Dulovnica, drobný hlodavec a výborný lovec, neustále v pohybe

dulovnica

Dulovnica menšia (neomys anomalus) je drobný hlodavec, ktorý žije takmer po celej Európe, mimo Škandináviu a Britské ostrovy. Objavuje sa aj na viacerých miestach Slovenska. Dulovnica väčšia (neomys fodiens) svojim rozšírením zasahuje až po Áziu aj Škandináviu, do subarktickej oblasti. Napriek svojmu rozšíreniu a dostupnosti vo voľnej prírode, ideálne na miestach pri vodnom toku, alebo jazierkach nepoznačených činnosťou človeka, nepatrí medzi celkom známe druhy. Pre mnohých Slovákov je prekvapením jeho nález vo voľnej prírode, hoci ide o veľmi plaché a obratné zviera. V západnej Európe jej hovoria aj vodná myš, alebo vodný piskor.

dulovnica

foto: fotografia z wikipedie

Dulovnica, drobný cicavec s jedovými žľazami

Počas zimy hibernuje, kým počas leta je odkázaný na veľmi prácne zháňanie potravy. Svoju telesnú teplotu rýchlo stráca a preto sa snaží udržiavať v pohybe. Je neustále na love. Loví hmyz, rôzne larvy, rybky, ale aj žubrienky, či drobné obojživelníky, mloky, žaby, aj iné drobné živočíchy. Oproti myšiam sú zaujímavé mimoriadnym pohybom pod vodou, ale fyzicky odlišnou predĺženou lebkou a ostrými zubami, ktoré používa na lov. Zároveň využíva jedové žľazy, ktoré dulovnici pomáhajú paralyzovať korisť. Samotná dulovnica tak vynaloží menej úsilia pri premáhaní koristi.

Pozorovania v našich končinách časté nie sú. Rovnako aj v iných krajinách. Ide o mimoriadne plaché zviera a preskúmať ho je náročné. Pre amatérskych pozorovateľov prírody nepochybne.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.