V súčasnosti najstarší človek na svete je Kane Tanaka, 118 ročná Japonka, žijúca v domove dôchodcov v meste Fukuoka. Jej zápis do Guinessovej knihy rekordov ako najstaršieho človeka na svete bol po prvý krát v marci 2019, keď záznam získala ako 116 ročná. Dostala sa tam aj v roku 2020 ako 117 ročná. Pred pár dňami oslávila svojich 118 rokov,takže ak jej bude zdravie slúžiť naďalej úctyhodne, aj verzia knihy pre rok 2021 bude niesť jej meno a to už po tretí krát. Pani Tanaka sa v domove dôchodcov teší mimoriadnej úcte pre jej dlhovekosť, no v krajine nejde až tak o ojedinelosť. Japonsko je dlhodobo považované za krajinu opakujúcich sa rekordov dlhovekosti.
foto: Kane Tanaka snímka z youtube video Guinessova kniha nižšie
Rok narodenia 1903
Kane Tanako sa narodila v roku 1903. Tento rok si na celej planéte nepíše ako dátum narodenia zrejme už nikto iný. V rovnakom roku sa narodil aj Fraňo Kráľ († 1955), Imrich Karvaš († 1981), slávny americký spevák Bing Crosby († 1977), slávny slovenský spevák František Krištof Veselý (†1977), básnik Andrej Žarnov (†1982) alebo slávny britský spisovateľ George Orwell (†1950). Mnohých tak prekonala o polstoročie. Zažila by Veľkú vojnu neskôr nazývanú ako I. svetovú vojnu, rovnako ako II. svetovú vojnu, všetky udalosti minulého storočia.
V tom istom roku zomrel aj slávny maliar Paul Gaugain, pápež Lev XIII. a nastúpil na jeho miesto nový pápež Pius X. V rámci svetových vedeckých dejín sa v tomto roku vzniesol lietajúci stroj bratov Wrightovcov a Henry Ford založil svoju automobilu Ford Motor Company.Pani Tanaka nie je len najstarším žijúcim človekom na svete, ale je aj historicky najstarším Japoncom v histórii krajiny. Jej meno a krátky životopis s archívnou fotografiou sa objavuje aj na Wikipedii.
Video nižšie vzniklo pri prvom zápise do Guinessovej knihy a je zdrojom obrázku v článku.
Najstarší človek s priznaným rekordom sa dožil 122 rokov
Za najstaršiu ženu na svete s dokumentovaným dosiahnutým vekom sa považuje Jeanne Calmentová z Francúzska. Dožila sa 122 rokov, hoci pri nej sa objavilo niekoľko pochybností. Ruskí vedci sa pri skúmaní jej dlhovekosti totiž zaoberali nezrovnalosťami. Prišli na to, že existuje možnosť, že sa len dcéra Yvonne vydávala za svoju matku, ktorá zomrela už v roku 1934. Cieľom však nemalo byť získanie titulu najstaršej ženy, ktorý získala nechtiac. Dôvodom zámeny mala byť privysoká daň za dedičské konanie a ako nižšia šľachta žijúca ďalej od hustej zástavby, našla rodina takéto riešenie, aby neprišli o majetky. To by popieralo výskum iných vedcov, ktorí potvrdzovali jej vek. Pravdu je v tomto prípade ale ťažké overiť. Jeanne je ale priznaný rekord a ten je prekonať mimoriadne ťažké.