ZN.SK
Tankovanie

Pozor na zvýšenie výkonu motora pomocou ProEngine Ultra

Zvláštna ambiciózna reklama sľubuje zvýšenie výkonu motora pomocou záhadnej formuly, špeciálnej látky a prípravku s názvom ProEngine Ultra.

Prvým zážitkom roka 2017 je zvláštna reklama, ktorá sa zobrazuje na hneď niekoľkých významných slovenských portáloch. Sľubuje zvýšenie výkonu motora pomocou záhadnej formuly, špeciálnej látky a prípravku s názvom ProEngine Ultra. O prípravku, ktorý by takéto niečo dokázal, sa už v minulosti hovorilo, no akokoľvek odborný človek mohol len krútiť hlavou. Šanca, že nejaká prídavná tableta reálne zvýši životnosť a výkon motora, je zvláštna.

ProEngine Ultra

Závažné pochybnosti v predaji ProEngine Ultra

Za dosť závažný problém môžeme považovať, že tieto reklamy propagujú podvodné stránky. Tie sa skladajú z podivného kódu s fingovanými komentármi vymyslených ľudí, no najmä z príbehu o technologickom zázraku o ktorom sa v skutočnosti mimo tieto stránky a iné jazykové mutácie rovnakého kódu a webu nedozviete ani za mak. Úvodná fotografia zachytáva pána Dominika Majsterka. Originálnejšie meno mu už vymyslieť nemohli. Tento pán má byť jedným zo Slovákov, čo tajnú formulu otestovali. Pán Majsterko však nikdy neexistoval. Táto umelá identita bola vytvorená len s pomocou fotografie kúpenej vo fotobanke. Postačí zaplatiť malý poplatok a z holandského pána modela si podvodník vytvorí absolútne koho chce.

ProEngine Ultra

Originálna fotografia je na: https://www.dreamstime.com

Predajné stránky sú ďalší problém

Problémom sú aj stránky, kde prebieha samotný predaj. Všetky odkazy z predošlej stránky vedú sem, takže to určite nikto neminie. Na stránke v dolnom rohu neustále vybieha informácia o tom, kto odkiaľ práve kúpil prípravok. Aj o štvrtej ráno je tam čulý ruch. V skutočnosti nikto neobjednáva. Všetky informácie o aktivite sú nasadené v kóde stránky. Vymyslené mená vyskloňované spolu s mestom, odkiaľ majú pochádzať a oslovením „Pani, Pán… z Trnavy“. Najmä ak do objednávky nepíšete oslovenie, rod a už vôbec nie „Trnavy“ ako mesto. Aj na týchto podvodných stránkach sa nachádza viacero fotografií. Martin Obruč omladil motor za 3 týždne. Mladík so žltým šrobovákom v ruke je len kópia inej fotografie.

ProEngine Ultra

Originál fotografia je na: https://www.dreamstime.com

Zásadná falošná identita, ktorá má oklamať ľudí a vyvolať dôveru je však pán Michal Novoborský, ktorý je automechanik a má už 15 rokov vlastný autoservis v Bratislave. V skutočnosti nemá ani autoservis a montérky si obliekol možno ak len kvôli fotografovaniu. Aj tento pán je totiž len model pre fotografov, ktorí ďalej ponúknu fotografie firmám. Tie, ktoré potrebujú na stránky a do plagátov pekne nafotené tváre a imidž, prípadne magazíny, môžu si tieto fotografie kúpiť. To, čo ale nikto nečaká je, kupovať ich, vytvárať k nim falošné mená, príbehy, údaje a život, zároveň s nimi klamať a zavádzať ľudí.

Pekná ukážka je aj pán Patrik Roztocký z Čadce. Nie len, že takého pána v celom okrese nenájdete, ale ani nemôžete, pretože je to opäť model možno z USA, alebo z Nemecka. Aj jeho zneužili na vytvorenie identity. Originál môžete nájsť na tomto odkaze:  http://bit.ly/2hBTsVh  a vymyslené sú aj všetky ostatné postavy. Záver stránok síce uvádza, že mená mohli byť zmenené pre ochranu osobných údajov, no mená nemajú žiaden význam k príbehom vymysleným ako takým.

Riskantný nákup

Akýkoľvek nákup na podobných stránkach, ktoré cez šokujúce informácie na reklamách zobrazujú neznáme prípravky pomocou príbehov vymyslených ľudí, sú rizikom. Internet je plný príbehov o nešťastných ľuďoch, ktorí objednali neúčinné prípravky a látky, ktoré nemajú ani účinok a ani výsledný sľubovaný efekt zároveň akosi už neplatia všetky záruky k vráteniu peňazí. Stránky neuvádzajú prevádzkovateľa, kontakt na neho, neuvádzajú ani obchodné podmienky také, aké očakávate vzhľadom na platnú legislatívu. Ide o drsný preklad z iného jazyka, v ktorom po slovensky je správne možno len časť. Ani tam sa neuvádza prevádzkovateľ, podobne, ako sa neuvádza žiaden reálny kontakt a pôvod, či zloženie prípravku. Chýbajú aj nové aktualizované povinnosti pri prevádzkovaní internetového predaja.  Pokiaľ ste sa stali obeťou, kontaktujte slovenské úrady, jednak Radu pre reklamu vzhľadom k zavádzajúcej reklame a následne aj Slovenskú obchodnú inšpekciu, keďže predajca sa zatajuje a predaj samotný prebieha za naozaj zvláštnych okolností.

Prípravok, nech už má akékoľvek účinky, nie je v článku posudzovaný. Posudzovaný je spôsob, akým je predávaný, protizákonné a ilegálne praktiky, podobné na množstvo iných prípravkov rovnakej siete fingovaných stránok, stále nezastavených a používaných.

Článok sa nám podarilo zostaviť v spolupráci s redakciou Hoax.sk, magazínu odhaľujúceho zaujímavé podvody a praktiky na internete. Poskladal Dávid.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu