ZN.SK
Prezúvanie pneumatiky

Dezén pneumatiky: jeho vlastnosti, význam a test opotrebovania

Ľudské telo používa na ochranu kožu. Ak je maximálne opotrebovaná, vyschne a je potrebné ju natrieť. Ochranným faktorom pneumatík sú dezény. Čo sú to vlastne dezény? Na čo sa pri nich zamerať?

Ľudské telo používa na ochranu kožu. Ak je maximálne opotrebovaná, vyschne a je potrebné ju natrieť. Ochranným faktorom pneumatík sú dezény. Čo sú to vlastne dezény? Na čo sa pri nich zamerať?

Prezúvanie pneumatiky

Dezén pneumatík funguje ako sústava geometrických obrazcov zapísaná v pneumatike. Podobne ako naša koža. Každý podnet sa na ňu zapíše a podľa toho očakávame spätnú väzbu. Takisto aj z dezénu dokážeme zistiť, čo pneumatika prekonala a či je schopná pracovať na 100 percent ďalej.

Laicky povedané, dezén tvoria vyformované čiary a výstupy v pneumatike. Existujú rôzne hĺbky tohto dezénu. Veľkosť sa líši od pneumatiky, ktorá môže byť letná alebo zimná, pneumatika do terénu alebo naopak na klasické cesty. Špecifický dezén majú pretekárske pneumatiky. Tie dezén nemajú takmer, alebo celkom, čo znamená, že majú hladký povrch.

Potreba funkčného a neopotrebované dezénu je nutná. Veci dokonca zistili, že plne funkčný dezén dokáže skrátiť brzdnú dráhu takmer o polovicu, čo v niektorých prípadoch postačí na zvrátenie katastrofálnych následkov. Takisto je potrebné sledovať dezén na všetkých pneumatikách, nielen na jednej, pretože jedno koleso netvorí celé vozidlo.

Typy dezénov pneumatík

Typy dezénov sú rôzne. Existuje dezén symetrický, ktorý dokážeme meniť podľa našej potreby. Na druhej strane je využívaný dezén asymetrický, pri ktorom je nutné dodržať správne umiestnenie vnútornej a vonkajšej strany pri nasadení pneumatiky na disky. Posledným typom je dezén smerový. Pri tomto je dôležitá montáž. Ak však nie ste odborník, vyhľadajte skúsenejšiu pomoc. TO za akú dobu sa dezén vyšúcha, závisí od viacerých faktorov.

Hĺbka dezénu

Hĺbka dezénu je rozličná. Záleží totiž type pneumatiky a jej určeniu. Letné pneumatiky by mali mať minimálnu hĺbku 1,6 mm, naopak zimné pneumatiky by mali dosahovať minimálne hĺbku 4 mm. Hĺbka dezénu je však minimálne, preto sa neodporúča jazdiť s takými pneumatikami dlhšiu dobu. Taktiež je potrebné spomenúť, že pneumatiky v lepšom stave, teda nie s najnižšími dezénmi,  sa odporúčajú používať na zadných kolesách. Ak sa vám v dezéne zasekli malé čiastočky, pokojne ich vyberte. Ak však spozorujete niečo zapichnuté, výber predmetu radšej prenechajte odborníkovi, pretože pneumatika by mohla stratiť tlak, ktorý pneumatika potrebuje na opätovné používanie.

Inzercia: na obchod s pneumatikami

TIP: Ak nemáte merač dezénu, nezúfajte!

Merač dezénu nepatrí k povinnej výbave, preto ak ho pri sebe nemáte, nikto sa nebude čudovať. Peňaženku však nosíte kamkoľvek. Na meranie dezénu preto použite 2 eurovú mincu. Strieborný okraj tejto mince má presne 4 mm. Ak tento okraj dokáže skryť do dezénu, pneumatika je v rámci hĺbky dezénu ešte použiteľná, nie však na dlhé obdobie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Patrícia

Patrícia: Rada cestujem a spoznávam svet i našu krajinu. Rada spievam a tancujem. V súčasnosti študujem.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu