ZN.SK
Šlapanie aj cez zjazdovky, ski

Pozor: Lyžiarske zjazdovky neprístupné mimo otváracej doby

Počas údržby trate sa môžu objaviť stroje na úpravu zjazdovky s napnutými lanami. Tie pritom lyžiari nie vždy dobre vidia, najmä v časoch…

Snaha prevádzkovateľov lyžiarskych vlekov a lanoviek dostať lyžiarov šliapajúcich po vlastných, naberá na obrátkach. Nie je to len dôvod, že netvoria zisk, tvoria totiž problém bezpečnostný. Narúšanie zjazdovky je jedna vec, druhá je neočakávaný stojaci, alebo pomaly pohybujúci sa človek na jeho okraji. Tretia najzásadnejšia však je riziko spojené s mechanizmami a sieťami. Aj preto sa v poslednom čase skloňuje sprísnenie pravidiel pre peších mimo otváraciu dobu. Takíto lyžiari sa totiž neriadia prevádzkovou dobou vlekov a lanoviek, čo tvorí ešte väčšie riziko.

Šlapanie aj cez zjazdovky, ski

Zranenie a úrazy na napnutých lanách pri údržbe trate

Počas údržby trate sa môžu objaviť stroje na úpravu zjazdovky s napnutými lanami. Tie pritom lyžiari rútiaci sa na lyžiach nie vždy dobre vidia, najmä v časoch, kedy sú tieto stroje aktívne a nie je prístupné osvetlenie. Na viacerých zjazdovkách sa už stali úrazy, alebo len zopár odvážlivcov zažilo nepríjemné pády po strete s napnutým oceľovým lanom. Aj nedávny prípad vážneho zranenia na Chopku v lokalite Priehyba viedol k väčšej medializácii zámerov sprísniť pravidlá prístupu na zjazdovku.

Tatry po otváracej dobe uzavreté

Stredisko Jasná v tejto súvislosti upozorňuje, že počas lyžiarskej sezóny 2017 sú od 16:00, respektíve od 1. februára od 16:30 do 8:30 ráno zjazdovky zatvorené. Len v prípade večerného lyžovania, kedy je aktívne aj osvetlenie, je povolený vstup od 18:00 do 21:00 hodiny. Dôvodom sú kabeláže a inštalácie snežných diel, aktivita zasnežovania, ale aj práve napnuté laná navijakov. Obmedzenia vstupu na zjazdovku platia v celých Vysokých a Nízkych Tatrách. O pravidlách a prístupnosti iných stredísk je nutné informovať sa na oficiálnych zdrojoch konkrétneho strediska a prevádzkovateľa. Upozornenie na toto sprísnené pravidlo sa prejavilo aj v aktualizácii „bieleho kódexu“ tzv. pravidiel lyžiara na stránkach vt.sk, v bode 13. VSTUP NA LYŽIARSKE TRATE.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu