ZN.SK
Štiavnický živý šach

Štiavnica ponúkne živý šach i herecké hviezdy

Prvým veľkým prázdninovým podujatím v Banskej Štiavnici je každoročne akcia Štiavnický živý šach, počas ktorej sa Námestie sv. Trojice premieňa na miesto…

Prvým veľkým prázdninovým podujatím v Banskej Štiavnici je každoročne akcia Štiavnický živý šach, počas ktorej sa Námestie sv. Trojice premieňa na miesto plné živej histórie s bohatým programom, vrcholiacim súbojom špičkových šachových veľmajstrov naslepo so živými figúrkami. V tomto roku pripadol termín akcie na sobotu 9. júla, pričom organizátori očakávajú návštevu niekoľkých tisícov divákov.

Štiavnický živý šach

Už od 10.00 hod. bude otvorený jarmok, na ktorý sa v tomto roku prihlásila takmer stovka predajcov remeselných a hand – made produktov. Samotný hlavný program začne o 12.00 hod. krátkym sprievodom od budovy Kultúrneho centra a po jeho otvorení sa pred divákmi budú striedať predstavenia šermiarov, hudobníkov, sokoliarov, kaukliarov či žonglérov s ohňom. Chýbať nebude ani simultánka, v ktorej nastúpia hlavní protagonisti dňa – Sergej Movsesjan a Jan – Krzysztof Duda, každý proti desiatim súperom súčasne. Popoludňajší program spríjemní aj scénka, v ktorej sa predstavia známi herci Marek Majeský, Milan Bahul, Júlia Horváthová a Dominika Kavaschová. Vyvrcholením celej akcie bude opäť partia živého šachu, ktorá začne o 21.00 hod. na Námestí sv. Trojice. Šachoví veľmajstri si nechajú zaviazať oči, a tak odohrajú partiu, ktorú na obrej šachovnici znázorní 32 šermiarov. Chýbať iste nebudú efektné súboje a napätie.  V tomto roku bude po prvýkrát v histórii využitá aj LED obrazovka, ktorá umožní vidieť dianie na námestí aj tým, ktorí sa nedostanú úplne blízko k veľkej šachovnici.

Pri príležitosti podujatia nemôžeme zabudnúť ani na Majstrovstvá SR v šachu a  V4 Open Štiavnica, ktoré prebiehajú Strednej odbornej školy služieb a lesníctva za účasti viac ako 160 hráčov z 8 krajín a ktorých účastníci sa takisto zúčastnia.

Návštevníkov podujatia, ale aj miestnych by sme radi upozornili na obmedzenia, ktoré sa týkajú dopravy počas podujatia. Prvé z nich nastanú už vo štvrtok 7.7. 2016, kedy dôjde k obmedzeniu premávky na Námestí sv. Trojice. Tieto budú pretrvávať až do piatku 8.7. 2016, premávka ale ešte bude možná. Po 15.00 hod. dôjde k postupnej uzávere námestia, ktorá potrvá až do nedele 10.7. 2016 o 6.00 hod. Samotné odstránenie tribúny bude vykonané v pondelok 11.7. 2016 v dopoludňajších hodinách. Aj vzhľadom na tieto obmedzenia odporúčame najmä domácim, aby sa počas podujatia vyhýbali doprave do centra vlastným automobilom a uprednostnili verejnú dopravu, prípadne taxi služby.

Podujatie organizuje Mesto Banská Štiavnica v spolupráci so Šachovým klubom Banská Štiavnica a hlavnou finančnou podporou Medzinárodného vyšehradského fondu a BBSK.

Kompletný program podujatia:
10:00     Otvorenie jarmoku
12:00     Historický sprievod a slávnostné otvorenie podujatia
12:30     Skupina historického šermu Zubři (CZE)
13:00     Hollóének Hungarica Music Band (HUN)
13:30     Erik Forgáč (SK)
14:00     Prehliadka historických kostýmov
15:00     Skupina historického šermu Zubři (CZE)
15:30     O mešťanoch a krásnej Barbore (hrajú: M. Majeský, M. Bahúl, D. Kavaschová, J. Horváthová)
17:00     Simultánka: Sergej Movsesian (ARM) a Jan – Krzyzstof Duda (POL)
18:00     Hollóének Hungarica Music Band (HUN)
18:30     Historické streľby
19:00     Erik Forgáč (SK)
19:30     Skupina historického šermu Zubři (CZE)
20:00     Dáma s Mirom Kasprzykom a Erikom Forgáčom
21:00     Štiavnický živý šach: S. Movsesjan (ARM) vs Jan-Krzysztof Duda
22:00     Sokoliari sv. Bavona
22:30     Anta Agni (ohňová šou)

Informácie o šachových veľmajstroch

Sergej Movsesjan

Jedným z veľmajstrov, ktorí prídu do Banskej Štiavnice (9.7.2016) odohrať tradičnú partiu naslepo na námestí so živými figúrami, bude Sergej Movsesjan. Sergej sa stal víťazom tohto súboja šesťkrát (2005-2008, 2013 a 2015), keď postupne zdolal veľmajstrov Igora Štohla, Davida Navaru, Zbyňka Hráčka, Petra Michalíka a dvakrát Jána Markoša (2008 a 2013). V roku 2009 jeho duel s Viktorom Lázničkom prerušilo nepriaznivé počasie a v roku 2010 utrpel v Štiavnici prvú porážku, keď ho zdolal hviezdny Hikaru Nakamura z USA. V roku 2012 bol síce nad jeho sily maďarský veľmajster Zoltán Almási, už o niekoľko týždňov sa mu však vydarila skvelá odveta. Na šachovej olympiáde v Istanbule Sergej vybojoval zlatú medailu s družstvom Arménska, keď v rozhodujúcej partii posledného kola zdolal práve Zoltána Almásiho. V roku 2014 bol nad Sergejove sily svetový supertalent Richárd Rapport, ktorý po remíze v partii naslepo zdolal Sergeja v bleskovej partii. Sergej je ikonou podujatia a v roku 2016 bude okrem partie na námestí hrať aj tradičnú simultánku.

Sergej Movsesjan sa narodil 3.11.1978, vyrastal ako Armén v Gruzínsku, šach sa naučil hrať, keď mal 4 roky. Ako 15-ročný sa presťahoval do Českej republiky, kde žije až do súčasnosti. V roku 2002 získal slovenské občianstvo a bol nepretržite jednoznačne najlepším slovenským hráčom. Od roku 2011 znovu reprezentuje vlasť svojich predkov – Arménsko, naďalej je však občanom SR.

V roku 1999 sa na majstrovstvách sveta v Las Vegas prebojoval do štvrťfinále (medzi posledných 8 hráčov). Vyhral veľa silných medzinárodných turnajov, ako napríklad Sarajevo (2002 a 2007), Petrohrad (2007), Karlove Vary (2007) a ďalšie. Dvakrát štartoval na Majstrovstvách SR a obidva šampionáty vyhral (2002 a 2007). Na ME jednotlivcov v Plovdive (2008) získal striebornú medailu. Na majstrovstvách sveta družstiev v Číne (2011) získal zlatú medailu, v tom istom roku zvíťazil aj v Európskom klubovom pohári vo farbách družstva z Petrohradu. O rok neskôr vybojoval na šachovej olympiáde (Istanbul 2012) zlatú medailu. Výborné výsledky dosiahol aj v tzv. Fischerovom šachu (chess 960), keď na majstrovstvách sveta (Mainz 2009) získal bronzovú medailu.

Svoj najvyšší rating dosiahol v januári 2009, keď jeho 2751 elo bodov znamenalo miesto v prvej desiatke svetového rebríčka. Sergej je polyglot, ovláda deväť jazykov – anglický, nemecký, ruský, srbochorvátsky, český, poľský, arménsky, gruzínsky a samozrejme aj slovenský.

Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof DudaJan-Krzysztof Duda sa narodil (26.4.1998) v Krakove (Poľsko) na šach sa naučil hrať ako 5 ročný. Titul veľmajstra získal v roku 2013 vo veku 15 rokov a 21 dní, čím sa stal v tom čase druhým najmladším veľmajstrom na svete (po Wei Yi).

Duda vyhral v roku 2008 Majstrovstvá sveta do 10 rokov. V roku 2012 sa stal majstrom Poľska do 18 rokov a majstrom Európy do 14 rokov (Praha). V tom istom roku sa delil o prvé miesto na turnaji v Olomouci a o rok neskôr zvíťazil vo veľmajstrovskom turnaji First Saturday v Budapešti. V roku 2013 bol nominovaný prezidentom FIDE na Svetový pohár, ale v prvom kole ho vyradil Vasilij Ivančuk.

V auguste 2014 reprezentoval Poľsko na šachovej olympiáde v Tromsø (Nórsko), kde na tretej šachovnici uhral fantastických 8,5 bodu z 11 partií. V tom istom roku získal striebornú medailu na Majstrovstvách Európy v bleskovom šachu a zlatú medailu na Majstrovstvách Európy v rapid šachu (Wroclaw, Poľsko).

V roku 2015 bol Duda najúspešnejší hráč na 2.šachovnici na Majstrovstvách Francúzska družstiev, vyhral silný uzavretý turnaj Lake Sevan v Martuni (Arménsko) a bol druhý na Majstrovstvách sveta juniorov do 20 rokov v Khanty-Mansiysk (Rusko). Jeho najvyšší rating bol 2663, ktorý získal v decembri 2015.

Informácie o prebiehajúcom šachovom šampionáte: http://www.vlive4chess.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu