ZN.SK
železničný tunel Ejpovice, spriechodnený

Železničný tunel Ejpovice na trase Praha-Plzeň: prerazenie bolo online

7. októbra bol slávnostne prerazený tunel Ejpovice medzi Prahou a Plzňou. Symbolické prerážanie pre médiá a ľudí prenášala online aj televízia NOVA cez TN.CZ. Stavba

7. októbra bol slávnostne prerazený tunel Ejpovice medzi Prahou a Plzňou. Symbolické prerážanie pre médiá a ľudí prenášala online aj televízia NOVA cez TN.CZ. Stavba, ktorá skráti trasu medzi oboma mestami o 6 kilometrov a pomôže odbremeniť doteraz používané úseky je súčasťou projektu zlepšenia dopravy medzi oboma mestami. V prípade tunela Ejpovice je verejná ukážka prerážania tunela postavená vonku pri umelej betónovej stene s množstvom pôvodného materiálu, už však mimo hlavný tunel samotný. Ide o zámer, aby bolo možné verejnosti ukázať jednak prácu prerážacej hlavy vŕtacej sústavy, ktorá melie skaly a zeminu pred sebou, a taktiež ľudí stojacich za náročnou prácou. Raziaci stroj nesie meno Viktória a spriechodnenie tunelu sa stroju podarilo už 26. septembra.

železničný tunel Ejpovice, spriechodnený

Nový železničný tunel bude súčasťou celoeurópskej železničnej siete, keďže bude súčasťou dôležitého železničného spojenia s Nemeckom.

železničný tunel Ejpovice, spriechodnený

Prerážanie malo TN.CZ na kamere aj s komentárom obsluhujúcej pani z televízie, ktorá tak možno nechtiac prezradila štyrom stovkám divákov, čo všetko ju ešte čaká pri spraviť, nahrať „audia“. Sme radi, že video vydržalo do konca, než sa docielil dostatočný priestor na prelezenie posádky raziacej Viktórie.

železničný tunel Ejpovice, spriechodnený

Slávnostné prerážania tunelov sú symbolickým divadlom

Tak ako je prerážanie tunelov v prípade slovenských diaľnic len symbolické, je tomu tak aj v prípade prerážania tunelov železničných. V prípade českého tunela Ejpovice už samozrejme k prerazeniu tunelu došlo dávnejšie. Je však potrebné pri závere najťažších a najnáročnejších prác dodať celému záveru symboliku, konkrétny moment, ktorý je možné považovať za finále. Aj preto sa pripravuje umelá stena s pomocou výstuže, geotextílie a cementu, prípadne iných materiálov, aby vytvorila dojem ešte pôvodnej bariéry. Rospoznať symbolické divadlá pre verejnosť je možné aj vďaka čistote celého okolia, pripravenosti podkladu, ale taktiež napríklad pozadie prezdrádza absolútna pripravenosť a minimum ťažkej techniky v okolí, ktorá pri skutočnom prerážaní je prítomná. Pri skutočnom prerážaní verejnosť nie je prítomná, čo znemožňuje technika, prašnosť, ako aj mnoho ďalších faktorov.

Online Prenos:  facebook.com TN.cz – stále ešte online

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu