ZN.SK
Emirates

Letecká spoločnosť Emirates: hodnotenie služieb a letu

Ak sa chystáte cestovať s Emirates, netreba sa báť žiadnych zásadných problémov, nejakých podivností, ktoré by vás čakali, či povinností.

Letecká spoločnosť Emirates patrí medzi svetovo najznámejšie spoločnosti. Pochopiteľne, mimo filmy, kde prevládajú už neexistujúci Panam, či American Airways, alebo v našich očiach možno Air France, Ryanair, Lufthansa… V rámci kvality a dostupnosti pre bežných ľudí je Emirates na špici. Ich lety sú sústredené hlavne v širšom zábere od Spojených Arabských Emirátov, zasahujú však do celého sveta. S vlastným letiskom vyhradeným len tejto leteckej spoločnosti v Dubaji, sa im darí pokryť pomerne rozsiahle potreby ľudí obchodného aj turistického cestovania.

Emirates

Disponujú mohutnou flotilou lietadiel, dokonca aj tých najväčších. My sme už vyskúšali 4x let s Emirates, z toho boli dva druhy lietadiel Boeing. Aké sme mali pri ceste pocity, s čím sme boli spokojní a čo naopak vadilo? Na čo sa vlastne pri lete s Emirates tešiť a s čím máte počítať?

Slušnosť a prvé zoznámenie

Je príjemné, ak si niekto váži tehotné ženy, či starších s palicou. Rodiny s malými deťmi mávajú tiež prednosť hneď po tých, čo si zaplatia bussiness triedu. Rozľahlé plne komfortné miesta na leteckej linke majú naozaj dostatok priestoru na všetko a služby k tomu na vysokej úrovni. Lenže na zahodenie nie je ani ekonomická trieda ďalej v lietadle. Väčšina lietadiel je väčší Boeing s troma, štyrmi a opäť troma sedadlami v každom rade. Len na úplnom chvoste sa mierne počet zúži na dve, štyri a dve. Už pri vstupe víta usmievavý personál a na sedadle deka, či vankúšik. Deka nemusí byť pravidlom, no ak si ju aj neskôr vypýtate, nie je s tým problém. Sedadlá s číslom radu 48 a viac môžu mať chladnejšiu klimatizáciu, čo sme si všimli v troch lietadlách. To znamená, že sa tá deka môže hodiť o niečo viac.

Pohodlie aj v nepohodlí a zábava k tomu

Sedadlá v ekonomickej triede sú s menším priestorom na nohy, no nie je to tak dramatické, ako by sa zdalo. Všetky stroje boli vždy vybavené vlastným smerovaním klimatizácie, privolaním obsluhy, ale hlavne zábavnou jednotkou a obrazovkou. Jednotka je ovládač na spôsob gamepadu, ktorý je z druhej strany telefónom. Jeho funkciu sme netestovali, pretože si pýta kartu a spoplatnenie hovoru nad oceánom. Ale pre niekoho nepochybne zaujímavé. Pre väčšinu je však zaujímavejšie určite to, že zábavná jednotka obsahuje kvantum hier rôznej kvality a náročnosti, ktoré je možné ovládať s týmto gamepadom, alebo cez dotykovú obrazovku samotnú.

Oveľa lákavejší je však výber niekoľko stoviek filmov v ponuke, aj keď v angličtine, inom jazyku, či s titulkami. Slovenčina a čeština chýba. Zaujímavosťou linky je, že sú tu často úplné novinky, filmy, ktoré sa len dostávajú na DVD a objavia sa tu. Neskôr aj vidíte, že novinky majú úspech, že ich majú mnohí otvorené a spustené. Zvuk ide cez slúchadlá, ktoré sú už pripravené pri obsadzovaní svojich miest. Výber filmov ktoré si môžete pozrieť neobmedzene sa zdá byť nekonečný, zoradený aj v rebríčkoch ako Bollywood, či pakistanská tvorba a podobne. Pre niektorých je prekvapením, že ide o filmy bezplatné, vy ako cestujúci neplatíte za ich pozeranie. Pozeranie filmov zadarmo bez akýchkoľvek obmedzení je tu pritom samozrejmosť. Nepáči sa? Idete ďalej, prepnete na hudbu, či dokonca rýchle správy, aj keď opäť len v angličtine.

Opäť obrazovka. Zaujímavou funkciou je kamera. Kamera vpredu lietadla zaznamenáva obraz pred lietadlom a kamera pod lietadlom zase priestor pod ním. Obe kamery môžete sledovať kedykoľvek. Zaujímavá vás, čo je na okolí? Jednoducho si to zapnete na svojej obrazovke. Obrazovku má naozaj každý cestujúci. Kamera nie je celkom kvalitná, veď pred priamym pohľadom jej bráni ešte hrubé sklo, ktoré je celistvé s trupom, aby netvorilo riziko pri výškovom lete.

Personál a služby

Zaujímavosťou Emirates je, že nemá letušky len z Emirátov. Dá sa dokonca povedať, že na niektorých letoch nenájdete ani jednu. Za to je tu naozaj pestrá zmes možno až tých najlepších. Niektoré tími sú na vysokej úrovni a vidno zohranosť a profesionalitu. Zažili sme už aj ležérny tím na linke Singapur – Dubaj, kde trčala košeľa z gatí, letušky sa chichúňali, no stále boli plne k dispozícií ľuďom. Veď aj oni sú len ľudia. Pestrý výber ľudí znamená, že kým vzadu sa o cestujúcich stará Portugalka, Libanonka, Egypťanka a Češka, vpredu to môže byť Poľka, Nemka, Francúzka a Filipínka. Výber je naozaj pestrý a tým letecká spoločnosť zaisťuje, že aj pestrý národnostný profil cestujúcich sa dohovorí, aspoň s niekým…

Sú to diaľkové lety, ktoré sme si osobne vyskúšali. Celkovo 4 a v každom jednom prípade sme sa stretli s naozaj výbornou ponukou jedál a nápojov. Vozíky s ponukou chodia opakovane. Ponúkajú džúsy, víno, alkoholické nápoje, minerálky, kolu, kávu, čaj v podstate neobmedzene. Aj keď pri značkovom drahom alkohole v drobných fľaštičkách by som povedal že skôr v rozumnej miere. Jedlá sa servírujú podľa dĺžky letu, no ak napríklad 6 hodín letíte, tak sa vás bude týkať podávaný jedálny lístok s dvoma chodmi. Raňajkami a obedom, či obedom a večerou. V podstate v závislosti od času. Z jedál sa dá vyberať z dvoch, inak je zvyšný obsah á la carte totožný. Mimo hlavný chod nájdete aj nejaké to pečivo, niečo pod zub, ovocie, koláč, alebo nejaké spestrenie v podobe šalátu, či crackerov. Jeden let sme dokonca zažili s chutnou vanilkovou zmrzlinou, ktorá bola pred večerou.

Už krátko po nastúpení do lietadla rozdávajú horúci malý uteráčik slúžiaci na poutieranie a poumývanie rúk. Na niektorých linkách sme si všimli, že najmenšie deti dostávajú malú plyšovú hračku, možno ako potešenie, a možno ako motiváciu, nech sa im darí zvládnuť let čo najlepšie… aj pre dobro ostatných cestujúcich.

Negatíva?

Negatíva v spojitosti s Emirates plynú opäť len z ľudí a iných cestujúcich. Napríklad bezohľadnosti niektorých, ktorí nechávajú svoje dieťa, aby hádzalo jedlo na niekoho za ním, čumelo naň a skákalo, či kopalo… Mňa osobne niekoľko krát naštvala teta, ktorá sa pri vystieraní naťahovala za kreslo a opakovane mi rukami poprehadzovala na displeji ovládanie. A aj po upozornení sa pani z ČR pozabudla a znova… o sklopených sedadlách pri ktorých máte životný priestor zúžený ešte menej ani azda netreba viac tému rozvádzať. Na samotných Emirates nie je nič, čo by vadilo oproti iným leteckým spoločnostiam. Je ich mnoho a každá sa snaží o kvalitu. Niektoré skĺznu do nízko nákladových a od toho sa odvíja aj rozsah služieb. Sú totiž aj také smutné, kde si musíte platiť za akýkoľvek nápoj na niekoľko hodinovom lete a ešte lepšie sú tie, čo berú len miestnu menu a nedokážu prepočítať, či vydať z niektorej svetovej. Emirates je medzinárodná spoločnosť s kvalitným personálom, strojmi aj kvalitou ostatných služieb. Aj preto sa o nich dá hovoriť, že sú lepší, než mnohí iní.

Chystáte sa cestovať s Emirates? Ničoho sa netreba báť

Ak sa chystáte cestovať s Emirates, netreba sa báť žiadnych zásadných problémov, nejakých podivností, ktoré by vás čakali, či povinností. Ak dokážete sledovať filmy v angličtine, niekoľko hodín letu sa dá skrátiť naozaj dobrým programom a výberom noviniek, či dokonca klasiky starej 40 rokov. Ak sa vám medzičasom vybil telefón s hrami, či elektronickou čítačkou v mobile, dve z troch sedadiel väčšinou majú priamo nabíjačku s našou a aj inou medzinárodnou koncovkou. Môžete si tak nabiť vybité batérie, pochopiteľne, ak máte nabíjačky. Na novších strojoch je aj USB port, čiže si môžete pozrieť vlastné filmy, či hudba. Personál je nápomocný a milý. Vyslovene vytknúť niečo, čo by bolo pre kompletne celé Emirates nemožno nič. Najmä ako už bolo spomenuté, v porovnaní s inými. Môžu byť však príkladom pre ostatných svojou profesionalitu a vytváraním pestrej zmesi náročností letušiek a stewardov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu