Výbava pre prváka a vôbec školákov vyjde lacnejšie cez internet

Výbava pre prváka a vôbec školákov vyjde lacnejšie cez internet

Mnoho domácností, ktoré majú doma prváka alebo aj staršieho žiaka, riešia dve zásadné otázky. Tou prvou je podoba, v akej bude prebiehať vyučovanie, keď sa hovorí o koronakríze v jej druhej fáze. Tou druhou je cena výbavy. Opakovane sme nahliadli na nároky škôl a zhodnotili niekoľko faktov, či postrehov, ktoré pravdepodobne neuvidia kompetentní a školy, v každom prípade sú primárne pre rodičov.

Výbava pre prváka je aj na rozhodnutí školy

Obec ako zriaďovateľ a následne škola samotná určuje potrebné pomôcky. Je žiaľ holou pravdou, že niektoré z pomôcok, ktoré majú rodičia kúpiť deťom, nevyužijú po celý školský rok. Prípadne sú zbytočnosťou, bez ktorej sa dá zaobísť. Fakt, že niektoré školy môžu požadovať rozdielnu výbavu od inej, môže byť opodstatnený rozdielnosťou učebných osnov a tej kreatívnejšej časti vyučovania v rámci výtvarnej výchovy.

Cena výbavy pre prváka je rôzna

Kým základná výbava žiakov v rámci školskej tašky, zošitov a písacích potrieb má svoje univerzálne štandardné zostavy, typ nožníc, farbičiek, gúm, ceruziek a mnohého iného sa už líši. Takúto univerzálnu sadu ponúka dokonca aj v závislosti od konkrétnej školy len málo systémov na Slovensku. Pýši sa ním predajca daffer.sk. Ten umožňuje vybrať hotový set – zostavu ku konkrétnemu ročníku. Je tiež pripomienkou toho, na čo myslieť pri iných ročníkoch bez skladania vlastného setu a požiadaviek. Nie každá škola stále používa informačné systémy, aby požadované pomôcky uviedla.

Pri nákupe potrieb pre školáka v kamenných predajniach naozaj narazíme na porovnateľne vyššie ceny. Pocit výhodnej ceny pri zošitoch je však maskovaním cien ostatnej výbavy, ktorá býva porovnateľne drahšia, ako v internetových predajniach. Internetový predaj má pritom svoje výhody. Deti nepôsobia nátlakovo na obrázok na peračníku priamo na mieste. Internetový predaj je najmä o možnosti porovnávať, keďže internetový porovnávač Heureka.sk, Najnakup a im podobné zhrnú výsledky viacerých predajcov a dovolia vybrať cenu najnižšiu. Faktom zostáva, že aj v roku 2020 neprimerane vysoké náklady na dopravu môžu nákup výbavy predražiť, o to viac, ak nakupujete v dvoch predajniach a viac naraz.

Spôsoby ako ušetriť sú viaceré

Nie len výberom najnižšej ceny, ale aj úspornými opatreniami. Sociálne slabší a rodiny odkázané na dávky sa môžu informovať na Úrade sociálnych vecí a rodiny, ak sami nezískali automaticky vyššie príspevky práve v súvislosti so školopovinnými deťmi v domácnosti. Následne úspora je stále možná prostredníctvom odkladania nevyužitých zošitov, ale aj pomocou priebežného nákupu počas roka, keďže aj ceny týchto potrieb sa pohybujú. Ceny zošitov môžu výrazne klesnúť, prípadne obchodné reťazce známych značiek stlačia cenu ešte nižšie po útlme prvých návalov. Ušetriť je možné aj počas jesene a zimy.

Ceny pre výbavu na prváka uvádzané v médiách v sumách 100 až 120 eur a viac sú však reálne. Reálne v prípadoch, kedy rodičia zavítajú do malých značkových predajní s papierníckym tovarom, ktorý zároveň pre dopyt uvádzajú aj školské tašky, peračníky, ba dokonca siahnu aj po cvičkách na telesnú výchovu a ďalšie potreby. Takéto predajne majú štandardne vyššie ceny, v ktorých sa odzrkadľujú náklady nájmu priestorov nákupného centra a vyššie tržby spojené s vyššou frekvenciou zákazníkov.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.