Heroín sa nám spája s najtvrdšími závislosťami a ľuďmi, ktorí padli celkom na dno. Tiež však s ľuďmi, ktorí sa údajne nedokázali vyrovnať s nejakou situáciou a nepochopiteľne hľadali pomoc v závislosti. Nakoniec sú to tí, čo prichádzajú k heroínu z frajeriny, či prechádzajú z mäkších drog na vyšší level. Heroín nám tiež utkvel do pamäti vďaka nevzhľadným odporným billboardom pri výjazde na diaľnicu D1, aj keď v tomto prípade šlo len o akýsi druh marketingu konkrétnej osoby. V spoločnosti predstavuje heroín dlhodobo veľký problém. Akokoľvek silná osobnosť totiž nemôže tvrdiť, že je v tom len “na skúšku” a dokonca “kedykoľvek môže prestať”.
História: ako vznikol heroín
Ako prvý zosyntetizoval heroín britský chemik Alder Wright v roku 1874, keď pracoval v St. Mary´s Hospital Medical School v Londýne. Heroín vo forme lieku prvýkrát vyrobil Felix Hoffman v Elbefelde (v nemeckej firmy vyrábajúcej lieky). Predával sa od roku 1898 do 1910 ako nenávyková náhrada za vtedy v medicíne bohato využívaný a zneužívaný morfín.
Charakteristika
Heroín je polosyntetický opiát, ktorý sa pripravuje acetyláciou. Vyskytuje sa v kryštalickej podobe, je veľmi návykový a má bielu farbu. Je silno návykový a charakteristické je pre neho podávanie injekčnou formou. Pochádza z makovíc a zo syntézy z morfínu. Užíva sa väčšinou fajčením, injekčným vpichom do žily, vdychovaním výparov (pomocou alobalu). Cena 1 dávky sa môže pohybovať okolo 40€ za 1 gram.
Fyzická závislosť je veľmi ťažká. Ak človek užíva drogu pravidelne a dlhodobo, prejaviť sa môžu abstinenčné príznaky v priebehu pár hodín. Pri psychickej závislosti je typická neschopnosť mať z niečoho radosť.
Účinky
- začervenaná pokožka
- pocit lietania
- narušenie normálneho myslenia
- strata chuti do jedla
- zmiernenie bolesti
Neskoršie príznaky
- depresie
- človek sa uzatvára do seba
- ťažká psychická závislosť (zaujíma ho len droga)
- strata pamäti a váhy
- poruchy činnosti srdca
Typické poškodenia
- zubné kazy
- paranoje
- tráviace ťažkosti
- zhoršené dýchanie
- narušenie krvného obehu a funkcie žíl
- dlhodobá impotencia
- zúžené zrenice
- oslabená imunita
- u žien zmeny v menštruačnom cykle
- častá strata vedomia
- poškodenie pokožky
Pripravila Katarína