Facebook je jednoduchý nástroj, ktorý však prekvapuje svojou zložitosťou v pozadí. Dokáže oslovovať milióny ľudí a vytvoriť závislosť. Lenže vytvára aj dôveru vo všetko zábavné, akoby bolo množstvo zábavy zadarmo, prístup k informáciám je nekontrolovateľný a ľudia zdieľajú hocičo.
Mnohí vieme, že nejaké súťaže na Facebooku sú a ak sa o nich dozvieme, zväčša vďaka zdieľaniu priateľov, ktorí podľa pravidiel súťaže “zdieľajú, komentujú a ešte aj lajkujú”. Vy sa však nestačíte čudovať, čo všetko zdieľajú a veria, že vyhrajú. Nedávno to bol výmysel o rozdávaní 500 vozidiel Volkswagenom, čo nám priamo zamestnanec v spoločnosti na vysokom poste potvrdil ako klam a kým veľké médiá informovali o podivnom rozdávaní áut, my sme mali jasno, že niekomu vyšiel poriadny žart. Kým tu šlo zrejme o srandu, na Facebooku je množstvo stránok, ktoré svoje súťaže ako srandu neberú.
Podvod, ako získať návštevnosť a viralitu
Bez virality sa dnes nikto na Facebooku ďaleko nedostane. Potrebuje, aby mal príspevky zdieľané a ideálne je, ak sa tak stane bez nákupu umelých kliknutí oficiálne, aj neoficiálne. Dostať sa medzi ľudí následne znamená viac fanúšikov, väčší zisk z reklamy a prenájmu priestoru, prípadne vyššiu cenu za takúto stránku, keď sa ju niekto rozhodne predať. Aj preto sa nájdu podvodníci, veľmi často deti od veku 12 rokov, ktorí si vytvoria stránky s fotografiou stiahnutou z internetu, na ktorej je nejaký drahý mobilný telefón ideálne s krabičkou, alebo hromada telefónov, kde máte získať pocit, že ich je tak veľa, že skrátka šanca na výhru nejaká byť musí. Lenže tieto deti vám žiaden telefón nedajú ani dnes, a ani zajtra. Nedajú vám ho nikdy. Kliknutím šírite podvod ďalej medzi svojich a stránke stúpajú čísla. Azda to ani netreba odborne popísať, stačí zopár laicky podaných viet a jasné to byť musí každému. Aj napriek prečítaniu tohto článku sa však pokojne môže stať, že jednotlivci uveria viac súťaži ako nám. Predstavme si teraz niekoľko stránok, ktoré si svoju fanúšikovskú základňu budujú práve na falošných súťažiach.
Podvodné súťaže na Facebooku
Týmto súťažiam sa vyhnite. Radi vysvetlíme prečo:
- Takmer 12 tisíc ľudí naletelo na podvodné stránky s prezentáciou hneď niekoľkých súťaží mobilov. Ak si dobre všimnete hneď fotografiu súťaže v poslednom príspevku z februára, kde zúfalo ešte v novembri prosí jeden zo “súťažiacich” o vyhodnotenie, fotografiu stačilo ukradnúť napríklad zo stránky: http://weheartit.com/entry/119657906, alebo na stovke iných miest, kde bola fotografia o niekoľko mesiacov dlhšie, než tu. A ktoré to sú stránky plné hlúpostí a podvodných súťaží na ktoré stále dokáže naletieť niekoľko tisíc ľudí? Tieto: (Podvodné stránky)
- Súťaže na FB, tak znie jednoduchý nenápadný názov skupiny, ktorá síce už nieje aktívna, no je krásnou ukážkou toho, ako to nerobiť a ešte k tomu takto okato. Vyhrať môžete hodinky Sony, fotografia kradnutá, ako inak a o ostatných ani nehovoriac. Ide o tieto stránky: (Podvodné stránky)
- Absurdní podvodníci operujú aj na stránkach, ktoré nesú prekvapivo názov “Súťaže na FB”. Vtipné je, že tieto stránky používajú square grafiku čmajznutú zo stránok www.Soutez.me, ktoré s nimi nemajú nič spoločné, napriek tomu ich logo používajú. Podvodníci na týchto stránkach organizujú súťaže, ba dokonca a to sa podržte, kradnú rovnaké fotografie, aké zneužívajú prví menovaní podvodníci, no so svojimi pravidlami. Tie príspevky sa následne dostávajú medzi ďalších a žiadajú lajk. Dokonca hrajú na vyhodnotenie súťaží. V anotácií stránok na Facebooku sa objavil text, ktorý akoby oznamoval pôvod cien. Píšu, že všetky ceny sú od: pandawill.com. To je internetový obchod, avšak problém je, že ide o zahraničný obchod, ktorý nám potvrdil, že žiadne ceny do žiadnej súťaže nevenoval a už vôbec nie do týchto stránok. Ďalej sa tiež pozastavujeme vôbec nad touto informáciou, pretože zrejme ide o pokus o vyvolanie dôveryhodnosti celej súťažnej stránky. Omyl. Facebook tento druh súťaží nepovoľuje a jej vzhľad pokrýva všetky definície podvodných pokusov ako oklamať falošnou nekrytou súťažou čo najviac ľudí. Stránky: (Podvodné stránky)
- Štvrtým pánom na holenie je podivná stránka s Facebook súťažami, ktorú zrejme spravuje dievča na základnej škole. Dokonca na videu žrebuje a presviedča tým o autenticite stránok. Ak aj nemá nič so stránkami spoločné, slovo “debilita” v prípade dospelého špekulanta dostatočne vystihne obsah a vlastnosti. Už posledný príspevok o údajnej súťaži o mobil je fotografia krytá neprehliadnuteľným vodoznakom. Ak pozriete na staršiu súťaž o mobil s rozsvieteným displejom, môžete si všimnúť, že ide o nepodarený strih a mobil má anglický jazyk. Samozrejme, ide o nemotorne odstrihnutú fotografiu pochádzajúcu zo stránok s recenziou jedného modelu v úplnom závere na: (zdrojový blog). Podvoné Facebook stránky nájdete na tomto odkaze: (Podvodné stránky)
- Vraj vyhrajte jazdu vo Ferrari, lenže propagujú to stránky, ktoré na nás nepôsobia vierohodným dojmom. Podmienkou výhry je aby ste zdieľali nejaké úbohé stránky, ktoré s Ferrari nemajú absolútne nič. Lenže tá fotografia… odkiaľ je? Ahá, oficiálna tlačová fotografia, ktorá je nezostrihaná napríklad tu. To je ale prekvapenie. Aj to je dôkaž, že nič takéto skrátka nemožno brať ako reálne. (Podvodné stránky)
- Za podvodné považujeme aj stránky údajne súťažného českého portálu. Na FB stránkach uvádzajú fotografie mobilov a finančnej hotovosti, ktorú môžete vyhrať. Lenže nič z toho reálne v rukách oni sami nemajú. Veď napríklad fotografie bankoviek si stiahli napríklad tu: (zdroj: plzen.cz) a aj ostatné si pobrali všelikde. Fotografia údajne pripraveného mobilu, ktorý chcú niekomu venovať pritom vôbec nie je ich. Ukradnutá zo stránok recenzenta (blog spomínaného recenzenta) je vlastne dôkazom, že dnes netreba žiaden mobil vlastniť, stačí vedieť kopírovať a úspech je jasný. Fungovanie Facebook stránok, ktoré lákajú na falošné materiály nepovažujeme za férové. Je neuveriteľné, že vôbec fungujú a tvrdia takéto veci na stránkach. Upozorňujeme pred týmito stránkami, nedôverujte im v rámci odprezentovaného obsahu. (Podvodné stránky)
- Údajné súťažné stránky, ktoré dajú iPhone niekomu až vtedy, keď stránka dosiahne určitý počet fanúšikov sú absurdita a výsmech zdravému rozumu. Našli sme stránky, ktoré píšu ako negramotný šialenec, alebo Hotentót, ktorý sa po slovensky len učí. To, čo pisateľ predvádza a čo všetko vôbec do príspevkov dáva, je niečo príšerné. Tieto stránky dokonca sľubujú drahý mobil zadarmo a ľudia diskutujú a lajkujú. Niečo neuveriteľné. Pozrite sa sami: (Podvodné stránky)
- Veľmi chabý pokus je tento veľmi malý a predsa u pár desiatok ľudí úspešný. (Podvodné stránky)
Upozornenie:
Za falošnú súťaž je možné považovať takú, ktorej vyhodnotenie prebieha bez prítomnosti ďalších členov komisie, prebieha na neznámom mieste, nie je jasné, kto je sponzorom a usporiadateľom súťaže. Ďalej nemáte jasné podmienky súťaže, vyžaduje sa zdieľanie nejakého príspevku a členstvo na stránke, doplnené neraz o nutnosť “lajknúť” nejaké ďalšie stránky, ktoré tiež potrebuje špekulant podporiť. Falošná súťaž ponúka mobil cez obrázok ukradnutý na webe a vydávaný ako svoj vlastný. Facebook stránka následne neodpovedá, nedokáže vydokladovať sponzora, správa sa vulgárne so slovníkom 8 ročného dieťaťa vyrastajúceho pod krčmovým stolom a za otázky tohto typu si vyžiadate zablokovanie prístupu a označenie práve vás správcom Facebooku ako “obťažujúcca osoba”.
Radi by sme upozornili prevádzkovateľov týchto stránok, že jednoduchou analýzou pôvodu fotografii sa dá pomerne hravo zistiť ich pôvod a zároveň ich nekalé praktiky a zneužívanie, respektíve zavádzanie. Tento článok v žiadnej zo svojej časti neporušuje žiaden zo zákonov platných v ČR alebo SR. Článok upozorňuje na praktiky, ktoré tvoria nebezpečenstvo a nepatria na voľne prístupný internet.