ZN.SK
Diamanty farebnosť

Podľahnite trendu farebných diamantov – z akých môžete vyberať?

Už ste zaznamenali rastúcu obľubu diamantových šperkov s netradičnými farbami tohto najtvrdšieho nerastu? Farebné diamanty sa stali jednou z najsilnejších…

Už ste zaznamenali rastúcu obľubu diamantových šperkov s netradičnými farbami tohto najtvrdšieho nerastu? Farebné diamanty sa stali jednou z najsilnejších kategórií v sektore šperkárstva hneď po diamantoch bezfarebných. Iba jeden z 10 000 diamantov však vznikne prirodzeným sfarbením a je tak nesmiernou vzácnosťou. V tomto článku si jeho vznik priblížime a pozrieme sa na rôznofarebné varianty.

Diamanty - farebnosť diamantov

Ako farebné diamanty vznikajú

Diamanty tvorí jeden jediný prvok – uhlík. Vznikajú za extrémnych podmienok pôsobením obrovského tepla a tlaku v činných sopkách viac než 100 km pod zemským povrchom. Uhlík postupne kryštalizuje a počas rastu kameňa sa môžu objaviť defekty. Sú veľmi bežné a nájsť úplne perfektný bezfarebný kameň je výnimočné.

Niektoré z týchto defektov však môžeme ťažko považovať za kaz. Ide totiž o to, že sa vo vznikajúcom diamante zachytia atómy iných prvkov, ktoré potom spôsobujú ich zafarbenie. Napríklad zelená je výsledkom zachytenia síry. Skôr než o kaz ide teda o odchýlku a šťastnú náhodu, ktorá už aj tak mimoriadny prírodný úkaz ozvláštni ešte viac.

Šperky a drahé kamene

Jasne žiarivé žlté a champagne diamanty

Medzi svetlé varianty farebných diamantov patria odtiene žltej a tzv. champagne, teda hnedé diamanty s ľahkým nádychom dožlta. Tieto farby spôsobuje prímes dusíka. Obe sa tiež vyskytujú v širokej škále sýtosti a intenzity. Žlté diamanty označované niekedy tiež ako kanárikové diamanty pochádzajú najčastejšie z južnej Afriky a ich hodnota sa odvíja od intenzity ich žiare. Jasne žltý je tiež tretí najväčší diamant na svete s názvom „The Incomparable“ (teda „Neporovnateľný“), má 407,39 karátu.

Champagne farba pôsobí neobyčajne príťažlivo a pod rôznymi uhlami sa môže zdať trošku iná. Je elegantná a hodí sa v podstate k akýmkoľvek farbám v šatníku. Zrejme vďaka tomu sú tak obľúbené zásnubné prstene s champagne diamantom. Najväčšia baňa, kde sa tieto diamanty ťažia, je Argyle v západnej Austrálii.

Šperky a drahé kamene

Ružové a modré diamanty

Obidve tieto farby patria k tým úplne najvzácnejším, čo sa samozrejme odráža aj na cene kameňov. V šperkoch sú obľúbené medzi romantickými dámami, ktoré sa neboja zaujať. Odtiene modrej spôsobuje bór a tieto kamene nebývajú príliš intenzívne. Zaujímavosťou ružovej je fakt, že jej príčinou nie je prítomnosť iného prvku než uhlíka. Vedci sa domnievajú, že môže byť výsledkom seizmického otrasu, ktorý narušil molekulárnu štruktúru kameňa. Zatiaľ ide však iba o nepotvrdenú domnienku a ružové diamanty si uchovávajú svoje tajomstvo.

Šperky a drahé kamene

Originálne čierne diamanty

Čiernu má v kameňoch na svedomí prítomnosť grafitu, pyritu alebo hematitu. Šperky s čiernymi diamantmi boli až do konca 20. storočia trochu zabudnuté. Od tej doby sa však ujali preto, že sú neopozerané a osobité. Dobre sa kombinujú, pôsobia odvážne a vymykajú sa tradičným predstavám. Ich popularite prospelo, keď sa vo filme Sex v meste objavil zásnubný prsteň s čiernym diamantom.

Šperky a drahé kamene

Ako sa hodnotí kvalita farebných diamantov

Diamanty rôznych farieb sa rovnako ako tie bezfarebné hodnotia podľa tzv. 4C – teda výbrusu, čistoty, hmotnosti a farby (cut, clarity, carat a colour). Jarmila Slívova z ateliéru KLENOTA vysvetľuje, že rozdiel je v tom, že pri bezfarebných diamantoch sú tieto kritériá rovnocenné, ale pri farebných je práve farba kritériom najdôležitejším. Podľa jej odtieňa, tónu a sýtosti sa určí hodnota daného kameňa.

Farebné diamanty sú nepochybne očarujúcou hračkou prírody, ktorá sa usadila medzi šperkárskymi trendmi a ktorej popularita pravdepodobne hneď tak neklesne. Pokiaľ chcete šperk s vysokou kvalitou a odolnosťou, ale máte zálusk na niečo nevšedné, farebné diamanty budú výbornou voľbou.

Šperky a drahé kamene

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu