ZN.SK
Plachta terasa uzavretie

Zástena na altánky a terasy: bočnú PVC stenu nainštalujete aj sami

Bočná stena, PVC plachta, alebo zástena na altánku má svoj význam. Chráni nás pred nepozvanými návštevami, nečistotami aj počasím.

Altánok, alebo len terasa, pristavaná k dome, na niektorých stenách priam vyžadujú riešenie niekoľkých častých problémov. Nejeden altánok sa v určitom čase pasuje s problémom prefukovania, prepadu lístia, alebo snehu z vonka. Altánok, ktorý má stenu, je pritom chránený aj pred neželanou návštevou, či pozornosťou z určitého smeru. Zástena, ktorá je riešená pomocou na pevno uchytenej plachty, alebo rolovateľnej plachty, je riešením, aké má už niekoľko rokov zásadný význam.

Bočná stena altánku, okná z PVC fólie

Foto: príklad bočnej steny, ktorá reálne plní funkciu okien bez skla. U výrobcu jvplusav.sk  nesie označenie R11.

Takéto riešenie vyzerá dobre, plní niekoľko funkcií, ba dokonca si ho môžete aj sami nainštalovať. Sami sme pritom v redakcii riešili podobný problém. Altánok, ktorý priam vťahoval každoročne lístie z okolia do vnútorných priestorov, rovnako ako sneh a vodu počas prudkého lejaku z bočného nárazového vetra. Priehľadná zástena z pevnej PVC fólie vyriešila niekoľko ťažkostí a svetlo prepúšťa tak ako doteraz.

Čo sa dozviete v článku?

 • Pre koho je zástena, alebo tiež „bočná stena“ určená
 • Aké funkcie môže mať pre altánky a terasy
 • Kedy je výborným riešením
 • Ako sa takéto riešenie meria a ako inštaluje

Bočná stena má viacero využití. Rieši zásadné problémy

Každý altánok, zimná záhrada, terasa, alebo aj predajný stánok kaviarne, vonkajšia terasa reštaurácií, festivalové stany a ešte mnoho iného využíva zásteny. Jednou vecou je konštrukcia základná, prípadne stavba na koloch. Riešenie steny je dnes nákladné. Zadebniť drevom, OSB doskami alebo obkladom je cenovo náročné, kým výhodnejšie a oveľa jednoduchšie na inštaláciu, alebo stavebné povolenia môže byť riešenie pomocou zásteny / bočnej steny.

Plachta terasa uzavretie

foto: uzavretie celej výšky bočnej steny pomocou PVC plachty, u výrobcu jvplusav.sk uvádzaná ako typ R5

Je nimi dokonca možné „obaliť“ celú obvod voľne stojaceho altánku, stánku, či vonkajšej terasy. To môžeme využiť, ak v zime priestor vyhrievame a chceme sa zbaviť úniku tepla. Externý priestor pohostinstva získa rajón, ktorý si udržiava zákazníkov v chránenom priestore vymedzenom pre prevádzku, aj pohyb zákazníka. V domácom altánku tak vieme vyriešiť niekoľko zásadných vlastností. Sú nimi predovšetkým:

 • Zastavenie prefukovania vetra a ochrana napríklad vnútorného vybavenia pred pôsobením vetra
 • Dážď a sneh nemusia byť žiadúce na stoloch, stoličkách, linke a grile, prípadne na inom vybavení v altánkoch. Textil na sedení pri chránenom priestore nemusí byť bezpodmienečne z nepremokavých materiálov a v takomto chránenom altánku je reálnejšie použitie kobercov.
 • Chránená stavba pomocou zásteny lepšie izoluje ohrievaný vzduch.
 • Keďže je možné riešiť aj vstupné priestory pomocou dverí a vstupov uzatvárateľných v rovnakom dizajne a s rovnakými materiálmi, ako zvyšok zásteny, pokojne tak možno vyriešiť aj vstupnú stranu a priestor.
 • Zástena PVC plachta s uchytením, alebo ak chcete, PVC rolovateľná stena neprepustí lístie, je UV odolná a aj zvláda teplotné výkyvy.
 • Dôležitou funkciou je aj bezpečnosť. Zásteny tvoria zásadnú bariéru pred neúmyselným prienikom nepozvanej návštevy. Či už mačiek, alebo detí a ľudí. Znižuje riziko príležitosti.
 • Zaujímavou funkciou je aj dizajn. Sami sme po inštalácii takejto PVC priehľadnej plachty, ktorá vytvorila zástenu, získali zaujímavé dizajnové vylepšenie.

Domáce meranie a domáca inštalácia

Zástena je výborným riešením pre firmy, gastroprevádzky, ale tiež jednotlivcov a domácich majstrov. Zmeranie takejto zásteny je totiž na samotnom majiteľovi altánku. Objednať výrobu takéhoto vylepšenia je možné priamo na stránkach https://www.jvplusav.sk/altanky-bocna-stena-rovna/. Ide o ojedinelého výrobcu PVC plachiet (bočných stien) – zástien na altánky a terasy, ktorý má vytvorené stránky a prispôsobené práve pre zadanie zo strany objednávateľa. Vy si objednáte také riešenie, ktoré sa čo najlepšie približuje k tomu, aká konštrukcia je u vás.

Dôležité je dôkladné zmeranie jednotlivých strán, prípadne pre istotu odfotografovať zamýšľané miesto, kde bude plachta / zástena inštalovaná. V našom prípade nám výrobcovia plachty na odoslanú fotografiu reagovali s odporúčaniami, s ktorými sme nemuseli pôvodne počítať (prítomnosť odkvapu, elektroinštalácie, prestupu trámov a pod.) Stránky, ktoré sú prispôsobené jednotlivcom sú tak iné ako u iných výrobcov. Zväčša sa stretávame s firmami a ponukami, ktoré vyžadujú osobnú prítomnosť a vlastné merania, prípadne následne aj inštaláciu. Skúsenosť s je s rozhraním, ktoré je prispôsobené jednotlivým variantom, rozmerom a aj ďalšiemu výberu funkcií, vychytávok a spôsobov uchytenia.

Videonávod inštalácie:

Čo si určite všimnite a na čo prihliadajte:

 • Na stránkach ponúkajú videonávody a odporúčania k inštalácii. Pomôžu a môžu inšpirovať aj v prípadoch, kedy altánok len staviate, prípadne v prípadoch, keď zvažujete úpravy na vlastnej stavbe. Ak počítate s neskoršou inštaláciou zásteny, môžu byť inšpiráciou k tomu, ako niektoré riešenia urobiť inak.
 • Merajte pozorne
 • Stránky obsahujú viacero vlastností od výberu farby, presvetlenia, ale funkcie uchytenia. Remienky, turnikety, alebo očká. Každý zo spôsobov je niečím zaujímavý. Turnikety nevyžadujú žiadne šnúrky, remienky sú praktické na horné zapínanie, no pokojne si nechajte poradiť videom, alebo výrobcom.
 • Spodný okraj môže byť riešený tunelom, do ktorého je možné vložiť kovovú tyč, rúrku z garniže, alebo drevenú tyč. Výsledkom je, že bude plachta na spodku rovná, odolná voči silnému vetru a pri rolovaní hore sa bude rovnomerne dať rolovať a dvíhať. Rovnako ako uchytiť na remienkoch.
 • Pri veľkých bočných stenách (nesprávne im môžeme hovoriť aj plachty, hoci nejde o plne správny a výstižný názov, respektíve zástena) je vhodné mať pomoc pri vymeriavaní presného umiestnenia a aj držania plachty počas uchycovania. Výsledok je tak istejší.
 • Inštalácia pozostáva z dodaných úchytov a bočnej steny / zásteny. Z náradia je potrebný skrutkovač, drobné skrutky pre uchytenie kovových úchytov. Pomôckou môže byť meracie pásmo (meter) a ceruzka pre zaznačenie vodorovnej línie, alebo umiestnenia úchytov. Nič ďalšie už nutné nie je.

Vlastné postrehy redakcie:

 • Tieto plachty sú výborne umývateľné. Najmä preto, že sú vodeodolné, zvládajú prudký dážď aj silný vietor
 • PVC odoláva počasiu, teplotám, aj UV svetlu, nemení svoju farbu, ani tvar
 • Do vnútra prepúšťa svetlo rovnako ako pred nasadením voľný priestor. Vybrali sme priehľadnú, kde bočný farebným lem tvorí naozaj len minimálnu časť a tak o viditeľnú presvetlenú časť otvoru neprídete.
 • Balíček dorazí veľmi ľahký, nepredstavuje problém pre doručovateľa a ani prijímateľa. Vybratie a rozloženie si žiada čistý priestor. Nevhodným bude znečistený trávnik, čerstvo pokosená tráva a podobne. Vzhľadom na ľahkú umývateľnosť je však prípadné znečistenie len dočasným estetickým problémom.
 • Po inštalácii PVC plachta mení pocit pobytu v altánku. Výhody sú viditeľné ihneď – prínosy uvádzané v prvej polovici článku, ktoré boli aj inšpiráciou pre tento článok.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu