ZN.SK
beh v jeseni

Beh v jeseni, prečo sú potrebné až tri vrstvy oblečenia?

Na behanie počas chladných dní, je potrebné sa obliecť tak, aby sme čo najviac zamedzili stratám tepla a zároveň energie a cítili sa pohodlne.

Beh sa stáva čím ďalej, tým viac súčasťou denného režimu u ľudí. Ako sa vraví, beh buď milujete alebo nenávidíte. Ak patríte k milovníkom behu, určite ste zvykli počas letných večerov, keď sa slnko skryje a teplota trošku klesne, túto činnosť vykonávať. Ak si chcete udržať kondičku aj naďalej a behávať počas jesenných dní je potrebné mať na pamäti, že vhodné oblečenie je základ.

beh v jeseni

Viac tenších vrstiev je základ

Na behanie počas chladných dní, je potrebné sa obliecť tak, aby sme čo najviac zamedzili stratám tepla. Zároveň aj energie, a tiež tak, aby sme sa mohli optimálne hýbať a cítili sa pohodlne.

Pozitív tu nájdeme hneď niekoľko:

  • Lepšia pohyblivosť – slabšie oblečenie má lepšiu pružnosť a tak nás toľko neobmedzuje v pohybe v oblasti veľkých kĺbov
  • Lepší odvod potu z povrchu tela – ak máte na sebe viac vrstiev funkčného oblečenia, čiastočne to funguje, aj keď máte ako ďalšie vrstvy oblečenia z nefunkčných materiálov. Vrchná vrstva „vysáva“ pot z tej pod ňou a telo máte stále v suchu.
  • Viac vás zahreje – to je spôsobené tým, že medzi každou vrstvou oblečenia je vrstva vzduchu, ktorá slúži ako ďalšia tepelná izolácia.
  • Lepšia možnosť regulácie – ak máte na sebe viac tenších vrstiev oblečenia, môžete tak lepšie reagovať na zmeny vonkajších podmienok. Ak sa oteplí, môžete niektorú vrstvu zložiť, omotať okolo tela alebo vložiť do ľadvinky, bez toho, aby nám to bránilo v pohybe. V prípade, že človek na seba vezme silnú bundu, má možnosť si tak akurát rozopnúť zips. Keď to urobíte, spodná vrstva ihneď vychladne a povrchová teplota tela sa tiež prudko zníži.
  • Lepšie dýchanie pokožkou – slabšie oblečenie lepšie prepúšťa vzduch k povrchu tela. Skôr ako vzduch týmito vrstvami prejde, stačí sa ohriať.

Funkcie jednotlivých vrstiev

Prvá vrstva – slúži na odvod vlhkosti od pokožky. Používa sa funkčná bielizeň, ktorá pomáha telu udržiavať ideálnu telesnú teplotu počas meniacej sa intenzity záťaže. Náš organizmus správne funguje iba vo veľmi malom rozsahu  vnútornej teploty – okolo 36,7 C. Prvá vrstva musí perfektne sedieť, nemala by škrtiť ani škriabať. Bezšvové vyhotovenie je najvhodnejšie.
Druhá vrstva – poskytuje potrebnú izoláciu a zateplenie v chladných podmienkach, pričom súčasne zaisťuje efektívny odvod vlhkosti a prebytočného tepla do ďalšej vrstvy, alebo prostredia.
Tretia vrstva – vrchná vrstva chráni telo pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Zaisťuje pohodlie a vytvára vhodné podmienky pre vykonávanie vašich obľúbených športových aktivít v akomkoľvek počasí. Chráni pred dažďom, vetrom a chladom, pričom súčasne uvoľňuje prebytočné teplo a vlhkosť zo spodných vrstiev, a vaše telo sa tak neprehrieva.

Tip: Ak budete aplikovať pri behaní v nižších teplotách uvedomte si, že vrchné diely oblečenia by mali byť o číslo väčšie, inak v tom všetkom budete naobliekaní, obmedzíte tým hybnosť a tiež tým zmenšíte vzduchové medzivrstvy.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu