ZN.SK
Griswoldovci

Griswoldovci, konečne komédia s úprimnou zábavou a stojí za to

Griswoldovci. Dá sa hovoriť o priamom pokračovaní známej trojice komédií o rodine Griswoldovcov, ktorá pred 30 rokmi oslavovala Vianoce, aj dvoje prázdniny.

Svojho času populárne americké komédie s Clarkom Griswoldom, životom „skúsenou a múdrou“ hlavou rodiny, ktorú nezameniteľne stvárnil Chevy Chase, majú pokračovanie. Tentoraz v podaní jeho syna. Ten žije fádny život ako pilot tých najekonomickejších leteckých aeroliniek, aké by ste v USA našli. Napriek tomu chce byť s rodinou a venovať jej maximálny čas. Naplánuje preto úžasné prázdniny a cestu do Walley Worldu, zábavného parku, ktorý bol cieľom Griswoldovcov aj pred 30 rokmi. Problém divák uvidí už v tom, že chce merať cestu z Chicaga do San Francisca autom, aby po ceste mohli zažiť viacero zážitkov a tak aj bude. Americké road movie nie vždy stoja za to, no Griswoldovci, v origináli je film uvedený ako Vacation, budú patriť nepochybne medzi komédie, ktoré neoľutujete. Priamy a úprimný humor, zábavné situácie a šialenosti, ktoré môže zažiť opäť hlava rodiny vďaka svojmu plánovaniu, aj keď tento tu mal možno len viac smoly, no nefalšovanej snahy spraviť pre rodinu čokoľvek.

Griswoldovci

Úprimná zábava znamená
Vo filmoch sa stretávame s rôznymi cieľmi a výkonmi niektorých úloh, ktoré nás majú presvedčiť, aké úžasné sú. Keď sa však filmová mama dvoch synov rozhodne zúčastniť na jednej nemenovanej fyzicky náročnej disciplíne na pôde jej bývalej školy, asi každý divák počíta s tým, že to zvládne, aj keď už je „stará“. Tento výňatok nech je malou ukážkou toho, že film poskytuje úprimnú zábavu. Jej úspech by čakal asi každý. No opak je pravdou. Úprimným neúspechom je to zábavné na toľko, že si rád film pozriem pokojne aj trikrát. Aj keď nie po sebe.

Tartan Prancer
Jedna z hlavných úloh vo filme sa ušla špeciálnemu vozidlu z Albánska. Aspoň tak toto filmové auto nazývajú. Nevkusne modré, divné, s debilnou karosériou a debilnou výbavou, má byť výborným spoločníkom na rodinné výlety. Pranceru sme sa už venovali a stojí za to si ho pripomenúť. Má svoj zásadný podiel na tom, že je tento film výnimočný. Tak nevhodne skonštruované, neovládateľné až absurdné auto je priam až paródiou na všetky vychytávky konštruktérov, špekulantov a dizajnérov v automobilovom priemysle, ktorých šialené nápady sa nakoniec stretli v jednom aute, ktoré si budete môcť prezrieť z viacerých uhlov a stále nebudete veriť, že také auto naozaj existuje… pre účely tohto filmu.

Musíte vidieť
Tento rok vyšla stovka filmov, ktoré si hovoria „komédia“. Len pár z nich reálne komediálnym žánrom sú. To, že sa budete baviť sa dozviete už z úvodných titulkov zložených z množstva amerických rodinných prázdninových fotografií, na ktorých je niečo zvláštne, miestami až odvážne. Pobaví už situácia v lietadle so starým pilotom a postupne sa dej vygraduje najmä mnohými detailami, ktoré si pozorný divák všimne. Vďaka tomu mu neujde aj to „medzi riadkami“. Film nie je celkom jednolíniový. Občas sa miesi s absurdnosťami, nehodami, ale aj nečakanými zvratmi. V mojom prípade som sa výborne bavil a milovník dobrej komédie, kde to zlé sa deje niekomu inému ako jemu, ju bude hodnotiť nepochybne tiež pozitívne.

V hlavných úlohách: Ed Helms (Vo štvorici po opici I, II, III), Christina Applegate (ženatý so záväzkami, Nehovorte mamičke, že opatrovateľka zomrela), Chris Hemsworth (Thor) a tiež Chevy Chase (Veselé Vianoce, Prázdniny)
Réžia: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein
Od 25. Augusta v slovenských kinách.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu