ZN.SK
Letisko a odlety zájazdy

Ako sa zbaliť na dovolenku? Položky, na ktoré nemožno zabudnúť

Pre niektorých ľudí je letná dovolenka jedna z najdôležitejších udalostí celého roka, a preto ju začnú plánovať už mesiace pred odchodom.

Pre niektorých ľudí je letná dovolenka jedna z najdôležitejších udalostí celého roka, a preto ju začnú plánovať už mesiace pred odchodom. Príprava je u nich kontinuálnym procesom, ako taký malý domáci projekt. Oproti nim zas stoja tí, ktorí si všetko nechávajú na poslednú chvíľu. Deň pred odchodom vytiahnu svoje kufre a naplnia ich oblečením, ktoré v tom momente je práve čisté.

letisko a mladí pred odletom

Obidva štýly balenia majú svoje výhody a negatíva. Plánovači si môžu byť skoro na sto percent istí, že vždy všetko budú mať poruke, že žiadne počasie nemôže ich výlet pokaziť a že po príchode do destinácie nebudú musieť ísť na objavnú cestu do miestneho hypermarketu za účelom kúpy položiek, ktoré si zabudli vziať. Tá druhá skupina môže rátať s presným opakom týchto troch bodov. Možno to neznie až tak dobre, no na druhej strane sú to väčšinou veľmi spontánni ľudia, ktorí si vedia vychutnať každý moment. Možno, že ich topánky premokajú, na druhej strane sa neboja objavovať nové miesta, neváhajú si zobrať výhodnú pôžičku na dovolenku a nestrácajú čas s dodržiavaním bodov itineráru, pretože žiadny nemajú. (Internetový portál Finančný magazín vám vysvetlí, aký je rozdiel medzi pôžičkou na dovolenku a dovolenkou na splátky, no nájdete tu aj iné výborné články o hospodárení s financiami.)

Dovolenka a pláži pri mori

Niektoré veci pri príprave na dovolenku však platia na obidva typy. Prečítajte si, ako by ste sa mali zbaliť na dovolenku funkčne a rozumne.

Kameň úrazu: oblečenie

Aj vy ste bezradní pri rozhodovaní o tom, aké oblečenie by ste si mali zbaliť na dovolenku? Potom patríte k drvivej väčšine. Skúste selektovať podľa nasledovných rád:

  • oblečenie z pohodlného (nie tesného) a ľahkého materiálu, v ktorom sa nebudete potiť, tým pádom jednotlivé kusy nemusíte hodiť do vrecúška so špinavým prádlom už po pár hodinách;
  • kľúčom je multifunkčnosť a táto charakteristika sa najviac hodí na kus oblečenia, ktorý sa volá sarong alebo plážová šatka. Okrem svojej pôvodnej funkcie je využiteľná ako šál, šatka, ak slnko príliš silno svieti alebo keď prší, deka na pláž, uterák, dokonca aj ako sprchový záves a vankúš;
  • oplatí sa zbaliť také šatstvo, ktoré rýchlo schne – flisové bundy namiesto vlnených svetrov, syntetické turistické nohavice namiesto riflí, lezecké a bežecké tričká dostupné v športových obchodoch namiesto bavlnených;
  • nepreháňajte to s farbami, vyberte iba 2-3. Na jednej strane bude jednoduchšie kombinovať jednotlivé kusy a na druhej v prípade potreby ich viete vyprať rýchlejšie a ľahšie;
  • všetky kusy oblečenia by mali byť čisté, pred balením si teda nájdite čas na pranie a žehlenie. Všetko dôsledne Na vrch a spodok kufra umiestnite svetre a bundy, medzi nimi by mali byť tričká, nohavice, overaly, šaty atď.

Balenie batožiny, cestovanie

Let s príručnou batožinou

Ak nie ste skúseným cestovateľom, resp. využívate skôr inú než leteckú dopravu, pred odchodom na dovolenku určite skontrolujte, aký typ batožiny máte v cene letenky. Pokiaľ nájdete informáciu o podpalubnej, môžete sa tešiť nielen z toho, že si môžete do danej destinácie vziať oveľa viac vecí, ale zároveň vás neobmedzuje toľko obmedzení.

Keď cestujete iba s príručnou batožinou, mali by ste mať na pamäti niekoľko pravidiel, ktoré platia v leteckej doprave globálne, popri vlastných prepravných podmienkach jednotlivých leteckých spoločností.

Asi pre vás nebude úplne prekvapivým faktom to, že ostré predmety v príručnej batožine sú zakázané. No tento pojem v tomto kontexte platí na rôzne predmety, a to aj také, ktoré v bežnom živote vôbec nepokladáte za nebezpečné, napríklad dáždniky s ostrými časťami, otvorené žiletky alebo nožničky s ostrím dlhším ako 6 cm.

Balenie kozmetiky a iných tekutých položiek je celá veda. Celkovo by ste v príručnej batožine nemali mať viac ako 1 liter tekutiny, ale tak, že si ju rozdelíte do nádobiek s maximálnou hmotnosťou 100 ml. Znamená to, že tých budete mať maximálne 10. Všetky musíte umiestniť do jedného priesvitného a uzatvárateľného vrecúška. Na bezpečnostnej kontrole na letisku musíte tento balíček z batožiny vybrať.

Letisko a odlety zájazdy

Cestovateľská lekárnička

Aj keď ste zdraví so železnou imunitou, nezabudnite si zostaviť cestovateľskú lekárničku aspoň s elementárnymi prvkami. To, že ktoré položky sem patria nie je jednoznačné, pretože súvisí s tým, kam cestujete, aký je vek účastníkov výletu a na aké zdravotné problémy máte predispozíciu. Ak sa neviete rozhodnúť, čo by mal váš balík prvej pomoci obsahovať, môžete sa riadiť podľa nasledovného zoznamu:

  • lieky, ktoré pravidelne užívate (antidepresíva, antikoncepcia, lieky na astmu atď.),
  • zdravotnícke pomôcky, ktoré používate na každodennej báze (napríklad glukomer pre diabetikov),
  • okuliare a kontaktné šošovky,
  • analgetiká, lieky proti horúčke a hnačke,
  • leukoplast, dezinfekcia na ruky a na čistenie rán,
  • opaľovací krém,
  • repelent proti hmyzu, pinzeta na kliešte,
  • vitamíny, ktoré pravidelne užívate, najmä ak nekonzumujete živočíšnu stravu. Na túto tému si prečítajte článok o vitamíne B12 v potravinách na stránke zdravy-recept.sk. Bude užitočný aj z hľadiska dlhodobej prípravy na dovolenku, pretože vitamín B12 podporuje vitalitu a znižuje riziko chronickej únavy.

Zdroj: http://ako-na.sk/navod/5509/ako-sa-pripravit-na-letnu-dovolenku-planovanie-financie/

Zdroj fotiek: freepik.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu