V apríli oslávime Medzinárodný deň tanca. Aké má tanec pozitíva? - Zaujímavé novinky ZN.SK

V apríli oslávime Medzinárodný deň tanca. Aké má tanec pozitíva?

Rytmické kroky v sprievode chytľavej hudby nás ľahko naladia do dobrej nálady. Psychológovia dokonca tvrdia, že majú kladný vplyv na ľudský mozog, o kondícii nehovoriac. Naviac ľudia nie sú jediní, ktorí sa dokážu rozvlniť v tempe známej pesničky. Tanec si dokážu užiť aj mnohé zvieratá, napríklad vtáky, ryby, psy alebo dokonca medvede. Oslávte príchod slnečných jarných dní a zatancujte si na váš obľúbený song napríklad v nedeľu 29. apríla, kedy oslávime Medzinárodný deň tanca.

tanec

O histórii tanca toho bohužiaľ vieme len málo. Na rozdiel od ostatných činností, na tanec ľudia nepotrebovali takmer žiadne pomôcky, čo historikom v ich pátraní veľmi nepomáha. S istotou však môžeme povedať, že tanec mal vždy silnú symboliku. Ľudia tancovali ešte pred vznikom vyspelých civilizácií, často takýmto spôsobom uctievali božstvo. Okrem toho nie sme jediní, ktorí sa dokážu rozvlniť do rytmu príjemnej hudby. Na tóny pesničiek si zatancujú aj mnohé zvieratá. Papagáje, psy, tulene, ázijské slony alebo dokonca aj medvede. Práve títo roztopašní chlpáči zvykli tancovať na trhoch v nemeckom Bonne, kde sa na nich s obdivom chodieval pozerať dnes už známy predajca cukroviniek HansRiegel.  Tancujúce medvede sa pre neho stali srdcovou záležitosťou a niet divu, že sa nimi nechal inšpirovať pri výrobe svetoznámych gumených cukríkov HARIBO GOLDBÄREN.

Roztancovaná oslava takmer štyridsiatykrát

Tanec sa často odlišuje podľa kultúr, na všetkých z nás má však rovnako pozitívny vplyv.Zábava v rytme chytľavých songov oslavuje každý rok Medzinárodný deň tanca. Prvýkrát s ním prišla najväčšia svetová kultúrna organizácia – Medzinárodný divadelný inštitút. Jeho dátum stanovila na 29. apríla, aby uctila pamiatku Jeana-GeorgesaNoverreho, zakladateľa moderného baletu. Svetová špička z odboru sa tento rok už  po 36.-krát zíde v priestoroch Medzinárodného divadelného inštitútu. Profesionálni tanečníci, choreografi, baletní tanečníci, ale tiež taneční študenti a milovníci dobrej hudby sa stretnú, aby spolu oslávili sviatok pompéznym galavečerom.

Tanec oslavujeme po celom svete

Medzinárodný deň tanca však neznamená len tanečné súboje a show, ale tiež posolstvá od známych osobností. Čo rok, to nový príbeh umelca, ktorý sa snaží motivovať ostatných tanečných nadšencov, stmeliť kolektív a hlavne vzdať poctu každému, kto sa tancu venuje. Podobnú myšlienku propagujú aj známe medzinárodné tanečné festivaly, ako napríklad pestrofarebný karneval v Riu de Janeiro. O výnimočný zážitok sa v brazílskom meste postarajú zástupy extravagantne oblečených členov rôznych škôl tanca, ktorí sa spolu s miliónmi divákov vlnia do rytmu samby.

O spoločnosti HARIBO

Nemecká spoločnosť HARIBO je rodinnou firmou, ktorej tradícia siaha už do tretej generácie. Zakladateľ firmy, HansRiegel senior, nechal svoju spoločnosť HARIBO GmbH& Co. KG zapísať do obchodného registra v nemeckom Bonne 13. decembra 1920. Označenie HARIBO je akronymom slov HAnsRIegelBOnn. Synovia zakladateľa, Dr. HansRiegel († 15. októbra 2013) a Paul Riegel († 2. augusta 2009), prevzali spoločnosť po smrti svojho otca v roku 1946. „Tancujúci medvedík“ vytvorený zakladateľom HansemRiegelem seniorom, je dnes spoločne s presláveným ZLATÝM MEDVEDÍKOM (GOLDBÄR), kultovou postavičkou značky HARIBO. Spoločnosť HARIBO je svetovou jednotkou na trhu v segmentu želatínových a lékoricových cukroviniek. Denne vyrobia až 100 miliónov ZLATÝCH MEDVEDÍKOV.

Podpora značky, najvyššia možná kontrola kvality a dôvera spotrebiteľov – to sú základné stavebné prvky úspechu firmy, ktorá dnes svoje produkty vyrába v 15 závodoch po celej Európe.  Celosvetovo firma zamestnáva okolo 7 000 zamestnancov. Od polovice tridsiatych rokov až dodnes sú produkty HARIBO prezentované známym sloganom: „HARIBO robí deti šťastnými a dospelých tiež“.

Viac informácií nájdete na: www.haribo.com


Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.