V Slovarte vyšli dve dôležité knihy pre nadšencov DC Comics

V Slovarte vyšli dve dôležité knihy pre nadšencov DC Comics

Téma komiksových hrdinov je populárna celosvetovo. Tak ako bojujú superhrdinovia proti zlu, môže sa zdať, že aj na poli komiksovom bojuje DC a Marvel. Dve dielne, ktoré majú odlišný štart, aj keď podobnú víziu vznikali každá pre iné publikum. Kým DC Comics (Detective Comics) vznikli pred II. svetovou vojnou a s úspechom ich čítali dospelí, Marvel prišiel neskôr a orientoval sa viac na detského čitateľa. Za celé desaťročia vznikalo množstvo nových postáv, nepriateľov, aj spojencov. Práve DC Comics, ako dielňa staršia, má vo svojej histórii naozaj mnoho postavičiek, svetov a vzťahov. Tie poznať musíme, môžeme, ale mnohé ani nemusíme.

Ich význam v príbehoch, rodinné väzby, pôvod, schopnosti, ale povedzme aj úlohu v živote iných superhrdinov sa snažia predstaviť hneď dve knihy pre mladého čitateľa z Vydavateľstva SLOVART. Obe zaujmú rozsiahlosťou faktov, či svojou originalitou. Nuž naozaj nejde o žiadne „neoficiálne príručky“ s prekresľovanými postavami. Môže sa zdať, že sú si navzájom konkurenčné a predsa to nie je celkom tak.

Veľký sprievodca svetom postáv DC Comics

Keď sa povie veľký, myslíme tým obsahom. A keď sa povie sprievodca, tak doslovne. Táto kniha na to ide hneď od prvej strany po úvode. Začínajúc Adamom Strangeom na strane 4 a končiac Zoomom na strane 215 je na každej jednej poctivo predstavená jedna postavička. Superhrdina, superzločinec, zlosyn, alebo len dôležitá postava deja. Nevyhnutný úvod ku každej postave vysvetľuje pôvod postavy. Veľký profilový obrázok a najčastejšie druhý priamo z akcie dotvárajú vizuálne predstavenie. Ku každej jednej postave nechýba presne to, čo chcete a potrebujete vedieť.

  • Schopnosti postavy
  • Zaujímavosti o postave
  • Nepriatelia a zároveň priatelia, čiže strana, za ktorú bojuje, s kým sa spája
  • Pár vlastností, ktoré už pôsobia skôr len orientačne (výška a váha), či pôsobisko

DC Comics knihy zaujímavosti a sprievodca postavami

Čo knižka ponúkne?

Nadšenec pre komiksy má podobnú literatúru možnosť získať len zo zahraničia. Teraz v slovenskom znení je veľmi pekným súhrnom všetkého, čo tiež mnohé vysvetľuje. Už filmové podoby príbehov známych postavičiek od DC obsahujú mnoho vlastností. Čitatelia papierových komiksov môžu mať oveľa väčší prehľad. Najmä dôležité udalosti v komiksoch sa premietajú aj do „životopisov“ postáv. Napríklad, že Catwoman bola požiadaná o ruku samotným Batmanom sa dozviete len v komikse a samozrejme z profilu postavy z tejto knihy. Aj o príbehu Cheetah, známej z filmového WW84 sa tu dočítame niečo iné, ako nám môže byť známe z filmu. Preto je nutné vnímať knihu ako reálny pohľad na komiksové podoby hrdinov od DC Comics.

Pre fanúšika komiksov je knižka jednoducho priam až povinnosť. Súvis a vzťahy medzi jednotlivými postavami sú oveľa jasnejšie. Ba čo viac, až pri čítaní tejto knihy je čitateľovi jasné, čo o DC comics všetko nevie a ktoré diela u nás vôbec nemali propagáciu, či jednotlivé diely, výskyt, či súboje ani nemali preklad, či sa len neobjavili v žiadnom príbehu, ku ktorému sa vám podarilo dostať. Zaujímavé je aj čítať, ako sú medzi sebou jednotlivé svety poprepájané. Napríklad svet Green Lanternov so Supermanovým, Batmanovým, postavy Wonder Woman, Poison Ivy a mnoho iných. Vzťahy niekedy ako v realite, len so superschopnosťami… a vo fiktívnych príbehoch.

DC Comics: Absolútne všetko, čo chcete vedieť

Druhou knihou je informáciami nabitá DC Comics: Absolútne všetko, čo chcete vedieť. Jej názov trochu klame. Pri čítaní sa dozviete oveľa viac, než čo chcete vedieť. Je možné, že ste pred otvorením knihy ani netušili, čo by ste sa mali spýtať. Väčší formát knihy vás po rozbalení prekvapí plne grafickou podobou, krátkymi stručnými informáciami, ale vždy dostatočne zaujímavými. V priebehu pár minút máte pred očami ťažko vnímateľné množstvo faktov. Hlava ich jednoducho nevie hneď spracovať. Sú to krátke a jasné informácie o každej postave, schopnostiach a miestach. O vzťahoch, o deji, príčinách niektorých javov. Množstvo informácií akoby vysvetľovalo čokoľvek, čo pri čítaní komiksov nemuselo byť jasné. Ak však nemáte komiksy načítané, veľa z toho bude celkom nové.

DC Comics knihy zaujímavosti a sprievodca postavami

Oproti prvej knihe je táto rozsiahlejšia v zábere. Už sa informačná hodnota netýka konkrétnej postavy, ale uvádza udalosti, dej, témy, spoločné vlastnosti viacerých postáv do jasnejšieho svetla. Strany sú kombinované z rôznych ilustrácií, akčných, či príbehových. Kniha vysvetľuje pozadie spojenectiev, pikošky z deja, popisy zbraní a ich účinok. Obsah je písaný zrozumiteľným jazykom pre mladšieho čitateľa a niektoré názvy nesedia úplne s tými, ktoré poznáme z filmových podaní. Najmä dôležité je vnímať knihu ako veľmi hodnotný zdroj informácií ku komiksovým postavám viac ako k filmovým.

Čo knižka ponúkne?

Jednoznačne ide o zábavné čítanie pre tých, ktorí majú radi komiksy. Zábavné a poučné. Komiksy sú skrátka vášeň, tak ako má niekto vášeň pre známky, numizmatiku, modelárstvo, či zbieranie povedzme takých popíkov. Knižka je pritom skvelý nástroj, ako mnohé pochopiť. Nie každý slovenský čitateľ komiksov si môže dovoliť mať doma a prečítané všetky príbehové línie, pokračovania komiksov. Najmä ak sú často krát vecou zberateľskej vášne a aj zaobchádzanie s nimi má svoje pravidlá. Knižka vie veľa vysvetliť. Prípadne môže byť pomocníkom k chápaniu a oživovaniu si niektorých faktov.

DC Comics knihy zaujímavosti a sprievodca postavami

Knižka je presne tá, ktorú môžete otvoriť kdekoľvek a začať pokojne od konca strany. Rebríčky TOP najlepších, najúčinnejších, a pod… dávajú predstavu o sile, či význame niektorých porovnávaných vlastností či postáv. Výrazný priestor dostávajú konkrétne typy postáv a ich spoločné znaky, rovnako ako svety. Dokonca vrátane bizarného sveta Bizzara, s ktorým sa čitatelia komiksov mohli stretnúť a nikdy nevieme čo od neho čakať. Spoznávame jednotlivé miesta, svety, dimenzie, aj keď na ich rozlišovanie si bude potrebovať hlava odpočinúť.

Kvantum údajov, ktoré prichádzajú do hlavy, si pri zažratom čítaní budú podávať stránku za stránkou. Azda všetko je nejakým spôsobom prepojené s inými stranami, takže čitateľ môže mať v zálohe pod pravou rukou podrobný register v závere knihy. V ňom nájde odvolávky a čísla strán k azda každej spomenutej postave. Niektoré veci tak dávajú oveľa viac zmysel. Za zmienku stojí aj spoznávanie Wonder Women. A to E nie je chybou v mene. Množné číslo je tu zámerne. Zaujímavé je čítať, že postavička menom Donna Troy je mágiou vytvorený duplikát Wonder Woman. Zaujímavé je spoznávať alternatívne reality, veľké porážky, úmrtia a návraty zlosynov, hrdinov…

Tak teda doprajme si trochu poriadku a jasného svetla do rozsiahleho sveta DC Comics.

Originály, v slovenskom znení z vydavateľstva SLOVART

Obe knihy vychádzajú pod licenciou DC Comics a Warner Bros. Entertainment Inc., takže aj obrázky sú skutočné, známe prevažne z nových komiksových podôb.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.