bez toho, aby ľudia v ňom tušili o čo ide. Vznikali tak neopakovateľné situácie a krásna ukážka premýšľania, či až tolerancie bežných obyvateľov USA. Druhý Borat nie je diametrálne odlišný. Uráža, zosmiešňuje a zapája do filmu reálnych nehercov, ľudí v prevádzkach. Tí spolupracujú, akoby ich už nič v živote nemohlo prekvapiť.

Na humor druhého filmu musí byť divák obzvlášť pripravený. Musí utolerovať hektoliter menštruačnej krvi, proti-židovský humor (dôležité je upozorniť, že sám Sasha Baron Cohen má židovský pôvod a tento humor je nutné vnímať ako prejav primitivizmu ktorý má ako celok predstavovať), pohľad na kožené kreslo s penisom… aj zneužitie Rudyho Giulianiho, ex-starostu New Yorku do filmu proti jeho vôli. Na konferencii American Conservative Union CPAC 2020, kde Mike Pence mal reč, reálne prišiel Borat oblečený ako Donald Trump a vyvolal veľký rozruch, ktorý mal za následok prerušenie jeho príhovoru. To sa dostalo aj do výsledného filmu, kým niektoré iné udalosti a scénky sa pre „objemnosť“ do finálneho filmu už nedostali.

Nový Borat v ničom nepoľavuje, skôr prekonáva, či dopĺňa príbeh postavy z prvého filmu. Je v ňom dlhoročný odstup a predsa sa tieto roky priznávajú, Borat sa jazykom ani zjavom nemení, no dej sa posunul inam. Do filmu sú zakomponovaní ľudia, ktorí ho reálne spoznali a oslovujú ho menom. Vznikli úžasné scénky s dieťaťom na malej torte, ktoré Boratova dcéra Tutar prehltne… Boratova dcéra. Je unikátnym zjavom. Nie len preto, že ním ako druhá hlavná úloha byť musí, ale ona ním naozaj je.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Walking into the weekend like… #Borat @amazonprimevideo

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Bakalova (@mariabakalovaofficial),

Tutar, teda Maria Bakalova

Novou a dôležitou postavou v novom filme je Tutar Sagdiyevová, dievča vychovávané v klietke, ako sa na správnu poslušnú dcéru patrí. V Amerike spoznáva nový svet, z divošky sa postupne stáva mladá cieľavedomá žena…  jej jazyk, herectvo, aj prerod je tak uveriteľný. Je známe, že Borat používal zmes ruštiny, polštiny a kadečoho, no Tutar, stvárnená mladou herečkou Mariou Bakalovou si mohla dovoliť oveľa rýchlejšiu reč a afekt, ktorý nám mal pripomínať kazaštinu. Maria je Bulharská herečka, ktorej sláva v zahraničí začala stúpať práve pre pokračovanie filmového Borata. Maskéri sa s ňou vyhrali tak dobre, že aj nejednému divákovi sa musí začať páčiť… len pozerať Borata po druhý krát bude zvláštne. Vidieť Tutar naspäť ako divošku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

What is your favorite #Tutar look? 😂🥰🙈

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Bakalova (@mariabakalovaofficial),

Nový Borat len na Prime video

Kým prvý Borat bol z Warner Bros. a dostal sa na DVD či do kín, v prípade nového filmu ide o exkluzívny materiál pre Prime video. Televízna služba prevádzkovaná spoločnosťou Amazon sa snaží konkurovať ostatným svetovo známym alternatívam ako Netflix, HBO, AppleTV+ či pripravovanému Disney+. Podľa medializovaných informácií Amazon za film zaplatil 80 miliónov dolárov. Návratnosť môže byť pokojne možná.

Nový Borat totiž zastihol ešte prezidentskú volebnú kampaň v USA. Nepriamo vo filme zosmiešňuje Donalda Trumpa aj jeho politiku, ľudí okolo neho, dokonca zosmiešňuje Obamu. Ide o zásadne aktuálny film, keďže zachytáva koronakrízu, nosenie rúšok, ba prichádza s dôležitým odhalením, ktoré sa týka koronavírusu. Film je šialený, úžasný, drsný, prehnaný, zábavný, šokujúci…. Borat.

Oficiálne stránky filmu: https://www.amazon.com/Borat-Subsequent-Moviefilm-Sacha-Baron/dp/B08K3SDZJ9

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu