ZN.SK
dom bývane

5 tipov, ako pripraviť rodinný dom na zimu

S príchodom zimy narastá spotreba energií a každý dom je vystavený náročným vonkajším podmienkam. Zistite, ako sa na to pripraviť.

S príchodom zimy narastá spotreba energií a každý dom je vystavený náročným vonkajším podmienkam. Zistite, ako sa na to pripraviť.

dom bývane

Zdroj: Unsplash.com

Skontrolujte strechu

Ešte kým môžete, vezmite rebrík a vylezte na strechu. Dôkladne skontrolujte, či nikde nie je prasklina. Počas dažďa cez ňu môže zatekať dovnútra a voda vám poškodí steny či dokonca nábytok. Ak je strecha v poriadku, vezmite baterku a uistite sa, či aj interiér je v bezchybnom stave.

Vyčistite odkvapové rúry

Odstráňte lístie a iné nečistoty z odkvapov. Ak ich zanedbáte, môžu sa upchať a voda nebude odtekať. Prezrite tiež všetky spoje. Ak sú na nich praskliny alebo nepriliehajú, urýchlene ich opravte. Voda vám môže poškodiť steny domu a zanedbanie odkvapu vás tak môže vyjsť dosť draho.

dom bývane a fasáda

Zdroj: Unsplash.com

Šetrite energie

Ak máte piecku alebo krb, môžete ušetriť nemalé peniaze za kúrenie. Práve kozub je ideálny zdroj tepla pre miestnosti, kde sa zdržiavate najčastejšie. Pred príchodom mrazov si v predstihu prichystajte dostatok dreva. Ideálnym nástrojom je výkonná aku reťazová píla, ktorá vám ušetrí kopu času a pri pílení nemusíte dýchať škodlivé výpary.

Zistite stav vykurovacieho systému

Bez ohľadu na to, či či budete kúriť aj drevom, skontrolujte kotol. Pri nízkom tlaku totiž nemusí fungovať správne a mali by ste doplniť vodu. Rovnako dôležitý je komín. Po čase sa zanesie a treba ho vymiesť. Je to však náročnejší úkon, ktorý nezvládnete sami. Preto sa oplatí požiadať o pomoc skúseného kominára. Nezabudnite tiež odvzdušniť radiátory.

okná a interiér

Zdroj: Unsplash.com

Nezanedbajte okná a dvere

Nekvalitné okná či dvere so zlým tesnením môžu byť príčinou značných tepelných strát. Ak nechcete kupovať nové, viete to vyriešiť aspoň dočasne. Použite samolepiace tesniace pásky, ktorými utesnite všetky okraje. Myslite na to, že sa časom opotrebujú a z dlhodobého hľadiska je lepšie kúpiť rovno nové dvere alebo okno.

Inšpirujte sa ďalšími tipmi pre vašu domácnosť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu