100. výročie Československa aj na 0 euro suvenírovej bankovke

100. výročie Československa aj na 0 euro suvenírovej bankovke

Na Slovensku si pripomenieme 100. výročie vzniku Československa aj euro suvenírovou bankovkou. Veľkosťou pripomína 20 eurovú bankovku a farbou 500 eurovú bankovku. Keďže sa nejedná o oficiálne platidlo, má na sebe veľkú nulu, ktorá ho odlišuje od pravých euro bankoviek.

Vznik Československa 0 eur bankovka

Ako hlavný motív bola zvolená plastika leva, symbol československej štátnosti, ktorá je súčasťou Pamätníka Milana Rastislava Štefánika v Bratislave, autorom ktorého bol významný český sochár Bohumil Kafka. V roku 2018 uplynie presne 80 rokov od jej prvej inštalácie na dunajskom nábreží pred budovou Reduty. Zároveň 30 rokov od jej druhej inštalácie pred budovu Slovenského národného múzea, kde už však stála bez sochy M.R. Štefánika. Od roku 2009 je opäť súčasťou znovu-postaveného pamätníka spolu so sochou Milana Rastislava Štefánika. Tá je inštalovaná pred novou budovou Slovenského národného divadla v Bratislave. Za plastikou leva držiaceho štít s československým štátnym znakom, vlaje československá vlajka. Historické symboliky, vznik a symboly Československa, sú aj na iných miestach.

Dostupná až v decembri

Kuriozitou emisie bankovky 100. výročia Československa je, že kvôli práve prebiehajúcej tlači nových 100 a 200 euro bankoviek sa nestihla realizovať jej výroba včas a záujemcovia si budú musieť kvôli oneskorenej výrobe euro suvenírových bankoviek počkať na tento motív minimálne do decembra 2018.

Koncept pochádza z Francúzska, kde sa od roku 2015, keď bol vytvorený v spolupráci s Národnou bankou Francúzska, teší veľkému záujmu. Koncept je už rozšírený vo väčšine krajín Európy. V roku 2018 sa do vydávania zapojilo aj Slovensko. 0 euro souvenir bankovky sú vyrobené zo 100-percentne bavlneného papiera, ktorý sa používa na výrobu pravých eurobankoviek. Od tých sa odlišujú jedine tým, že nie sú určené na platenie. Inak sú po všetkých stránkach identické ako pravé euro bankovky, vrátane množstva ochranných prvkov ako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, dotyková zóna pre nevidiacich a mnoho iných. Každá 0 euro souvenir bankovka je jedinečná vďaka individuálnemu číslovaniu, ako je to pri bankovkách, ktorými platíme.


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.