ZN.SK
Krájanie mrkvy

Kuchynské nože na všetky druhy krájania: Štýlové krájanie mrkvy

Krájanie mrkvy na Julienne, Macedoine, Brunoise, Paysanne a Mirepoix nemusí byť výsadou šéfkuchárov. S pomocou niekoľkých jednoduchých..

Krájanie mrkvy na Julienne, Macedoine, Brunoise, Paysanne a Mirepoix nemusí byť výsadou šéfkuchárov. S pomocou niekoľkých jednoduchých postupov to zvládne naozaj každý.

Určite ste sa s týmito pojmami, ktoré pochádzajú z klasickej francúzskej gastronómie, už stretli napríklad na jedálnom lístku reštaurácie alebo v niektorej kuchárke. Mrkva je zeleninou, ktorú používame snáď vo všetkých pokrmoch, ktoré vám prídu na rozum – polievky a vložky do polievok, základy omáčok, samostatné zeleninové jedlá, dusená alebo pečená príloha, surová do šalátov, nátierok a dokonca ju nájdete aj v pečive a sladkej kuchyni. Kto by nepoznal mrkvový chlieb alebo koláč.

Na začiatku mrkvu očistíme. Odrežeme vňať i koreň a mrkvu umyjeme alebo použijeme škrabku. Ak používame mrkvu v biokvalite, určite stačí len umyť. Na odstránenie zvyškov hliny môžeme použiť kefku.

Vezmeme si veľký kuchársky nôž, z mrkvy pozdĺžne odkrojíme tenký plátok, aby nám vznikla rovná plocha a reznou stranou položíme na doštičku. Tým získame bezpečnú a stabilnú pozíciu pre nasledujúce krájanie. Väčšiu mrkvu ešte prekrojíme na polovice alebo na tretiny naprieč.

Krájanie na rezance – Julienne

Tento spôsob použijeme najmä na prípravu mrkvy do šalátov, do polievkovej vložky a najmä do ázijskej kuchyne.

krájanie mrkvy, spôsob julienne

Prsty skrčíme tak, že ukazovák, prostredník a prstenník zľahka ohneme. Mrkvu držíme proti doštičke tak, aby boli nechty zľahka schované. Palec zostáva za mrkvou a tlačí ju proti ostatným prstom. Pozdĺžnymi cca 2-3 mm tenkými rezmi mrkvu pokrájame. Čepeľ sa opiera o kĺby predných prstov, aby nedošlo k reznému poraneniu. Zarovnáme takto vzniknuté plátky do pôvodného tvaru ako pred krájaním a rovnakým spôsobom, teda pozdĺžnymi 2-3 mm rezmi pokrájame na rezance.

Krájanie na kocky (2-3 mm) – Brunoise

 Takto nakrájaná zelenina sa používa do polievok, omáčok, alebo ako ingrediencia do plniek. Mrkvu nakrájanú na Julienne otočíme a krájame naprieč na malé kocky 2-3 mm. Najmä vo francúzskych receptoch sa môžete stretnúť aj s krájaním Julienne alebo Brunoise na 1 mm. Vždy záleží ako na recepte, tak aj Vašej osobnej preferencii a v neposlednom rade aj zručnosti.

Krájanie na kocky (5 mm) – Macedoine

S týmto spôsobom sa najčastejšie stretnete pri príprave zeleniny na šaláty (typu nášho klasického zemiakového) dusenú alebo restovanú mrkvu ako prílohu. Ojedinele do hrubších plniek, aspikov alebo terín.

krájanie mrkvy, spôsob macedonie

Mrkvu zo všetkých strán pozdĺžne zrežeme, čím nám vznikne hranol. Ten nakrájame najskôr pozdĺžnymi rezmi na cca 5 mm hrubé hranolčeky, ktoré potom rovnako ako pri krájania na kocky (Brunoise) pokrájame na 5 mm kocky.

Krájanie na veľké kocky (1 cm) čiže Mirepoix

Takto pripravujeme mrkvu do základov polievok alebo iných jedál. Veľkosť kociek by mala byť približne rovnaká, aby sa jednotlivé kúsky rovnomerne uvarili, ale môžu byť úplne nepravidelné. Väčšie kúsky sa hodia na restovanie, pretože sa tak ľahko nespália.

krájanie mrkvy, spôsob mirepoix

Očistenú mrkvu prekrojíme pozdĺžne napoly a každú polku znova napoly. Dve polovice dáme zase k sebe do pôvodného tvaru a krájame z nich približne rovnako veľké kusy.

Krájanie na kolieska – Paysanne

Kolieska zachovávajú prirodzený tvar mrkvy a používajú sa najmä k restovaniu.

Očistenú mrkvu položíme na doštičku, prsty zase pokrčíme ako pri každom krájaní a kolísavými pohybmi nožom, kedy špička zostáva opretá o doštičku postupne krájame od tenkého konca k hrubému na požadovanú hrúbku.

Tip na záver: Naozaj bezpečne budete krájať iba s dobre nabrúseným nožom.

Kuchynské nože na všetky druhy krájania

Nože Fiskars Functional Form sú navrhnuté tak, aby vyhovovali všestranným potrebám dnešných domácich kuchárov. Sú ideálne na rôzne každodenné druhy krájania od sekania až po plátkovanie. Majú ostré, odolné čepele a ergonomicky tvarované rukoväti, takže je ich používanie pohodlné a bezpečné. Kuchynské nože Functional Form sa jednoducho čistia a môžu sa umývať v umývačke na riad. V Akadémii krájania vám v praxi ukážeme rôzne praktické tipy, ktoré Vám uľahčia každodennú prácu a urobia z vás hviezdu kuchyne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu