ZN.SK
Orol bielohlavý americký

Aljašské mesto Unalaska: premnožený orol bielohlavý… až príliš

Orol bielohlavý je nádherný majestátny dravý vták, ktorý je pre USA symbolom, no pre aljašské mesto Unalaska je to len premnožená operená beštia.

Orol bielohlavý je nádherný majestátny dravý vták, ktorý je rovnako tak symbolom Spojených štátov amerických. Vidieť ho na vlastné oči je pre väčšina Američanov výnimočné šťastie. Vidieť ho medzi obyvateľmi mesta Unalaska na Aljaške ale nie je ničím výnimočné, ba pre niektorých otravné.

Orol bielohlavý americký

Orol, ktorý je inde vzácny, je v tomto meste premnožený. Najväčší rybársky prístav na severnej pologuli sa nachádza práve v rovnomennej zátoke a je tak zdrojom obživy pre množstvo orloj živiacich sa odpadom. Neboja sa siahnuť do nádob privážajúcich čerstvé rybárske úlovky a rovnako tak sú rozmiestnené po celom meste. Zvláštna nerovnováha nastala po tom, čo z mesta zmizli všetky holuby. Vytlačené, ale aj vyhubené dravými vtákmi ustúpili aj iné druhy menších vtákov. Dnes toto mesto patrí orlom a vie to každý jeden obyvateľ mesta.

Nové pravidlá a zvýšená opatrnosť v meste Unalaska

Obyvatelia mesta Unalaska už nejaký čas vedia, že orly môžu človeka aj zraniť. Agresívne zvieratá najmä počas obdobia kladenia vajec a vyvádzania mladých preukazujú viac agresivity. Orly v prirodzenom prostredí hniezdia vo vysokých skalách a na vysokých stromoch, teda na miestach neprístupných pre iných predátorov. Unalaska však nemá vysoké stromové lesy a ani žiaden hornatý terén vhodný pre hniezdenie vtákov. Tí preto hniezdia na strechách budov a na rôznych stĺpoch. Neraz provizórne hniezda nie sú dostatočne viditeľné. Je tu teda pomerne bežným problémom poranenie spôsobené zobákom a pazúrmi rozbesnených dravcov, ktorí útočili v širšom okruhu hniezda hoci len preventívne. Situácia je pritom rovnaká už niekoľko rokov. Miestni obyvatelia si už zvykli, no pre turistov a návštevníkov je mnoho pravidiel správania sa v spoločnosti orlov celkom nových. Aj preto sa v meste objavilo viacero tabúľ, ktoré upozorňujú na nebezpečné miesta, na hniezda, alebo na lokality zvýšeného výskytu.

Video: čo sa stane, ak v prístave Dutch zabudnete na korbe auta debnu s rybami:

Video: orol bielohlavý v práci, na pozícií čistič rybárskych sietí

Orol bielohlavý

Orol bielohlavý, alebo orliak bielohlavý je dravý vták s rozpätím krídel až 2,5 metra. Má výrazné hnedočierne až čierne sfarbenie pier na tele s výraznou bielou hlavou a spodným zafarbením pierok na chvoste. Jeho životným biotopom je okolie riek, jazier a pobrežných oblastí, kde sa živý rybami. Od roku 1782 sa používa na štátnych symboloch v rôznych podobách a od roku 1940 je zákonom chránený. Kým mnohé oblasti USA pocítili jeho úbytok, až celkové vytratenie z prírody, iná situácia je na Aljaške.
Jeho váha sa pohybuje do výšky 5 až 6 kilogramov. Vytvára dlhotrvajúce páry, ktoré spoločne stavajú hniezdo a vzájomne sa pohlavia aj podobajú, takže je komplikované pri pozorovaní rozoznať presné pohlavie aj pre ornitológov pozorovateľov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu