ZN.SK
magnet a tvrdá voda

TOP 5 zaujímavých spôsobov využitia magnetov v domácnosti

Magnet je doslova geniálny vynález, ktorý nám už dlhé roky dennodenne pomáha s bežnými činnosťami pri práci, vo voľnom čase a často aj pri spravovaní našej domácnosti….

Magnet je doslova geniálny vynález, ktorý nám už dlhé roky dennodenne pomáha s bežnými činnosťami pri práci, vo voľnom čase a často aj pri spravovaní našej domácnosti. Prezradíme vám 5 netradičných spôsobov, ako vám môže magnetická sila vylepšiť život vo vašich domovoch.

O tom, ako fungujú magnety a na čo sa bežne používajú, už zrejme počul každý. Majú príťažlivé a odpudivé póly, ktorými reagujú na kovové, tzv. feromagnetické predmety, alebo na iné magnety.

Ak hovoríme o permanentných magnetoch, teda o takých, ktoré si svoju magnetickú silu udržujú v akomkoľvek prostredí bez potreby elektriny alebo inej energie, najsilnejšími z nich sú neodýmové magnety. V tomto článku sa uvádza zoznam eshopov, kde sa dajú kúpiť. Zliatina neodýmu, železa a bóru má najsilnejšiu magnetickú silu, akú ľudstvo doposiaľ dokázalo vyrobiť. Tento magnet označovaný ako NdFeB, podľa prvkov, z ktorých sa skladá, bol vynájdený v roku 1982. Je niekoľkokrát silnejší ako dovtedy známy najsilnejší kobalt-samáriový magnet.

Vlastnosti neodýmového magnetu:

  • najsilnejší magnet na svete,
  • unesie až 1300-násobok vlastnej hmotnosti,
  • magnetickú silu si zachováva do teploty 80 °C,
  • bez ochrannej vrstvy náchylný na koróziu a krehký,
  • povrchové úpravy zinkom, niklom, striebrom, zlatom, epoxidovou živicou aj plastom.

Práve vďaka rôznym povrchovým úpravám, ktoré majú nielen funkčný a bezpečnostný význam, ale dodávajú neodýmom aj estetický vzhľad, sú tieto magnety vhodné aj do útulných domácností, kde vám záleží na detailoch. A vďaka veľkej sile aj pri malých rozmeroch ich dokážete umiestniť a skryť prakticky kdekoľvek a jednoducho si tak vyrobiť magnetický materiál z čohokoľvek.

Ako sa dá teda sila magnetov využiť v našej domácnosti, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Magnetické držiaky

Najviac náchylné miesto na neporiadok v každej domácnosti je, okrem detskej izby, jednoznačne kuchyňa. V kuchyni totiž robíme veľa vecí. Varíme, jeme, pripravujeme si kávu, pijeme, umývame riady, vykladáme nákupy, čítame noviny, niektorí v nej aj pracujú a v menších bytoch môže byť súčasťou kuchyne aj práčka.

Často sa nám alebo iným členom rodiny nechce zakaždým odkladať nádoby, príbory, jedlo, poháre či fľaše, a tak sa všetko hromadí na kuchynskej linke. Práve vďaka magnetom sa však môžeme veľkej časti tohto neporiadku zbaviť.

Rýchlo a jednoducho si môžete vyrobiť magnetické koreničky alebo iné nádoby, ktoré potrebujete mať vždy po ruke. Stačí na dno alebo na povrch ich kovového vrchnáku nalepiť malý plochý neodýmový magnet a nájsť už len vhodný kovový povrch, ktorých je v kuchyni vždy dosť, kde tieto nádobky pripevníte. Na dno si môžete nalepiť štítky s označením obsahu a máte dokonalý poriadok.

Podobným spôsobom si môžete vyrobiť aj štýlový magnetický držiak na nože. Stačí vám drevená doštička a malé napr. kruhové magnety. Do dosky vyhĺbite rovnomerne otvory na umiestnenie magnetov, prilepte ich a napokon dosku upevnite na požadované miesto v kuchyni. Nože stačí priložiť a budú bezpečne držať na mieste. Rovnako si môžete pomôcť napr. v dielni s držiakom na náradie a pod.

Video:

Magnetický otvárač na fľaše

Doslova geniálny je nástenný magnetický otvárač na fľaše. Vyrobíte ho pritom veľmi jednoducho. Potrebujete len drevenú dosku, dobrý kovový otvárač, silný neodýmový magnet, ideálne kruhový alebo štvorcový, a skrutky.

Do dosky vyvŕtajte diery na skrutky, z prednej strany a v hornej časti pripevnite otvárač, zo zadnej strany a v spodnej polovici nalepte alebo inak upevnite magnet. Dosku následne pripevnite k stene v ideálnej výške tak, aby ste mohli kedykoľvek pohodlne priložiť fľašu s pivom alebo iným nápojom a otvoriť si ju.

Vtip je v tom, že kovový vrchnák sa vďaka magnetu zachytí na doske a nespadne na zem. Nemusíte si s tým robiť starosti, až kým sa doska nezaplní príliš. Je to vhodné do rodinnej kuchyne, ale vzhľadom na svoju povahu aj na chalupy, chaty a všade tam, kde radi relaxujete v kruhu najbližších s obľúbeným nápojom vo fľaši.

Video:

Magnetická farba

Počuli ste už o magnetickej farbe? Stačí ňou natrieť steny alebo iný povrch a nepotrebujete žiadne magnetické tabule, komplikované lepenie či pripevňovanie skrytých magnetov a pod. Využijete to kdekoľvek, doma, v detskej izbe, ale aj v práci.

Magnetická farba, ktorá je bežne v predaji, totiž obsahuje miniatúrne kovové feromagnetické čiastočky, na ktoré sa potom spoľahlivo prichytia akékoľvek magnety. Rovnako ako na chladničku, ktorú zdobíte magnetkami a odkazmi.

Farbou môžete natrieť steny deťom, ktoré to vďaka rôznym magnetickým písmenkám, čísliciam či svojim vlastným obrázkom určite ocenia. Môžete si vybrať aj akékoľvek miesto v predsieni, kuchyni alebo akejkoľvek izbe, kde si rodina vždy nájde dôležité odkazy. V pracovni alebo kancelárii si urobte pruh magnetickou farbou nad stolom a máte dokonalé miesto na všetky pripomienky a pod.

Magnetické hračky

Ak ešte chvíľu zostaneme v detskej izbe, okrem magnetickej farby na steny sa nám núka ďalší geniálny nápad s použitím magnetu. Tentokrát budeme pracovať s elektromagnetickou silou a budeme sa inšpirovať najrýchlejšími rýchlovlakmi na svete. Tieto vlaky sa nepohybujú po klasických koľajniciach, namiesto toho totiž levitujú v magnetickom poli zhruba 10 centimetrov nad povrchom a dosahujú rýchlosť až 600 km/h.

Takýto minivláčik na rovnakom princípe môžete vyrobiť aj svojim deťom. Potrebujete medený drôt, z ktorého vyrobíte špirálu (cievku) a mikrotužkovú batériu, na ktorej plusovú stranu pripevníte neodýmový krúžok. Potom na oba konce mirkotužkového článku pripevníte neodýmový kotúč severným pólom magnetu. A na záver nezabudnite na každú stranu batérie pridať po dva neodýmové magnety.

Takto ste vytvorili vláčik, ktorý môžete doladiť podľa vlastných predstáv. Stačí ho položiť (sprava doľava) do tunela z medenej špirály na vopred postavenej dráhe a bude sa pohybovať úplne sám, kým sa batéria nevybije.

Video:

Magnetická úprava vody

Ak máte doma tvrdú vodu, tvorí sa vodný kameň, ktorý poškodzuje rôzne spotrebiče a prináša iba starosti. V niektorých oblastiach tvrdá voda dlhodobo koluje v starých a zanesených vodovodných potrubiach do bytov a domácností. Mohlo by sa zdať, že sa s tým nedá nič urobiť, ale opak je pravdou.

magnet a tvrdá voda

Zdroj obrázku: silnemagnety.sk

Môžete si objednať pomoc odborníkov, ktorí vodu v domácnostiach či bytovkách zmäkčujú rôznymi spôsobmi. Používajú sa jemné filtre na zachytenie vápnika a horčíka či úpravne vody s iontovou výmenou. Najjednoduchším spôsobom je však úprava vody vďaka magnetizácii. Magnetické pole ovplyvňuje usporiadanie iónov vápnika rozpustených vo vode a zabraňuje tým tvorbe vodného kameňa.V podstate stačí, ak vy alebo inštalatér na určené miesto na potrubí, väčšinou pred spotrebičom, pripevníte krúžok alebo prúžok so silným neodýmovým magnetom. čím ochránite vašu práčku, umývačku alebo akékoľvek iné zariadenie. V ponuke sú tiež špeciálne magnetické zmäkčovače vody, ktoré sa dajú namontovať na vybrané miesto.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu