ZN.SK
Barcelona, španielsko

Barcelona: Energická európska metropola

Barcelona, mesto, v ktorom po sebe zanechali stopy také zvučné mená ako Picasso či Antoni Gaudí. Dejisko katalánskej kultúry a rodisko svetoznámeho futbalového klubu Barça

Mesto, v ktorom po sebe zanechali stopy také zvučné mená ako Picasso či Antoni Gaudí. Dejisko katalánskej kultúry a rodisko svetoznámeho futbalového klubu Barça. S vyše troj-miliónovou populáciou je druhým najväčším mestom Španielska. Mesto, ktoré sa zvykne  nazývať New Yorkom Európy. Vitajte v Barcelone.

Barcelona, španielsko

Vitajte v Barcelone

Barcelona leží na severo-východe Španielska, na pobreží Stredozemného mora. Je hlavným  mestom Katalánska, španielskeho autonómneho spoločenstva. Katalánčina je dominantný jazyk regiónu a tiež jeden z oficiálnych jazykov. Preto ak sa chystáte do Španielska oprášiť svoje základy španielčiny, vedzte, že mnoho nadpisov je len po katalánsky. Španieli sú však dobrosrdečný národ a turistovi hovoriacemu po španielsky sa určite potešia.

Po väčšinu roka je Barcelona doslova preplnená turistami. Ak si chcete historické uličky vychutnať „o samote“, vyberajte čas na návštevu strategicky. Júl a august sú mesiacmi vysokých horúčav, nekonečných davov zahraničných turistov, ale zato nekončiacich párty! Ak hľadáte pokojnú dovolenku, práve teraz je ten najlepší čas. Septembrom sa odštartovala „post-sezóna“, ktorá potrvá až do apríla. Na jeseň je počasie príjemne teplé a tak sa ešte stále môžete v pohode okúpať v mori.

TIPY: Čo v meste navštíviť

Barcelona so svojou 2 tisíc ročnou históriou má toho pre milovníkov dejín a kultúry veľa v ponuke. Odporúča sa tu stráviť minimálne tri dni. Antoni Gaudí, jeden z najznámejších architektov Španielska, tu strávil väčšinu života a zanechal tu po sebe svoje inšpiratívne umelecké diela. Gaudího stavby sú práve tým najväčším lákadlom.

Barcelona a Španielsko

Sagrada Familia (Chrám svätej rodiny) je najambicióznejším projektom architekta a symbolom mesta. Monumentálna katedrála postavená v goticko-modernistickom štýle naskytá zo svojich veží jedinečný výhľad na celé mesto. Park Guell je mestským parkom so záhradami a pestrofarebnými architektonickými prvkami, akými sú rôzne mozaiky a komíny.
Barcelona a Španielsko
Barcelona a Španielsko

Povinnou jazdou pri návšteve Barcelony je Barri Gotic. Ak aj nie ste práve nadšencom umeleckého slohu z 12. storočia, Gotická štvrť vás nenechá vydýchnuť. Nájdete tu niekoľko námestí, najznámejšie z nich Plaça Reial ožíva najmä v noci. Nájdete tu niekoľko nočných klubov so životu hudbou, DJmi či Flamenco predstaveniami. Na Kráľovskom námesti Plaça del Rei sa nachádza Historické múzeum mesta. Súčasťou tejto oblasti je aj židovská štvrť El Call s kľukatými uličkami a zvyškami starých synagóg. Okrem iného je tu niekoľko katedrál a kostolov, najvýznamnejšia z nich je Barcelonská katedrála s kaplnkou Lepanto.

Ako väčšina veľkých miest, aj Barcelona má svoju najznámejšiu ulicu. Je ňou La Rambla, živá promenáda v centre mesta. La Rampla susedí s Gotickou švrťou a Námestím Catalunya. Najmä počas letnej sezóny je pešia zóna plná turistov. Ulica je nákupným strediskom a  zároveň oknom do katalánskej kultúry. Okrem obchodných domov, reštaurácií, obchodíkov so suvenírmi je tu niekoľko kultúrnych centier a divadiel. Známa je aj vďaka pouličným predstaveniam a živým sochám prítomných na každom rohu.

Barcelona a Španielsko

Počas prechádzok mestom vám určite neunikne tzv. Casa Milá, známa aj ako La Pedrera. Opäť ide o stavbu spod rúk Gaudího. Vďaka svojej kontroverznej výstavbe budova vytvára iluzionistický dojem vlnenia.

Múzeá a výstavy

Museo Picasso disponuje ohomnou zbierkou (vyše 4200) diel španielskeho umelca Pabla Picassa. Vstupné je 11 eur. Väčšina múzeí je v nedeľu po tretej hodine zadarmo. Môžete tak navštíviť Múzeum histórie, CCCB (Centrum súčasnej kultúry Barcelony), či Národné múzeum katalánskeho umenia.

Barcelonská kuchyňa

Odporúčanie od turistov znie: keď ste v Barcelone, stravujte sa ako miestni. Najznámejšia kulinárska špecialita je Paella (pochádza pôvodne z Valencie), pripravená z ryže, zeleniny, masa, fazúľ a korenín. Typickým barcelonským jedlom sú Canelons – cestovinové rolky plnené mäsom a bešamelom. Pokrm Ánec amb peres chutí rovnako luxusne ako znie jeho názov. Ide o kačku podávanú s varenými hruškami. Bacalla amd samfaina je treska so zeleninovou zmesou Ratatouille. V niektorých reštauráciach vás môžu prekvapiť a priniesť namiesto tresky slimáky.

Jedlo je bez pochýb jednou z hlavných špecialít Katalánska. Určite vašej pozornosti nemôžu uniknúť Tapas, typické španielske predjedlá podávané s pohárom Sangrie, či poriadne chladeného piva.

Barcelona, alebo Madrid?

Táto otázka je nekončiacim sporom medzi turistami. Madrid je centrom autentickej španielskej kultúry, Barcelona je skôr rušným, živým veľkomestom. Z Madridu to máte blízko k ďalším historickým centrám, ako Salamanca či Toledo. Barcelona má zas more a pláž.

Barcelona a Španielsko

Niektorí sa rozhodujú na základe svojej „futbalovej viery“. Fanúšikovia Realu Madrid dajú prednosť hlavnému mestu so štadiónom Santiago Bernabéu a nadšenci FK Barça si to zas namieria na štadión Camp Nou. Tak či onak, najlepšie urobíte ak si nájdete čas na návštevu oboch miest. A prečo nezačať svoj výlet práve Barcelonou a využiť možnosť (možno) posledného kúpania sa v mori toho roku. Zaleťte si do Barcelony pohodlne z Bratislavy, Viedne, či Budapešti. Za necelé dve hodiny ste tak v centre katalánskej kultúry, vynikajúceho jedla a jedinečnej architektúry.

Zdroj fotiek: dovolenka.sme.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu