ZN.SK

Počasie: Moravská Olešnice v júni zasypaná ľadom ako v zime

V noci zažila blanenská dedinka Olešnice v Juhomoravskom kraji prekvapenie v podobe ľadovej nádielky. Pod ľadom, akoby šlo o zimu…

Moravský región v susedných Čechách opäť zažíva výkyvy počasia. Len pred pár dňami sa podľa očitých svedkov objavilo tornádo a v túto noc (noc zo štvrtka 16. júna na piatok 17.6.) zažila blanenské mestečko Olešnice v Juhomoravskom kraji prekvapenie v podobe ľadovej nádielky. Krúpy tu zasypali intravilán a cesty tak, akoby šlo o zimu. Od večera tak museli zasahovať hasiči. Nie len oni nič podobné ešte nevideli.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TELEVIZE SPOLU (@televize_spolu)

Olešnice zaľadnená akoby bola zima

Lokálne v obci ľadových krúp napadalo toľko, že bolo komplikované prejsť s autom. Roztápali sa len pomaly, no i tak sa v spojení s dažďom podieľali na lokálnych zatopeniach ulíc a ciest pre upchatie odtokov ľadovými krúpami. Búrky sa prejavili aj v iných obciach a okresoch, no krúpová nádielka ako tu, nebola z iných miest hlásená.

Krupobitie sa v rovnakom čase objavilo aj v ďalších regiónoch a okresoch v okolí Brna, či Plzne. Zasypané ulice, ktoré pôsobia, akoby sme sledovali zábery z januára, sú však záležitosťou z Olešnice. Českí meteorológovia predkladajú, že šlo o silnú búrku supercelu, ktorá zmenila stupeň výstrahy pre niektoré oblasti. S krúpami sa spája aj niekoľko ďalších menších osobných pohrôm v podobe škôd na úrode, stromoch, ovocí a okrasných rastlinách záhrad a terás. Nehovoriac o váhe ľadu, ktorý môže celkom narušiť plány rôznych stavieb, konštrukcií, pobytov vonku, aj odolnosti samotného skla. Rýchlo nahromadený ľad komplikuje prietok vody nie len pri výpustiach a kanalizácii, ale tiež na cestách a svahoch so sklonom. Svoje zažívajú aj voľne žijúce vtáctvo, či iné druhy ako hmyz a drobné cicavce.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu