ZN.SK
Drogy a heroín, ilustračná foto

Zlatá dávka či zlatá rana, pojem pre „riešenie“ aj osudovú chybu

Pojem zlatá dávka, alebo zlatá rana je známy skôr medzi ľuďmi, ktorí sa orientujú na ulici. Nie vyslovene životom, ale povedzme aspoň slovníkom.

Pojem zlatá dávka, alebo zlatá rana je známy skôr medzi ľuďmi, ktorí sa orientujú na ulici. Nie vyslovene životom, ale povedzme aspoň slovníkom. Kým bežne sa človek s drogami a drogovo závislými za celý život nestretne (ak nepočítame alkoholizmus a cigarety), vo väčších mestách je dobre známy. Je v slovníkmi ulice, no používajú ho aj novinári, aj odborníci v rôznych oblastiach. Hoci je hovorový, pomenúva to, čomu každý znalý veci dobre rozumie. Zlatá dávka je výrazne zvýšená dávka heroínu, prípadne inej látky, ktorej dôsledkom je smrť. Jej podanie pritom nie je vždy s jasným pozadím a jasným zámerom. Pretože…

Bežná dávka a zlatá dávka

Dávka heroínu môže byť rôzna. Díleri, aby zvýšili zisky, heroín riedia a tým ešte viac ohrozujú už i tak naštrbené zdravie narkomanov. Bežná dávka je od 10 miligramov po pár stoviek miligramov. Zlatá dávka je niekoľkonásobným prekročením týchto dávok. Ento a ani žiaden iný článok u nás venovaný drogám a drogovej závislosti nie je propagáciou. Varujeme pred akýmkoľvek užívaním drog, pred následkami a zničením vlastného života a ničením životov aj ľudí v blízkosti narkomanov. Článok neupozorňuje len pred vysokou dávkou, ale vôbec pred akýmikoľvek drogami.

Zlatá dávka ako „riešenie“

Zlatá dávka je východiskom pre mnohých závislých, ktorí vedia o svojom probléme a aj o jeho neriešiteľnosti. Na vyššiu dávku je potrebné viac peňazí. Keďže pojem je slangový a týka sa smrti, je pochopiteľné, že ju tak nazývajú práve „pozorovatelia“, nie tí, ktorí ju prijímajú. Pre narkomana je riešením jeho problémov a v podstate samovraždou. Prijímaná je v spoločnosti rôzne. Medzi závislými s pochopením, na verejnosti medzi laikmi a ľuďmi bez schopnosti empatie a odbornosti sa nestretáva s pochopením, či vnímaním okolností.

Priveľká dávka spôsobí závažné zlyhania srdca a dýchania. Vzhľadom na prostredie, v ktorom sa môže narkoman pohybovať a s akou vážnosťou môže byť jeho stav prijímaný ostatnými, je málo pravdepodobné, že mu bude poskytnutá adekvátna predlekárska a rýchla lekárska pomoc.

Zlatá dávka ako vražda

Zlatou dávkou sa rozumie dávka aplikovaná druhou osobou. Buď neodborne, neúmyselne, alebo so zámerom osobu usmrtiť. Stretávame sa s ňou vo filmoch a v knihách, v tematike obchodovania so ženami v snahe skoncovať so svedkami, uhrať úmrtie na drogy. Celá táto téma nie je príjemná pre čitateľov, ani tých, ktorí prišli o svoje deti, stali sa obeťami obchodovania, alebo sa len akokoľvek dotýka citlivosti jednotlivca.

Zlatá rana

V rámci názvov a slov sa zlatej dávke hovorí aj zlatá rana. Tento pojem je používaný aj v športe, ak je zlatý zásah, gól, bránka vyššej hodnoty. Napríklad je rozhodujúci o kariére, o vysokej odmene, výhre, rozhoduje o postupe, záchrane mužstva. Alebo znamená pre mužstvo, či jednotlivca zásadný míľnik.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu