ZN.SK
Ntre-Dame Paríž, chrám matky Božej

V Paríži horí slávny Chrám Matky Božej, katedrála Notre-Dame

Jeden zo symbolov Paríža, azda najznámejší francúzsky chrám, horí. V pondelok 15. apríla podvečer zachvátili jednu z veží a časť strechy chrámu plamene. Tie zrejme súvisia…

Zľavy na wellness pobyty

Jeden zo symbolov Paríža, azda najznámejší francúzsky chrám, horí. V pondelok 15. apríla podvečer zachvátili jednu z veží a časť strechy chrámu plamene. Tie zrejme súvisia s rekonštrukčnými prácami, ktoré na monumentálnej stavbe už nejaký čas prebiehajú. Stavba je na niektorých miestach obklopená lešením, na ktorom prebiehala rekonštrukcia.

Ntre-Dame Paríž, chrám matky Božej

Len nedávno zo strechy odstránili vzácne sochy, aby ich mohli rekonštruovať na inom mieste. Youtube je momentálne plné záberov ľudí, a videá plné komentárov zhrozených ľudí zo škôd z rozsiahlych plameňov. Definitívne škody budú podľa veľkosti ohniska mimoriadne vysoké. Viac informácií sa nepochybne objaví v médiách už čoskoro.

Chrám Matky Božej, katedrála Notre-Dame

Pre našincov známa stavba zo slávnej Disney rozprávky, nakrútenej podľa ešte slávnejšej literárnej predlohy. Stavba pochádza z roku 1163, kedy začala na podnet Ľudovíta VII. výstavba a pokračovala až do roku 1345. V roku 1804 v nej pomazali Napolena I.. Príbeh zvonára Quasimoda, ktorý stvoril Victor Hugo, zasadil na toto miesto zámerne. Chcel na neho upútať pozornosť práve preto, že sa na chrám príliš zabúdalo. Vôbec sa nerekonštruoval a postupne chátral. Dnes je jedným z najdôležitejších cieľov v Paríži. Je otázne, ako veľmi požiar zasiahol do statiky a stavby ako takej. Akýkoľvek požiar je však na budove tejto hodnoty katastrofou.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu