Karpálny tunel v zápästí: rizikom je spánok a noc - Zaujímavé novinky ZN.SK

Karpálny tunel v zápästí: rizikom je spánok a noc

Problémom s karpálnym tunelom v zápästí, úzkym nervovým priechodom z ruky do dlane, trpí čoraz viac ľudí. „Programátorský syndróm“, ako sa problému hovorí aj ľudovo pri sústavnom tlaku na miesto v zápästí pri práci s myšou postihuje mnoho manuálnych pracovníkov. Dokážu postupne prísť o pohyblivosť ruky a liečba je pre niekoho veľmi náročná, pre niekoho dokonca neúčinná. Málokto si však uvedomuje jedno prostredie, kde sa dá hravo prísť k tejto zdravotnej komplikácii a netreba byť manuálny pracovník.

Dlaň a ruka

Spánok je nevyhnutný, môže však uškodiť rukám
Počas spánku sa človek premiestňuje, prekrúca a neraz skrýva ruky pod seba, pod hlavou, prípadne ich skrúca do rôznych póz. Počas spánku existuje vysoké riziko, že sa vám hravo podarí dostať zápästie do pózy v ktorej vytvoríte tlak na karpálny tunel. Kŕčovitá bolesť v ohybe zápästia podobajúca sa na reumatické ťažkosti sa môžu dostaviť aj bez problematickej práce. Stačí pravidelný spánok v nesprávnych pózach. Dajte si preto pozor, ak vaše dlane a zápästia počas noci držíte v krivých skrivených pózach. Pre toto vážne ochorenie ruky totiž stačí tých pár hodín spánku.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Tenistka Dominika Cibulkova
Dominika Cibulková: jej život a najväčšie tenisové úspechy

Modrá vlajka, ocenenie pláží
Modrá vlajka: ocenenie za kvalitnú a čistú pláž, španielske pláže najlepšie

Viktoriine vodopády
Viktóriine vodopády sa vplyvom sucha zmenili na malý potok

Zavrieť