Mať vlastné stránky nemusí byť pohroma. Už sme si vysvetlili „po lopate“ niečo k hostingu, ale taktiež k inštalácii wordpressu. Teraz je na mieste povedať si niečo o prvých nastaveniach a krokoch v novom systéme. Spustené vlastné stránky sú na prvý pohľad ťažko ovládateľné, ale to je len pocit. Po prihlásení máš k dispozícii možnosť pridávať nové príspevky, nové stránky, pluginy a mnoho niečoho, čo absolútne netušíš, o čo ide.
Rozlišuj články a stránky. Stránka je holá textová stránka, ktorá nie je typickým článkom a môže slúžiť napríklad na predstavenie redakcie a možností kontaktu. „Stránka“ sa používa napríklad aj na textové stránky v štýle „O nás“ alebo pre „Partneri“. Všetko ostatné ako reportáže, recenzie, články, postrehy dňa… to všetko už patrí do „Články“.
Rozlišuj správne články a stránky. V časti články je nevyhnutné skôr, ako začneš písať, vytvoriť kategórie pre tvoje články. Až potom môžeš pomocou voľby „Pridať nový“ spustiť okno a písanie nového článku.
Časť „Vzhľad“ je určená nastaveniam dizajnu, alebo nastavenia „Menu“. Vzhľad je možné kúpiť, čím získaš do svojho wordpressu profesionálny vzhľad bez nutnosti vlastného programovania. Veľa zaujímavých dizajnov sa dá aj bezplatne stiahnuť.
Pozor: sťahovanie tém z neoverených miest môže mať za následok pritiahnutie vírusu, ktorý môže stránky poškodzovať, prípadne škodiť aj priamo tebe. Nie je vhodné sťahovať na pirátskych stránkach populárne témy, ktoré sú oficiálne za poplatok. Sú veľmi ľahkým nástrojom na prepašovanie škodlivých kódov.
Pozor: dizajny, ktoré si si stiahol a obsahujú vlastné neodstrániteľné reklamy, skús nahradiť inými. Niektoré vzhľady stránok môžu byť zastarané a deravé. Deravé doslova, pretože ich technické nedostatky môžu vírusy priamo pozývať dnu.
Systém stránok poháňa WordPress, ale stále jazdíš na síce slušnom, ale nevybavenom aute. Vyzerá dobre z vonka, možno sa javí dobré zvnútra, no len čo budeš potrebovať klimatizáciu, vyhrievané sedadlá, trúbiť, nejaký ten záchranný airbag, autorádio, zistíš, že máš brutálne základnú výbavu. Pluginy sú nástroje pomoci. Vylepšováky na rôzny spôsob. Kým jeden zaistí lepšiu viditeľnosť v Googli, iný sa postará, že stránka nebude kolabovať pri väčšom počte návštevníkov. Každý používateľ WordPressu má svoje obľúbené pluginy, chrániace stránky a zvyšujúce ich technickú kvalitu. Celkom základné, či priam nevyhnutné môžu byť tieto:
Svet pluginov je ale ešte bohatší. Umožňujú mnohé vylepšenia stránok. Ich inštalácia na stránkach môže znamenať aj riziká. Pluginy sú bezplatné, pretože ich vytvárajú ľudia po celom svete. Môžu zároveň odkrývať niektoré nezatvorené okná v kóde, cez ktoré prelezie nepozvaný útočník. To že ho máš usídleného na stránke sa môžeš dozvedieť až o niekoľko týždňov, takže odhadnúť, ktorý plugin to mohol byť, je ťažšie.
Nikdy nie je na škodu urobiť si zálohu stránok každý štvrťrok, alebo ešte častejšie. Nástroje na to ponúka webhosting, ale môžeš to byť pokojne aj ty sám. Stiahnutím celého FTP obsahu. V prípade niektorých napadnutí vírusom je možné nahradiť napadnutý obsah svojou zálohou. Databáza býva napadnuté menej. Dôležité je ale pred obnovením zálohy zmeniť heslá pre FTP a zo systému odstrániť všetky pluginy, ktoré mohli spôsobiť prienik problému, alebo sa zbaviť zastaraných dizajnov. Hľadanie presnej príčiny prieniku vírusu je komplikovanejšie a vyžaduje si väčšie nasadenie, ako aj znalosti.
0 komentárov