Krásne ignorovaný zákaz ohňostrojov, petárd a svetlíc v Bratislave - Zaujímavé novinky ZN.SK

Krásne ignorovaný zákaz ohňostrojov, petárd a svetlíc v Bratislave

Zákaz ohňostrojov, petárd a svetlíc, ktorý platí od 1. novembra v rámci Všeobecne záväzného nariadenia pre mesto Bratislava, je asi takým zákazom, aký zakazuje požívanie alkoholických nápojov mladším ako 18 rokov. Hoci prevažujú už o 20:00 počtom oproti dospelým, všetci sa tvária, že o nič zásadné nejde a asi tak je to aj s výbuchmi petárd. Celou Bratislavou sa ozývajú výbuchy už od štvrtej či piatej hodiny.

ohňostroj

Obmedzenia výbuchov mali priniesť pokojnejšiu noc, menej stresujúce obdobie pre domáce zvieratá a pokojnejšiu noc deťom. Petardy a svetlice sa však ozývajú aj počas Vianoc, či medzi sviatkami. O zákaze akoby ľudia nevedeli, alebo ho nepovažovali za problém. Tehotné ženy, starší ľudia, zvieratá a ani tí, koho neteší zvýšený hluk, tak očakávali nemožné. Salva výbuchov neprestáva a naberá na sile čím je bližšia polnoc. Zákaz ohňostrojov a všetkého okolo nich mimo tie odpaľované profesionálmi tak zrejme nemal zmysel. Alebo len nie je známy postih za porušenie „lokálneho zákona“.

Pes rasy naháč vo Vrakuni jedným z prvých utečencov

Psích utečencov bude po tejto noc naozaj veľa. Každý rok sa v útulkoch objaví pes, ktorý v ňom nemá čo hľadať. Ak ho neprejde auto, alebo nezraní pyrotechnika či šok z nej, nie je pravidlom, že psa uchýlia v nejakej domácnosti, kým sa nenájde majiteľ.  Práve v tejto chvíli sme mali možnosť naraziť na zúfalú pani, ktorá prehľadáva celú Vrakuňu. Práve o piatej dúfala, že ešte jej psa nevyľaká hluk tak ako neskôr. Prepočítala sa. Delová rana psa vyľakala, ten sa vytrhol a utiekol tak, že ho nedokáže ani o 19:45 nájsť. Pes rasy naháč v malom oblečku menom Simon, tak zrejme prečká ešte horšie salvy v mraze a vyčerpaný. V tom lepšom prípade. Pre najmenšieho člena bežnej domácnosti niečo nepredstaviteľné.

Ak narazíte na túlavých a vystrašených psov, skúste im poskytnúť domov a pomocou sociálnych sietí nájsť majiteľa. Aj oni budú svojich psov hľadať a vy tak môžete byť súčasťou jedného z pekných príbehov na začiatok roka. Dúfajme, že naozaj len tých pekných.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.