ZN.SK

Vlastná stránka a prvé kroky s webom postaveným na WordPresse

Spustené vlastné stránky sú na prvý pohľad ťažko ovládateľné, ale to je len pocit. Po prihlásení máš k dispozícii možnosť pridávať nové príspevky, nové…

Mať vlastné stránky nemusí byť pohroma. Už sme si vysvetlili „po lopate“ niečo k hostingu, ale taktiež k inštalácii wordpressu. Teraz je na mieste povedať si niečo o prvých nastaveniach a krokoch v novom systéme. Spustené vlastné stránky sú na prvý pohľad ťažko ovládateľné, ale to je len pocit. Po prihlásení máš k dispozícii možnosť pridávať nové príspevky, nové stránky, pluginy a mnoho niečoho, čo absolútne netušíš, o čo ide.

Wordpress pridať nový článok

Rozlišuj článkystránky. Stránka je holá textová stránka, ktorá nie je typickým článkom a môže slúžiť napríklad na predstavenie redakcie a možností kontaktu. „Stránka“ sa používa napríklad aj na textové stránky v štýle „O nás“ alebo pre „Partneri“. Všetko ostatné ako reportáže, recenzie, články, postrehy dňa… to všetko už patrí do „Články“.

Rozlišuj správne články a stránky. V časti články je nevyhnutné skôr, ako začneš písať, vytvoriť kategórie pre tvoje články. Až potom môžeš pomocou voľby „Pridať nový“ spustiť okno a písanie nového článku.

Vzhľad:

Časť „Vzhľad“ je určená nastaveniam dizajnu, alebo nastavenia „Menu“. Vzhľad je možné kúpiť, čím získaš do svojho wordpressu profesionálny vzhľad bez nutnosti vlastného programovania. Veľa zaujímavých dizajnov sa dá aj bezplatne stiahnuť.

  • Získať bezplatne nový vzhľad môžeš cez voľbu: Vzhľad > Témy > Pridať novú: kde nájdeš ponuku rôznych populárnych vzhľadov bezplatne.
  • Ako ZIP archívy je ich možné nahrávať témy stiahnuté na iných miestach priamo do stránok cez voľbu: Vzhľad > Témy > Pridať novú > Nahrať tému.
  • Dôležitým nastavením je Vzhľad > Menu, kde môžeš priamo vybrať poradie a kategórie článkov, ako aj konkrétne textové stránky, aké sa majú v menu na stránke zobrazovať. Niektoré témy ti dovolia nastaviť iné menu pre spodnú stranu stránok a iné menu pre hornú hlavnú ponuku.

Pozor: sťahovanie tém z neoverených miest môže mať za následok pritiahnutie vírusu, ktorý môže stránky poškodzovať, prípadne škodiť aj priamo tebe. Nie je vhodné sťahovať na pirátskych stránkach populárne témy, ktoré sú oficiálne za poplatok. Sú veľmi ľahkým nástrojom na prepašovanie škodlivých kódov.

Pozor: dizajny, ktoré si si stiahol a obsahujú vlastné neodstrániteľné reklamy, skús nahradiť inými. Niektoré vzhľady stránok môžu byť zastarané a deravé. Deravé doslova, pretože ich technické nedostatky môžu vírusy priamo pozývať dnu.

Pluginy:

Systém stránok poháňa WordPress, ale stále jazdíš na síce slušnom, ale nevybavenom aute. Vyzerá dobre z vonka, možno sa javí dobré zvnútra, no len čo budeš potrebovať klimatizáciu, vyhrievané sedadlá, trúbiť, nejaký ten záchranný airbag, autorádio, zistíš, že máš brutálne základnú výbavu. Pluginy sú nástroje pomoci. Vylepšováky na rôzny spôsob. Kým jeden zaistí lepšiu viditeľnosť v Googli, iný sa postará, že stránka nebude kolabovať pri väčšom počte návštevníkov. Každý používateľ WordPressu má svoje obľúbené pluginy, chrániace stránky a zvyšujúce ich technickú kvalitu. Celkom základné, či priam nevyhnutné môžu byť tieto:

  • WP Super Cache: Cachovanie stránok je dôležité. Laicky povedané, ide o zmrazenie jednotlivých stránok tvojho webu tak, aby ich opätovné načítavanie nebol taký problém, ako bez tohto pluginu. Zrýchli to samotné stránky, zrýchli to načítavanie v počítačoch návštevníkov, a nemusíš sa báť, že by to stránky zmrazilo doslova.
  • Yoast SEO: pluginov, ktoré sa ti postarajú o dobrú viditeľnosť vo vyhľadávačoch, je veľmi veľa. Keď ale nemáš ani poňatia čo robiť, alebo ho inštaluješ neskoro, Yoast SEO vie urobiť veľa kľúčových zmien na všetkých príspevkoch. Každý jeden článok v budúcnosti môžeš vďaka pomocníkovi upraviť tak, aby bol vo vyhľadávačoch dobre viditeľný.

Komentovanie a zrozumiteľnosť

  • Disqus Comment System: ako úspešný systém, ktorý používajú milióny stránok, je WordPress cieľom aj mnohých hackerov a automatov. Komentáre tak môžu byť zaplnené bezcennými viagráčmi, či fingovaným spamom s množstvom odkazov. Systém na komentovanie s názvom DISQUS je čoraz viac rozšírenejší a stačí vám jediný účet, aby ste mohli komentármi prispievať na dnes čoraz viac miest. Napríklad aj na Aktualne.sk. Má jednu niekoľko výhod. Oproti Facebook komentárom naozaj funguje a nevyžaduje od ľudí Facebook. Vidíte IP adresu komentátora ako aj predošlé komentáre, vďaka čomu viete, či spamuje bežne, alebo len u vás. Dôležitou výhodou je aj tá, že zablokuje všetky klasické komentáre a zahraničný spam. V prípade záujmu zrušiť komentáre celkom stačí jednoduchý plugin Disable Comments.
  • Loco Translate: tento plugin je výborná vec. Dokáže sa spojiť s väčšinou moderných dizajnov a pluginov, vstúpiť do ich textových častí a dovolí ti tak preložiť angličtinu do slovenčiny.

Svet pluginov je ale ešte bohatší. Umožňujú mnohé vylepšenia stránok. Ich inštalácia na stránkach môže znamenať aj riziká. Pluginy sú bezplatné, pretože ich vytvárajú ľudia po celom svete. Môžu zároveň odkrývať niektoré nezatvorené okná v kóde, cez ktoré prelezie nepozvaný útočník. To že ho máš usídleného na stránke sa môžeš dozvedieť až o niekoľko týždňov, takže odhadnúť, ktorý plugin to mohol byť, je ťažšie.

Nikdy nie je na škodu urobiť si zálohu stránok každý štvrťrok, alebo ešte častejšie. Nástroje na to ponúka webhosting, ale môžeš to byť pokojne aj ty sám. Stiahnutím celého FTP obsahu. V prípade niektorých napadnutí vírusom je možné nahradiť napadnutý obsah svojou zálohou. Databáza býva napadnuté menej. Dôležité je ale pred obnovením zálohy zmeniť heslá pre FTP a zo systému odstrániť všetky pluginy, ktoré mohli spôsobiť prienik problému, alebo sa zbaviť zastaraných dizajnov. Hľadanie presnej príčiny prieniku vírusu je komplikovanejšie a vyžaduje si väčšie nasadenie, ako aj znalosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu