ZN.SK
Biela kráľovná

Biela kráľovná: nový napínavý britský seriál na Epic Drama

V Británii sa za poslednú dobu roztrhlo vrece so zaujímavými seriálmi. Seriál Biela kráľovná, divákov prenesie do Británie v 15. storočí.

Vo Veľkej Británii sa za poslednú dobu roztrhlo vrece so zaujímavými seriálmi. Niektoré potešia nadšencov detektívok, iné zasa milovníkov zvierat a na svoje si prídu aj zanietení do histórie. Tí si už čoskoro môžu pozrieť seriál s názvov Biela kráľovná, ktorá ich prenesie do Británie v 15. storočí.

Biela kráľovná

Aj keď si si toto obdobie často romantizujeme, vládli mu skôr intrigy, zrady a podvody. Hlavnými hrdinkami seriálu sú ženy. Tie najmocnejšie z mocných, ktoré sa až zúfalo snažia získať anglický trón. Ide o Alžbetu Woodwillovú, Margarétu Beaufortovú a Annu Nevillovú.

Príbeh

Príbeh sa odohráva konkrétne v roku 1464 a popisuje situáciu v období bratovražedného boja rodov Yorkov a Lancasterov, ktorý si osvojil pomenovanie Vojna ruží. A to aj kvôli tomu, že oba rody vo svojich erboch využívali práve motív ruže. Seriál Biela kráľovná je založený na knižnej trilógii Phillipy Gregoryovej, ktorá sa na oblasť historických románov špecializuje už dlhodobo. Majstrovsky popisuje detaily konfliktov a popri sa dokáže zameriavať na osudy konkrétnych postáv.

Vojna ruží sa začala v dôsledku oslabenej moci kráľa, ktorým v tej dobe bol chlapec v pubertálnom veku. Anglicko v tej dobe prišlo o značnú časť svojich kolónií a samostatná zem sa zmietala v chaose. Vplyv šľachty v tej dobe prekonal vplyv samotného kráľovského dvora a tak niet divu, že mnohí vycítili príležitosť a snažili sa získať moc za každú cenu. Ale cena bola možno až privysoká – znamenala vymretie 26 z 64 vtedajších anglických šľachtických rodov.

Biela kráľovná – Alžbeta Woodwillová, žena Eduarda I

Ako Biela kráľovná bola označovaná Alžbeta Woodwillová, žena Eduarda IV. z rodu Yorkov. Po Eduardovej smrti bol kráľom na krátky čas korunovaný ich spoločný najstarší syn, ktorý však bol z trónu veľmi rýchlo zosadený a následne aj s jeho mladším bratom zmizol – pravdepodobne boli obaja zavraždení. Aj napriek tomu sa Alžbete naďalej darilo udržiavať svoj vplyv. Nakoniec sa jej dokonca podarilo dohodnúť svadbu svojej dcéry Alžbety z Yorku s neskorším kráľom Henrichom VII. Týmto aktom bola ukončená Vojna ruží a zároveň vznikol nový rod Tudorovcov, ktorý vládol Anglicku vyše storočia.

Biela kráľovná: nový napínavý britský seriál na Epic Drama

Majstrovská miniséria vznikla v roku 2013 pod taktovkou BBC s rozpočtom 25 miliónov libier. Bola natáčaná prevažne na rôznych lokalitách v Belgicku. Základom seriálu však nie sú len zmienené intrigy, ale aj vášnivá láska medzi Alžbetou a Eduardom, ktorá vyvolávala odpor viacerých členov dvora. Seriál sa rozhodne nevyhýba zobrazovaniu sexuálnych scén a to až natoľko, že sa jeho tvorcovia rozhodli pre zostrihanie dvoch verzií.

Seriál Biela kráľovná si môžu pozrieť diváci na televíznej stanici Epic Drama. Prvý diel sa dostane na obrazovky 3. februára o 21:00.

Trailer:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu