ZN.SK
šarkan

Indický festival šarkanov: ostré lanká podrezali 3 deti zo 6 obetí

Neuveriteľná tragédia sa odohrala na festivale púšťania šarkanov v indickom Gudžaráte. Niekoľko obetí zomrelo na podrezanie hrdla, keď sa…

Neuveriteľná tragédia sa odohrala na festivale púšťania šarkanov v indickom Gudžaráte. Niekoľko obetí zomrelo na podrezanie hrdla, keď sa z oblohy zniesli skrížené šarkany s neobvyklými lankami. V snahe vyhrať, sa niektorí zo súťažiacich pri púšťaní šarkanov uchýlili aj k podivnej praktike využívania veľmi ostrých lán. Tie sú schopné zneškodniť drakov ostatných súťažiacich a jednotlivcov udržať dlhšie na oblohe. Lanká potiahnuté sklom ostré ako žiletky sa pritom na festivaloch v rôznych mestách neobjavujú po prvýkrát.

šarkan

Obete na festivale šarkanov

Až 30 ľudí bolo porezaných a 46 zranených. Vážne však znie aj informácia, že medzi šiestimi mŕtvymi s podrezaným hrdlom a vykrvácaním boli tri deti. Dve malé dievčatká a sedem ročný chlapec. Nejde pritom o prvýkrát, čo sa ostré lanká na festivale Uttarayan objavujú, no festival konajúci sa uplynulý víkend za sebou zanechal krvavú spúšť a mŕtvych. Festival, ktorý sa spája s tradičným vítaním zimy v Indii až v strede januára, sa koná v celom regióne Gudžarát a v jednotlivých mestách. V minulosti sa už prípady usmrtenia objavili, no tohtoročný počet obetí prekonáva akékoľvek štatistiky.

Súčasť tradície, aká sa v Ázii teší obľube

Festival púšťania šarkanov je v indickom Gudžaráte kultúrnou tradíciou, podobne ako je púšťanie drakov súčasťou kultúry mnohých ázijských krajín. Ten miestny sa teší obľube a účasti účastníkov z celého sveta. Vlastnoručne vyrobené šarkany sú taktiež hodnotené a oceňované. Tvoria turizmus a práve pre svoju pestrosť a vzdušné kreácie sa tešia veľkej obľube aj medzi nesúťažiacimi divákmi. Lietajúce šarkany majú svoju silnú tradíciu aj v dejinách Číny, ako aj v Afganistane a ďalších krajinách.

O prípade informujú svetové médiá, aj theguardian.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu