ZN.SK
ľadoví vikingovia

Ľadoví Vikingovia, machri na ľade na kanadskom jazere Winnipeg

Počuli ste už niekedy o Ľadových Vikingoch? Ide o potomkov skutočných islandských Vikingov, ktorí v Kanade na jazere Winnipeg dodnes rybárčia…

Zľavy na wellness pobyty

Počuli ste už niekedy o Ľadových Vikingoch? Ide o potomkov skutočných islandských Vikingov, ktorí v Kanade na jazere Winnipeg dodnes chytajú ryby. V mrazivých podmienkach pritom ide o jedno z najnebezpečnejších povolaní na svete. Aj napriek tomu ho každoročne stále vykonáva okolo sedemsto ľudí.

ľadoví vikingovia

Rybárčenie na ľade dnes síce pôsobí ako klasický koníček i keď o čosi odvážnejší ako mnohé iné. Športový faktor tu však hrá skôr podružnú rolu. Na začiatku bola snaha o prežitie krutej zimy. Mnoho mužov tak zápasilo na hranici svojich síl o to, aby svojej rodine a komunite priniesli aspoň nejaký úlovok a mohli tak prežiť do ďalšej jari.

Ponorme sa spoločne do príbehu rybárov na jazere Winnipeg. Teda nie doslova, predsa len je tam dosť veľká zima. Našťastie do tohto príbehu môžeme nazrieť sprostredkovane a to vďaka osemdielneho dokumentárneho seriálu Ľadoví Vikingovia (v origináli Ice Vikings), ktorý si slovenskí diváci môžu pozrieť z pohodlia svojej obývačky od štvrtka 11. februára o 21:45 na televíznej stanici Viasat Explore.

Ľadový rybolov má dlhodobú históriu

Ľadové rybárčenie alebo aj rybárčenie na dierkach má na severe, či už na tom európskom, ázijskom alebo americkom, pomerne dlhú históriu. Aby tu ľudia prežili kruté zimy s teplotami hlboko pod bod mrazu, museli bojovať. Bojovať o každú rybu, ktorú sa im pod silnou vrstvou ľadu podarilo získať. Zatiaľ čo dnešní rybári, podobne zocelení ako ich predkovia, môžu v každom svojom úlovku vidieť doláre, tí v minulosti v nich videli primárne jedlo. Obživu, ktorá im pomohla prekonať dlhé obdobie zimy.

Historici si nie sú úplne istí, kedy presne sa s ľadovým rybárčením v Kanade začalo, ale prvé nálezy, ktoré tieto postupy dokumentujú, pochádzajú z doby pred približne dvoma tisícimi rokov.

Ľadoví Vikingovia postupne vylepšovali svoje metódy. Na začiatku jednoducho sekerou vytvorili dieru v ľade a následne s drevenou kópiou čakali na rybu, ktorá plávala okolo, neskôr začali byť sofistikovanejší. Nad dierkami v ľade začali stavať malé jurty, ktoré zabránili prieniku svetla k hladine pod ľadom. To aby ryby prestali tušiť, že sa nad nimi nachádzajú rybári. Naviac si títo ľudia začali vyrábať drevené návnady pripomínajúce malé rybky, na ktoré lákali väčšie úlovky.

Aj dnešní rybári nemusia byť trpezliví

I keď sa dnes oproti minulosti zmenila technológia, rybárčenie na dierkach je prakticky stále rovnaké. Aj dnes musia byť rybári trpezliví, aby si boli schopní zaistiť svoje živobytie. Často bojujú aj s teplotami na úrovni -40 °C. Niektoré úlovky síce môžu mať cenu zlata, ale okrem vytrvalosti je treba aj trochu šťastia.

Dokumentárny seriál Ľadoví Vikingovia sleduje rybárov, ktorí si túto zložitú profesiu vybrali len pred pár rokmi aj takých, ktorých rodiny majú v rybárčení na dierkach na jazere Winnipeg 150 ročnú tradíciu a skúsenosti. Okrem trpezlivosti a štastia je do rovnice nutné pripočítať ešte obozretnosť. Napríklad ľad unesie hmotnosť rybára až vtedy, keď je minimálne osem centimetrov tlstý. Zároveň musí byť neustále monitorovaná teplota, pretože pri náhlom odmäku sa môže ľad odmraziť za niekoľko minút. A vyskúšať je treba aj hĺbku vody na konkrétnom mieste. Tam, kde je totiž jazero plytšie ako 3 – 4 metre, sa môže ľahko stať, že vám sieť zamrzne od spodku k vrstve ľadu.

ľadoví vikingovia

Väčšina dnešných ľadových Vikingov dnes kombinuje staré metódy s modernými technológiami. K prederaveniu ľadu používajú vrtáky a následne merajú hĺbku vody obyčajnou rybárskou sieťou, ku ktorej je zaviazaný kameň a zvyšok už nechajú na gravitáciu.

Nechajte sa tiež zlákať mrazivou atmosférou dokumentárneho seriálu Ľadoví Vikingovia na televíznej stanici Viasat Explore a preniknite do drsného sveta ľadových rybárov.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu