ZN.SK
Britva holenie

Ako vyzeralo holenie v dávnej minulosti. Aké mali holiace nástroje?

Holenie pokožky je praktika, ktorá existuje už tisíce rokov a naši predkovia ju praktikovali už v dávnej minulosti. Nepochybne sa mnohým musí vybaviť množstvo antických búst

Holenie pokožky je praktika, ktorá existuje už tisíce rokov a naši predkovia ju praktikovali už v dávnej minulosti. Nepochybne sa mnohým musí vybaviť množstvo antických búst, vyobrazení egyptských faraónov, bohov, ako aj mozaík a malieb. Zachytávajú predsa brady upravené, alebo celkom oholené aj medzi dospelými mužmi. Mnohé dávne vyobrazenia zachytávajú hladkú tvár dospelého muža ako neraz štandard. Ako je však možné, že dokázali zastaviť rast fúzov, alebo brady? Alebo len ovládali umenie holenia už v dávnej minulosti? Metódy holenia sa mohli líšiť v závislosti od obdobia a kultúry a predsa mali niečo spoločné. Ostrú čepeľ – ostrú ako britva.

Od najstarších čias

V starovekom Egypte sa holili muži aj ženy s použitím bronzových britiev. Rovnako tak aj v starovekom Grécku a Ríme sa holili muži a ženy s použitím ostrých nožov a britiev, ktoré si sami vyrábali. Kombinovali ich s olejmi a krémami, ktoré umožňovali kombináciu ostrej čepele a ľudskej pokožky. Rímski vojaci boli známi svojou hladkou pokožkou, pretože holenie bolo súčasťou ich vojenskej disciplíny.

V stredoveku sa holenie stalo menej populárnou praxou, pretože sa verilo, že ochlpenie pokožky chráni pred chorobami a teplotnými extrémami. Napriek tomu sa stále niektorí muži a ženy holili a k tomu opäť používali britvy. Nástroj, ktorý pri nesprávnom používaní spôsoboval zranenia a žiadal si určité umenie a poznatky pri narábaní s ním a ostrením čepele. Aj výroba kvalitnej britvy bola jednoducho umením, ktoré v sebe kombinovalo kováčske aj nožiarske umenie. Nie na darmo sa hovorí – ostrý ako britva.

Holenie v postupne modernejších časoch

V 18. storočí sa objavili prvé bezpečnostné britvy, ktoré boli menej riskantné ako staršie jednoduché modely a umožnili ľuďom holiť sa s väčšou presnosťou. V 20. storočí sa začali používať aj iné metódy holenia, ako napríklad elektrické holiace strojčeky a voskovanie. Samozrejme, vývoj možno badať pri rôznych podobách využívania tenkých žiletiek, alebo jednorazových riešení.

Dnes existuje množstvo rôznych metód holenia, elektrických holiacich strojčekov, epilátorov, depilačných krémov a voskovania. Tieto metódy sa líšia v závislosti od toho, ako sa aplikujú na pokožku a ako efektívne sú pri odstraňovaní ochlpenia. Postupne sa vývoj dopracoval až k laserom a IPL metóde. Klasické britvy pritom nevymreli. Sú však skôr doménou štýlových hipsterských podnikov, v ktorých ak nájdete tehlovú stenu a fúzatého nie holiča, ale barbera, buďte si istí, že za tento moderný štýl aj zaplatíte patričnú cenu. Ostatne tým sú tieto podniky známe. Na druhej strane, aj samotné holenie „po starom“ môže byť takou malou šou. V niektorých prípadoch aj zaujímavým zážitkom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu