Ako vybrať školskú tašku pre dieťa: batoh alebo aktovku?

Základná škola a školská taška

Školská taška je pre predškoláka veľká udalosť. Pre starších možno neraz povinná jazda. Vždy je ale nákup novej školskej tašky oveľa dôležitejšou vecou, ako sa na prvý pohľad zdá. Možno preto, že s ňou dieťa strávi minimálne jeden školský rok po celých 10 mesiacov a chtiac-nechtiac bude nerozlučným spoločníkom, alebo možno preto, že jej správny výber ovplyvní chuť do školy a zo školy vôbec ísť. Nie, to ani zďaleka nie je všetko. Vybrať školskú tašku je veľká udalosť. Na Slovensku žiaľ veľakrát rozhodne cena a teda nie vlastnosti ako ergonómia, váha, či použiteľnosť.

Základná škola a školská taška

Hodnoty, ktoré na Slovensku vnímame ako prvoradé v poradí:

  • cena
  • obrázok, dizajn, farbu
  • veľkosť
  • kvalita vyhotovenia
  • zdravotný aspekt

V skutočnosti je správne presne opačné poradie.

Rozlišujme aktovku a batoh

Pri nákupe školskej tašky je dobré rozlišovať školské aktovky a batohy. Aktovky zapínajúce na jednu či dve spony, majú dnes oveľa zaujímavejšie riešenia, ako v minulosti. Treba však ich dizajn chápať, ako priestorovo a objemovo viac obmedzený ako pri batohoch. Aktovka svoj tvar zväčša nemení a veľa krát je dizajnovo riešená na šírku, kým batoh viac kopíruje telo žiaka a je orientovaný skôr vertikálne. Klasická aktovka je tiež vnímaná ako prežitok, keďže vo väčšine prípadov vyhráva batoh. Rozhodnúť sa však musí rodič, hoci vo väčšine prípadov vyhráva dieťa a niet sa tomu čo diviť.

V prvom rade vyberá dieťa

Je celkom jedno, čo chce rodič. Aktovku bude nosiť dieťa a ono s ňou pôjde medzi ostatných rovesníkov. Je nemysliteľné vyraziť s ruksakom, či aktovkou s motívom Pokémona, či Digimona, ak práve neletia. Obrovské spoločenské fiasko v kolektíve môžu byť dnes aktovky a batohy s Batmanom alebo dokonca s modrým AVATARom a nápisom MARVEL. Vďaka čínskemu dovozu sa niečo také naozaj na trhu nachádza. Deti totiž vedia, že Batmana vydáva DC komics a Avatar je film bez spojitosti s Marvelom. Rodič si preto musí dávať pozor aj na detaily s akými by ani vo sne nepočítal. Preto prvým vyberačom je dieťa. Pre deti má prioritu farba, dizajn, až následne použiteľnosť a veľkosť. Trochu nadnesene je možné tvrdiť, že deti s dobrou výchovou v akýchkoľvek finančných pomeroch pozerajú aj na cenu bez vplyvu rodiča.

Základná škola a školská taška

Dôležité vlastnosti, keď sa k výberu dostáva rodič

Školská taška sa nakupuje bežne v auguste, prípadne dieťa schytá starší model po bratovi či susedovi a novú dostáva na Vianoce. V takom prípade vyberá ako prvý rodič. Za bežných okolností, pre pokoj v rodine je pri výbere školskej tašky názor rodiča druhoradý. Respektíve je ten, ktorý by mal byť rozhodujúci v užšom výbere.

Správna školská taška by mala byť ľahká, nie na úkor kvalitného vyhotovenia. Deravá taška a trhajúca taška znamená dôvod kúpiť novú oveľa skôr a teda predraženie celej kúpy. Každá skutočná školská taška je v EÚ označovaná údajom o norme “STN 79 6506”. Ideálna váha školskej tašky nepresahuje 1 kilogram. Ideálna váha plnej tašky je pre prvý stupeň ZŠ 2 kg.

Chrbtová časť je pri väčšine súčasných modelov ergonomicky tvarovaná. Drahšie školské tašky sú vybavené odvádzaním potu, vetraním, popruhmi určenými aj na spájanie dvoch ramenných popruhov v časti hrudníka. Zvyšuje to stabilitu batohu a upevňuje ho viac na chrbát. Postune sa prvky objavujú aj pri lacnejších modeloch, no nie vždy sú šťastne vyriešené. správne tvarovaná chrbtová časť má za následok správny vývin chrbta a menšie ťažkosti s ktorými by sa dieťa muselo pasovať neskôr.

Školskú tašku je potrebné vidieť. Mala by preto mať reflexné prvky, alebo konštrukciu riešenú tak, aby bola vidieť v šere či za zlej viditeľnosti, na chodníkov a cestách. Reflexné prvky sú nevyhnutnosťou aj po bokoch školskej tašky. Kým na šaty ich ľahko nedáte, na školskej taške ich deti ešte znesú. Z boku sú však nevyhnutnosťou, keďže najväčšie riziko deti tvoria pri prechádzaní cez cestu.


Platí, že správna školská taška:

  • stojí prázdna aj plná tak, ako ju položíte
  • ideálne ak má nožičky pre prípad položenia na mokrú podlahu
  • mala by mať nepremokavé dno
  • veľké učebnice a hárky A4 sa musia vojsť bez toho, aby ohýbali okraje. V opačnom prípade dieťa riskuje poškodenie prác, kníh, zošitov, skicárov a všetkého s týmto formátom
  • správny materiál je nepremokavý. Dáždnikom totiž dieťa školskú tašku nezakryje a s rozmočenými zvlnenými knihami a zošitmi sa pracuje ťažko.
  • pri tretinovom naplnení v nej predmety nelietajú, dajú sa sťahovať, alebo upraviť veľkosť jednoduchým spôsobom
  • Má nastaviteľné popruhy, ktoré držia, kde ich umiestnite a neuvoľňujú sa samovoľne
  • Nemá voľné časti, ktoré sa môžu zlomiť, mäkké plasty na nevhodných miestach, mäkké spony na zapínanie, prípadne nekvalitné zošité švy, ktoré by sa mohli párať a postupne znehodnotiť celú tašku.
  • Má poriadne ucho, za ktoré sa dá celá taška uchopiť, alebo zavesiť
  • Poriadna školská taška má oddeliteľný priestor pre knihy od desiaty a menších pomôcok ako sú peračníky, sady kružidiel, temperové farby a podobne.
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.