ZN.SK
Hroch obyčajný

Hroch ako najnebezpečnejšie zviera dokonca aj v cirkuse (zaujímavosti)

Hroch je tretí najväčší pozemný cicavec na svete a pre ľudí aj jeden z najnebezpečnejších. Sú rebríčky, ktoré ho v poradí najnebezpečnejších zvierat stavajú na prvé miesto na celej planéte.

Hroch je tretí najväčší pozemný cicavec na svete a pre ľudí aj jeden z najnebezpečnejších. Sú rebríčky, ktoré ho v poradí najnebezpečnejších zvierat stavajú na prvé miesto na celej planéte. Aj napriek tomu sme ho, okrem v Zoo, mohli vidieť v cirkuse. Veľmi ojedinele a výnimočne, ale áno, aj v cirkuse.

Hroch obyčajný

Základné fakty

Hroch obojživelný je bylinožravý obojživelník. Žije v skupinkách, v blízkosti riek a jazier vo viacerých oblastiach Afriky. Svoj život trávi spolovice na súši a spolovice vo vode. V prírode sa vyskytuje ešte jeden druh hrocha a to menší Hrošík liberijský.

Každý si vie toto zviera živo predstaviť. Jeho enormne veľké telo a malé nestabilné nohy. Jeho obrovské zuby a čeľusť, ktorá sa pokojne roztvorí aj do 150° uhla. Potravu si zháňa v noci a skladá sa najmä z desiatok kilogramov trávy. Jeho váha dosahuje jednu až tri tony. Keď si to spojíme, zistíme, že toho vlastne nezje až tak veľa, na to, aké je to veľké zviera.

Aj napriek malým nohám sa vie pohybovať veľmi rýchlo. Hroch je extrémne agresívny a teritoriálny. Podľa štatistík ročne zabije asi 200 ľudí, čo ho robí najnebezpečnejším zvieraťom v Afrike. Typický útok vyzerá tak, že sa vynorí tesne vedľa člnu, ktorý ho vyrušil zo spánku a ten prevrhne alebo roztrhá. Na suchu sa snaží človeka udupať alebo ho narazí na blízky strom.

Zaujímavosti

  • Rodové meno tohto druhu je hippopotamus a pochádza zo starogréckeho slova, ktoré vo voľnom preklade znamená vodný kôň.
  • Najbližším príbuzným hrocha sú veľryby.
  • Hrošia koža je citlivá na UV slnečné žiarenie, preto si vyvinula vlastný systém vylučovania červeného sekrétu, ktorý tvrdne a slúži ako vlastný telový opaľovací krém.
  • Kedysi sa vyschnutá hrošia koža vďaka jej tvrdosti používala na brúsenie diamantov. Nie nadarmo sa používa pomenovanie pre tvrdosť a odolnosť výraz „hrošia koža“ a v rôznych rozprávkových vyobrazeniach je hroch odetý akoby v nezničiteľnom pancieri
  • Na značkovanie územia používajú svoje výkaly, ktoré chvostom vo vode rozmetajú na čo najväčšiu vzdialenosť.
  • Mikuláš Sliacky vo svojom cestopise Pekelný raj hovorí o informácii, ktorú sa dozvedel od miestneho sprievodcu: „Ešte sa dozvedáme, že z rozličných vodných rastlín, ktoré spásajú, majú hrochy silné vetry a to, čo sme dosiaľ považovali za chrochtanie, im vychádza z celkom iného otvoru..“
  • Choval ich dokonca drogový kráľ Escobar. Vďaka jeho podivuhodnému importu do Južnej Ameriky hroch žije aj v tamojšej voľnej prírode.

Hroch v cirkuse

Už v roku 1912 začala hrošica menom Lotus cestovať s cirkusom. Vydržalo jej to úctyhodných 42 rokov. Aj keď sú hrochy považované za extrémne nebezpečné zvieratá, Lotus bola taká mierumilovná, že sa dokonca nechala zapriahnuť do špeciálneho vozíka!

Ďalší na zozname vycvičených hrochov je Davidek z cirkusu Aleš. Svojho času to bol jediný cirkusový hroch v Európe. Pôvodne žil v Zoo, ale keď mu umrela mama, otec ho začal považovať za súpera a takmer ho rozdupal. Zachránili ho len tak tak. Potom sa dostal do cirkusu, kde vystupoval napríklad s tigrami, ktoré sa na ňom vozili. Manželku riaditeľa cirkusu považuje za svoju maminu. Vychovala ho na vanilkových pudingoch.

Hovorí sa o ňom ako o jednom z najnebezpečnejších jedincov zvieracej ríše. A aj tu môžeme vidieť, že nie je hroch ako hroch. Jeden žije v Afrike ukrytý pod nánosmi bahna a druhý sa promenáduje pred ľuďmi za vanilkové pudingy.

Pripravila Aďa

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu