ZN.SK
Dlaň a ruka

Karpálny tunel v zápästí: rizikom môže byť spánok aj zamestnanie

Problémom s karpálnym tunelom v zápästí, úzkym nervovým priechodom z ruky do dlane, trpí čoraz viac ľudí. Karpálny tunel dostáva zabrať v spánku, napríklad keď celý deň nedávate bolesti dôvod.

Problémom s karpálnym tunelom v zápästí, úzkym nervovým priechodom z ruky do dlane, trpí čoraz viac ľudí. „Programátorský syndróm“, ako sa problému hovorí aj ľudovo pri sústavnom tlaku na miesto v zápästí pri práci s myšou postihuje mnoho manuálnych pracovníkov. Dokážu postupne prísť o pohyblivosť ruky a liečba je pre niekoho veľmi náročná, pre niekoho dokonca neúčinná. Málokto si však uvedomuje jedno prostredie, kde sa dá hravo prísť k tejto zdravotnej komplikácii a netreba byť manuálny pracovník. Spánok a posteľ tiež predstavujú určité riziko.

Zúženie karpálneho tunela môže byť problém

Karpálny tunel a ťažkosti s ním môže výrazne ovplyvniť spôsob držania myši, miera práce za počítačom, ale aj iné namáhanie. Napríklad mobilom, pri práci s pekárenskými cestami, váľaním marcipánu a pod. Svoje o tom vedia povedať aj maséri a masérky. Pracujú rukami a využívajú rôzne spôsoby stláčania a prechádzania. Oblasti dlaní, rúk a celkového svalového vybavenia sú namáhané extrémne. Je tak pravdou, že práca maséra nebýva celoživotným poslaním a prichádza doba, ktorá je pre človeka aj jeho karpálny tunel v jednej či oboch rukách otázkou času.

Svoj podiel na vzniku ochorenia / zúženia karpálneho tunelu môžu mať aj hormonálne alebo metabolické zmeny, či obezita, dedičnosť a iné ochorenia. Uvádzané sú často aj nepríjemné štatistiky dokazujúce, že ide o výrazný podiel žien oproti mužom medzi pacientmi, ktorých karpálny tunel trápi.

Dlaň a ruka

Karpálny tunel a nepozornosť počas spánku

Počas spánku sa človek premiestňuje, prekrúca a neraz skrýva ruky pod seba, pod hlavou, prípadne ich skrúca do rôznych póz. Počas spánku existuje vysoké riziko, že sa vám hravo podarí dostať zápästie do pózy v ktorej vytvoríte tlak na karpálny tunel. Kŕčovitá bolesť v ohybe zápästia podobajúca sa na reumatické ťažkosti sa môžu dostaviť aj bez problematickej práce. Stačí pravidelný spánok v nesprávnych pózach. Dajte si preto pozor, ak vaše dlane a zápästia počas noci držíte v krivých skrivených pózach. Pre toto vážne ochorenie ruky totiž stačí tých pár hodín spánku.

Na rýchle zmiernenie pomôžu ľadové obklady a cviky s otáčaním zovretého aj otvoreného zápästia s naťahovaním prstov. Snažte sa robiť pauzu pri opakovaných pohyboch rúk, nech to nie je len tento pohyb. Na trhu sú dlahy a bandáže, ktoré sú určené práve na zmiernenie príznakov karpálneho tunela. Slúžiť na to môžu aj nasledovné bandáže z prvého, alebo druhého príkladu. Z voľnopredajných prípravkov môže pomôcť Karpal Akut.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu