Štiavnica ponúkne živý šach i herecké hviezdy - Zaujímavé novinky ZN.SK

Štiavnica ponúkne živý šach i herecké hviezdy

Prvým veľkým prázdninovým podujatím v Banskej Štiavnici je každoročne akcia Štiavnický živý šach, počas ktorej sa Námestie sv. Trojice premieňa na miesto plné živej histórie s bohatým programom, vrcholiacim súbojom špičkových šachových veľmajstrov naslepo so živými figúrkami. V tomto roku pripadol termín akcie na sobotu 9. júla, pričom organizátori očakávajú návštevu niekoľkých tisícov divákov.

Štiavnický živý šach

Už od 10.00 hod. bude otvorený jarmok, na ktorý sa v tomto roku prihlásila takmer stovka predajcov remeselných a hand – made produktov. Samotný hlavný program začne o 12.00 hod. krátkym sprievodom od budovy Kultúrneho centra a po jeho otvorení sa pred divákmi budú striedať predstavenia šermiarov, hudobníkov, sokoliarov, kaukliarov či žonglérov s ohňom. Chýbať nebude ani simultánka, v ktorej nastúpia hlavní protagonisti dňa – Sergej Movsesjan a Jan – Krzysztof Duda, každý proti desiatim súperom súčasne. Popoludňajší program spríjemní aj scénka, v ktorej sa predstavia známi herci Marek Majeský, Milan Bahul, Júlia Horváthová a Dominika Kavaschová. Vyvrcholením celej akcie bude opäť partia živého šachu, ktorá začne o 21.00 hod. na Námestí sv. Trojice. Šachoví veľmajstri si nechajú zaviazať oči, a tak odohrajú partiu, ktorú na obrej šachovnici znázorní 32 šermiarov. Chýbať iste nebudú efektné súboje a napätie.  V tomto roku bude po prvýkrát v histórii využitá aj LED obrazovka, ktorá umožní vidieť dianie na námestí aj tým, ktorí sa nedostanú úplne blízko k veľkej šachovnici.

Pri príležitosti podujatia nemôžeme zabudnúť ani na Majstrovstvá SR v šachu a  V4 Open Štiavnica, ktoré prebiehajú Strednej odbornej školy služieb a lesníctva za účasti viac ako 160 hráčov z 8 krajín a ktorých účastníci sa takisto zúčastnia.

Návštevníkov podujatia, ale aj miestnych by sme radi upozornili na obmedzenia, ktoré sa týkajú dopravy počas podujatia. Prvé z nich nastanú už vo štvrtok 7.7. 2016, kedy dôjde k obmedzeniu premávky na Námestí sv. Trojice. Tieto budú pretrvávať až do piatku 8.7. 2016, premávka ale ešte bude možná. Po 15.00 hod. dôjde k postupnej uzávere námestia, ktorá potrvá až do nedele 10.7. 2016 o 6.00 hod. Samotné odstránenie tribúny bude vykonané v pondelok 11.7. 2016 v dopoludňajších hodinách. Aj vzhľadom na tieto obmedzenia odporúčame najmä domácim, aby sa počas podujatia vyhýbali doprave do centra vlastným automobilom a uprednostnili verejnú dopravu, prípadne taxi služby.

Podujatie organizuje Mesto Banská Štiavnica v spolupráci so Šachovým klubom Banská Štiavnica a hlavnou finančnou podporou Medzinárodného vyšehradského fondu a BBSK.

Kompletný program podujatia:
10:00     Otvorenie jarmoku
12:00     Historický sprievod a slávnostné otvorenie podujatia
12:30     Skupina historického šermu Zubři (CZE)
13:00     Hollóének Hungarica Music Band (HUN)
13:30     Erik Forgáč (SK)
14:00     Prehliadka historických kostýmov
15:00     Skupina historického šermu Zubři (CZE)
15:30     O mešťanoch a krásnej Barbore (hrajú: M. Majeský, M. Bahúl, D. Kavaschová, J. Horváthová)
17:00     Simultánka: Sergej Movsesian (ARM) a Jan – Krzyzstof Duda (POL)
18:00     Hollóének Hungarica Music Band (HUN)
18:30     Historické streľby
19:00     Erik Forgáč (SK)
19:30     Skupina historického šermu Zubři (CZE)
20:00     Dáma s Mirom Kasprzykom a Erikom Forgáčom
21:00     Štiavnický živý šach: S. Movsesjan (ARM) vs Jan-Krzysztof Duda
22:00     Sokoliari sv. Bavona
22:30     Anta Agni (ohňová šou)

Informácie o šachových veľmajstroch

Sergej Movsesjan

Jedným z veľmajstrov, ktorí prídu do Banskej Štiavnice (9.7.2016) odohrať tradičnú partiu naslepo na námestí so živými figúrami, bude Sergej Movsesjan. Sergej sa stal víťazom tohto súboja šesťkrát (2005-2008, 2013 a 2015), keď postupne zdolal veľmajstrov Igora Štohla, Davida Navaru, Zbyňka Hráčka, Petra Michalíka a dvakrát Jána Markoša (2008 a 2013). V roku 2009 jeho duel s Viktorom Lázničkom prerušilo nepriaznivé počasie a v roku 2010 utrpel v Štiavnici prvú porážku, keď ho zdolal hviezdny Hikaru Nakamura z USA. V roku 2012 bol síce nad jeho sily maďarský veľmajster Zoltán Almási, už o niekoľko týždňov sa mu však vydarila skvelá odveta. Na šachovej olympiáde v Istanbule Sergej vybojoval zlatú medailu s družstvom Arménska, keď v rozhodujúcej partii posledného kola zdolal práve Zoltána Almásiho. V roku 2014 bol nad Sergejove sily svetový supertalent Richárd Rapport, ktorý po remíze v partii naslepo zdolal Sergeja v bleskovej partii. Sergej je ikonou podujatia a v roku 2016 bude okrem partie na námestí hrať aj tradičnú simultánku.

Sergej Movsesjan sa narodil 3.11.1978, vyrastal ako Armén v Gruzínsku, šach sa naučil hrať, keď mal 4 roky. Ako 15-ročný sa presťahoval do Českej republiky, kde žije až do súčasnosti. V roku 2002 získal slovenské občianstvo a bol nepretržite jednoznačne najlepším slovenským hráčom. Od roku 2011 znovu reprezentuje vlasť svojich predkov – Arménsko, naďalej je však občanom SR.

V roku 1999 sa na majstrovstvách sveta v Las Vegas prebojoval do štvrťfinále (medzi posledných 8 hráčov). Vyhral veľa silných medzinárodných turnajov, ako napríklad Sarajevo (2002 a 2007), Petrohrad (2007), Karlove Vary (2007) a ďalšie. Dvakrát štartoval na Majstrovstvách SR a obidva šampionáty vyhral (2002 a 2007). Na ME jednotlivcov v Plovdive (2008) získal striebornú medailu. Na majstrovstvách sveta družstiev v Číne (2011) získal zlatú medailu, v tom istom roku zvíťazil aj v Európskom klubovom pohári vo farbách družstva z Petrohradu. O rok neskôr vybojoval na šachovej olympiáde (Istanbul 2012) zlatú medailu. Výborné výsledky dosiahol aj v tzv. Fischerovom šachu (chess 960), keď na majstrovstvách sveta (Mainz 2009) získal bronzovú medailu.

Svoj najvyšší rating dosiahol v januári 2009, keď jeho 2751 elo bodov znamenalo miesto v prvej desiatke svetového rebríčka. Sergej je polyglot, ovláda deväť jazykov – anglický, nemecký, ruský, srbochorvátsky, český, poľský, arménsky, gruzínsky a samozrejme aj slovenský.

Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof DudaJan-Krzysztof Duda sa narodil (26.4.1998) v Krakove (Poľsko) na šach sa naučil hrať ako 5 ročný. Titul veľmajstra získal v roku 2013 vo veku 15 rokov a 21 dní, čím sa stal v tom čase druhým najmladším veľmajstrom na svete (po Wei Yi).

Duda vyhral v roku 2008 Majstrovstvá sveta do 10 rokov. V roku 2012 sa stal majstrom Poľska do 18 rokov a majstrom Európy do 14 rokov (Praha). V tom istom roku sa delil o prvé miesto na turnaji v Olomouci a o rok neskôr zvíťazil vo veľmajstrovskom turnaji First Saturday v Budapešti. V roku 2013 bol nominovaný prezidentom FIDE na Svetový pohár, ale v prvom kole ho vyradil Vasilij Ivančuk.

V auguste 2014 reprezentoval Poľsko na šachovej olympiáde v Tromsø (Nórsko), kde na tretej šachovnici uhral fantastických 8,5 bodu z 11 partií. V tom istom roku získal striebornú medailu na Majstrovstvách Európy v bleskovom šachu a zlatú medailu na Majstrovstvách Európy v rapid šachu (Wroclaw, Poľsko).

V roku 2015 bol Duda najúspešnejší hráč na 2.šachovnici na Majstrovstvách Francúzska družstiev, vyhral silný uzavretý turnaj Lake Sevan v Martuni (Arménsko) a bol druhý na Majstrovstvách sveta juniorov do 20 rokov v Khanty-Mansiysk (Rusko). Jeho najvyšší rating bol 2663, ktorý získal v decembri 2015.

Informácie o prebiehajúcom šachovom šampionáte: http://www.vlive4chess.sk

Ohodnoťte článok post

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.