ZN.SK
Achilles, biely tiger bratislavská ZOO

Bratislavská ZOO: biely tiger Achilles, jeden zo symbolov ZOO, zomrel

Achilles, slávny biely tiger z bratislavskej zoo zomrel vo veku 18 rokov. Bol jedným zo žijúcich symbolov ZOO. Čoskoro by „oslávil“ 19. rokov

Tak ako politická scéna má svoje hviezdy, filmové plátna a koncertné pódiá svoje celebrity, tak majú aj zoologické záhrady vo svete svoje symboly. V Bratislavskej zoo je hneď niekoľko známych obyvateľov, ktorých si opakovane radi pozrieme, pretože ich už poznáme. Medveď Mišo bol napríklad dlho jednou z nich, biely lev, alebo biely tiger rovnako tak. Práve tiger Achilles, ktorý mal nezameniteľnú bielu srsť, opustil bratislavskú zoologickú záhradu pred pár dňami.

Achilles, biely tiger bratislavská ZOO

O dva mesiace by sa Achilles dožil 19 rokov

Biely tiger, ktorý sa vyznačoval pokojnou povahou, žiadnou prehnanou agresivitou a tak bol miláčikom nie len návštevníkov, ale aj ošetrovateľov, sa dožil necelých 19 rokov. Pôvodne sa narodil v libereckej ZOO v susednej Českej republike a v Bratislave bol od roku 2006, aby mohol splodiť potomstvo so samičkou Shilang. Návštevníci si môžu doma pozrieť svoje fotografie z návštevy bratislavskej ZOO za posledné roky a tigra, ako aj bieleho leva si nemožno na snímkach nevšimnúť.

Bol to tiger s veľmi vyrovnanou povahou, rozvážny, pokojný, s chovateľmi vždy ochotne spolupracoval, miloval vodu, rád sa kúpal v jazierku vo výbehu alebo sa hral s prúdom vody z hadice. Achilles, bol si úžasným členom našej ZOO rodiny. Ďakujeme“ vyjadrili sa pracovníci ZOO Bratislava na svojom Facebooku. Ako sa ďalej vyjadrili, po dochovaní bielych tigrov sa budú venovať vo výbehu chovu tigra sumatrianskeho, ktorý je na zozname kriticky ohrozených druhov.

Koľko sa dožíva bežne tiger v prírode

Tiger sa vo voľnej prírode dožíva zhruba 10 až 12 rokov, prípadne menej. Ovplyvňuje to najmä neustála nutnosť akvitiy, možné súboje, nutnosť neustáleho hľadania potravy, prípadne zdravotné komplikácie. Tiger v zoologickej záhrade, ktorý presiahne tento priemerný vek, je pre zariadenie radosťou. O to viac, ak svoju starobu prežíva bez zdravotných komplikácií. Achilles sa dožil úctyhodného veku a je tak rekordmanom z pomedzi mačkovitých šeliem v ZOO BA. Aj levy sú na tom podobne, hoci bežne sa dožívajú v priemere len o dva roky dlhšie.

Foto v článku: Maťa

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu