ZN.SK
Viktor Kubal známka

Viktor Kubal, osobnosť televízie aj výtvarníctva, by mal 100 rokov

20. marca 2023 by sa Viktor Kubal dožil 100 rokov. Zomrel 24. apríla 1997 ako významná osobnosť televíznej tvorby a humoru Slovenska a dodnes

20. marca 2023 by sa Viktor Kubal dožil 100 rokov. Zomrel 24. apríla 1997 ako významná osobnosť televíznej tvorby a humoru Slovenska a dodnes patrí medzi fenomény. Pri príležitosti pripomienky jeho narodenia Slovenská pošta vydáva špeciálnu známku a vychádza aj 0 eurová bankovka. Aj na známke (autorom je Karol Felix), ako aj na spomínanej suvenírovej bankovke, sa pritom objavujú jeho slávne mačiatka Puf a Muf.

Viktor Kubal známka

Kto bol Viktor Kubal – scenárista, karikaturista a výtvarník…

Viktor Kubal bol scenáristom, karikaturistom, režisérom, humoristom a tiež nositeľom titulu Zaslúžilý umelec. Ako autor prvých animovaných filmov u nás bol vedúcou osobnosťou počiatku slovenskej animovanej tvorby. V roku 1943 dokončil prvý animovaný film Studňa lásky. Počas takmer troch desaťročí svojho profesionálneho pôsobenia pripravil niekoľko stoviek krátkometrážnych animovaných filmov vrátane známej dvojice Puf a Muf a animovaného Janka Hraška. Jeho nezameniteľný podpis nesú aj celovečerné animované filmy ako hororová Krvavá pani (1980) a rozprávkou inšpirovaná Marcipánová komédia (1987), hoci zrejme najznámejší bude film o Jurajovi Jánošíkovi s názvom Zbojník Jurko (1976).

Ten získal niekoľko ocenení aj v zahraničí. Ako karikaturista tvoril pre periodickú tlač, ktorej dodával kreslené vtipy a satirické grafiky. Nevyhýbal sa ani najmenšej cieľovej skupine divákov a čitateľov. Pre deti a mládež napísal aj ilustroval knihy Výlet Toma Philbyho (1962), Otcovia a deti (1963) aj knihy Ja a môj brat (1967).

Život Viktora Kubala

Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 vo Svätom Jure. Študoval na Škole umeleckých remesiel so špecializáciou na fotografiu a filmu pod vedením niekoľkých významných mien, medzi inými aj pod Karolom Plickom. Neskôr študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Bol známy tým, že nepripravoval len grafickú podobu filmov, ale pokryl aj scenár, réžiu a neváhal zapojiť v prípade potreby ani seba samého. V roku 1981 sa stal rektorom na neexistujúcej Univerzite humoru a satiry, ktorá je spätá s festivalom humoru Kremnické gagy. Ako humorista a zabávač bol známy svojim dialektom, ktorý neraz prispel k úspechu jeho prejavu.

Do svojej tvorby obsadzoval ženy do dôležitejších a rozhodnejších úloh, než iní tvorcovia v tom čase. Pri mnohých úspechoch v Československu, v televíznom ale aj rozhlasovom vysielaní, sa jeho kreslené a filmové diela dostávali aj na výstavy do zahraničia. Od roku 1995 je nositeľom ocenenia Paľa Bielika od Ministra kultúry SR za jeho prínos pre slovenskú animovanú tvorbu. Zomrel v 24. apríla 1997 v Bratislave vo veku 74 rokov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu