Karpálny tunel v zápästí: rizikom je spánok a noc - ZN.SK

Karpálny tunel v zápästí: rizikom je spánok a noc

Problémom s karpálnym tunelom v zápästí, úzkym nervovým priechodom z ruky do dlane, trpí čoraz viac ľudí. „Programátorský syndróm“, ako sa problému hovorí aj ľudovo pri sústavnom tlaku na miesto v zápästí pri práci s myšou postihuje mnoho manuálnych pracovníkov. Dokážu postupne prísť o pohyblivosť ruky a liečba je pre niekoho veľmi náročná, pre niekoho dokonca neúčinná. Málokto si však uvedomuje jedno prostredie, kde sa dá hravo prísť k tejto zdravotnej komplikácii a netreba byť manuálny pracovník.

Dlaň a ruka

Spánok je nevyhnutný, môže však uškodiť rukám
Počas spánku sa človek premiestňuje, prekrúca a neraz skrýva ruky pod seba, pod hlavou, prípadne ich skrúca do rôznych póz. Počas spánku existuje vysoké riziko, že sa vám hravo podarí dostať zápästie do pózy v ktorej vytvoríte tlak na karpálny tunel. Kŕčovitá bolesť v ohybe zápästia podobajúca sa na reumatické ťažkosti sa môžu dostaviť aj bez problematickej práce. Stačí pravidelný spánok v nesprávnych pózach. Dajte si preto pozor, ak vaše dlane a zápästia počas noci držíte v krivých skrivených pózach. Pre toto vážne ochorenie ruky totiž stačí tých pár hodín spánku.

Karpálny tunel v zápästí: rizikom je spánok a noc
Ohodnoť tento článok


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Liek a bolesti brucha, ochorenie, trávenie
Zápal slepého čreva – apendicitída: kedy vyhľadať lekára?

LEGO funeral
LEGO Funeral v skutočnosti neexistuje, morbídny nápad ale baví

chudnutie
Stať sa štíhlym – zostať štíhlym. Po schudnutí straší “jojo efekt”

Zavrieť