ZN.SK

5 najkrajších vianočných trhov v Európe – tieto si nenechajte ujsť

Poznáte to. Chuť skvelého punču, vôňa rôznych pochúťok a Vianočná atmosféra nás láka navštíviť každoročne Vianočné trhy. Vianočných trhov je mnoho, ale tieto sú top.

Poznáte to. Chuť skvelého punču, vôňa rôznych pochúťok a Vianočná atmosféra nás láka navštíviť každoročne Vianočné trhy. Aj keď sa máme na Slovensku čím pýšiť, sú miesta kde sa nachádzajú veľkolepé a najkrajšie trhy po celej Európe. Poďme sa na ne pozrieť bližšie:

Budapešť , Maďarsko

Neopakovateľnú atmosféru Vianoc môžete zažiť, ak navštívite vianočné trhy v Budapešti. Za „hlavné“ sa považujú trhy na námestí Vörösmarty tér, no my vám odporúčame navštíviť aj trhy pred Bazilikou sv. Štefana.
Okrem rôznorodých vianočných špecialít, ktoré si tu vychutnáte aj vo vystavaných vykúrených „chalúpkach“, môžete využiť aj klzisko s rozlohou 200 štvorcových metrov.

Príjemným spestrením je aj premietanie krátkych vianočných príbehov doplnených pútavou hudbou, ktoré sa po zotmení zobrazujú každú hodinu na priečelí Baziliky sv. Štefana.Výnimočným a jedinečným je Adventný kalendár v oknách tradičnej cukrárne Gerbeaud. Od 1. až do 24. decembra sa koná denne o 17:00 za zvuku zvonov a hudobného doprovodu slávnostného dychového orchestra na Budapeštianskom vianočnom trhu otváranie jedného z okienok na adventnom kalendári. Za každým z nich sa skrýva vždy jedno dielo súčasnej maľby, ktoré doprevádza hudba a svetelné efekty.

Kodaň, Dánsko

Podľa miestnych je Kodaň skutočným vianočným mestom Dánska. Prebiehajú tu viaceré vianočné trhy a trhom číslo jedna sú tie v Tivoli Gardens s bohatou ponukou vianočnej zábavy. K dispozícii je 27 rôznych jázd a atrakcií a možnosť stretnúť Santu. Učaruje aj krásne osvetlenie a tradičné dekorácie a zdobenie parku. Nielen deti ocenia aj festival ohňostrojov.

K dispozícií majú návštevníci mnoho stánkov, stromčekov a gúľ, ozdôb v tematických umiestneniach, rôzna symbolika, umelý sneh na niektorých miestach pre dotvorenie pekných kulís. Sú to stále atrakcie, ale aj nové, prípadne upravené pre „potreby“ Vianoc. Ten základ však tvoria svetlá a usmievaví ľudia všade vôkol vás. Už chýba len sneh, nech padá z neba a do rúk niečo chutné vianočné.

Ďalší zaujímavý kodanský vianočný trh nájdete pri prístave v Nyhavne. Tu dominujú hlavne dánske špeciality a tradičné varené víno. Typický orientálny bazár pripomína vianočný trh Yuletide vo Freetown Christiania. V ponuke prevládajú jemné remeselné výrobky a ručne vyrábané šperky. Krásne historické prostredie vianočných trhov si vychutnáte na renesančnom zámku Kronborg alebo v Kongens Nytorv.

Helsinki, Fínsko

Vianočné trhy v Helsinkách navštívte, ak si chcete užiť atmosféru Vianoc aj s poriadnou zimou, ktorá k nim neodmysliteľne patrí. Čaká tu na vás 140 stánkov, ktoré majú vzhľad roztomilých chatiek a okrem vianočných pochúťok v nich nájdete aj tradičné ingrediencie na vianočný stôl či tradičné remeselné výrobky.
Tak, ako je pre niektoré trhy neodmysliteľnou súčasťou klzisko, helsinské trhy vystihuje tradičný kolotoč, ktorý je jednou z ich dominánt.

Viedeň, Rakúsko

Viedenské Vianočné trhy pozývajú na prechádzky, poobzeranie sa a na družné stretnutia s priateľmi a rodinou. Pri vôni vianočného pečiva, medovníkov a punču môžu návštevníci aspoň na pár hodín uniknúť ruchu veľkomesta. Pravú rozprávkovú vianočnú atmosféru zažijete na Christkindlmarkt, najväčších a najznámejších vianočných trhoch vo Viedni. Konajú sa každoročne na Radničnom námestí (Rathausplatz) na hlavnej Okružnej triede (Ringstrasse) medzi radnicou a divadlom Burgtheater.

Viedeň Vianočné trhy

Čaro adventu v priestoroch radnice i pred ňou sa z diaľky hlási  jasne osvetlenou “Anjelskou alejou” a zdobenými vstupnými bránami do parku medzi parlamentom a Viedenskou univerzitou. Pozoruhodne zdobené stromčeky a rozprávkové bytosti v parku pri Viedenskej radnici vás isto okúzlia. Nechajte sa zlákať na vianočný punč v rozmanitých variáciách, pečené gaštany, koláče, nádherné vianočné ozdoby, doplnky a hračky z dreva i keramiky alebo sa inšpirujte nápadmi na vianočné darčeky v niektorom z vyše 150 stánkov. Na každého dýchne čaro Vianoc, ktoré doplní bohatý program pre dospelých aj deti.

Londýn, Veľká Británia

Urobte si tento rok predvianočný výlet a vydajte sa do nablýskaného Londýna. Uvidíte nádherné vianočnú výzdobu, nakúpite darčeky pre rodinu a hlavne načerpáte tú pravú a nefalšovanú atmosféru Vianoc. Londýnske ulice sa každé Vianoce blýskajú rozžiarenými svetielkami.Jednou z najkrajšie vyzdobených ulíc je žiarivá Regents Street. Dlhoročná tradícia, vianočné svetlá sú slávnostne rozsviecané už od roku 1954. Práve tu sa každý rok slávnostne zahajujú predvianočné nákupy rozsvietením tisícok svetielok. Bulvár dlhý úctyhodné dva kilometre, určite ponúkne dostatok darčekov pre vašich blízkych.

Pripravila Dominika Budová

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu