ZN.SK
Stres

Ako sa najlepšie chrániť pred chronickým stresom?

Stres je už zaužívaným pojmom hektickej a neistej doby. Každý ho zvládame po svojom, najlepšie sa pred ním úplne chrániť. Je to vôbec možné? Naše telo predsa spracováva a pohotovo reaguje

Stres je už zaužívaným pojmom hektickej a neistej doby. Každý ho zvládame po svojom, najlepšie sa pred ním úplne chrániť. Je to vôbec možné? Naše telo predsa spracováva a pohotovo reaguje na každý vonkajší podnet. Jedny sú preň bezpečnejšie, iné útočnejšie až veľmi škodlivé. Keď sa už do stresu dostaneme, neuzatvárame sa, ale tento stav okamžite riešime.

Stres

Chronický býva „pozvoľne“ ničivý

Pre telo sú všeobecne najhoršie skryté a dlhodobo neriešené problémy. Nielenže tým ohrozujeme vlastné fyzické, ale aj psychické zdravie. V prípade stresu neraz platí, že krátkodobý sa postupne stáva opakovaným a neskôr až chronickým.

Ako však zistiť, že naše stresové situácie trvajú pridlho?

  • Bezdôvodne sme náladoví, citlivo reagujeme aj na tie najmenšie vonkajšie podnety.
  • Trpíme zvýšenou podráždenosťou, precitlivenosťou, úzkosťou až depresiou.
  • Namáhané, citlivé na dotyk až bolestivé bývajú končatiny a svalstvo.
  • Zhoršuje sa naša koncentrácia.
  • Ťažšie alebo vôbec nerelaxujeme, málo spíme.
  • Vyskytujú sa tráviace ťažkosti, problémy s dýchaním.

Zvýšené stresory musia jednoducho zmiznúť

Logicky, ak stres plodí ďalší stres a ohrozuje naše zdravie, čo v najväčšej miere chránime pred ním celý svoj imunitný systém. Ako dôkaz, že je telo v strese, sú uvoľnené hormóny kortizol a adrenalín, ktoré zrýchľujú tep, zhoršujú dýchanie a zužujú krvné cievy. V dôsledku toho trpíme na zvýšený krvný tlak, čo súvisí s množstvom srdcovo-cievnych problémov. Vysilené telo nie je schopné ani správnej neutralizácie voľných radikálov. Je tak menej chránené pred oxidačným stresom.

Okamžite mu pomôžeme nie jedným, ale minimálne trojicou účinných antioxidantov. Ako zdroj odporúčame lipozomálny glutatión s bezpečným transportom do buniek. Ten okrem troch základných aminokyselín aktivuje aj iné antioxidanty. Pre naše zdravie sú veľmi dôležité najmä vitamín C a E pre stimuláciu imunitného systému. Telu sa dostane potrebnej energie, menej podlieha rušivým podnetom, stáva sa silnejšie voči patogénom a rôznym infekciám. Vzniká tak oveľa menšie riziko ochorení tela aj duše.

Riziko stresu znižujeme

Vyhnúť sa mu jednoducho nedokážeme, no jeho prejavy možno zmierňovať. Zatiaľ čo jedni používajú tradičnú techniku do 10 (pri hlbokých nádychoch rátajú 10 s), iní sa predovšetkým odpoja od negatívnych ľudí a svoje kontakty si chránia medzi priateľmi a blízkymi.

Starostlivo dbajú o seba, zvýšenú pozornosť venujú relaxácii, kráse aj záľubám. Dodržiavajú zdravé stravovanie, cvičia a preventívne užívajú vitamíny a doplnky podľa konkrétneho účelu. V rôznych baleniach ich ponúka purerituals.sk, pričom môžeme potešiť nielen seba, ale aj známych. Tešia sa? Tak sa usmievajte spoločne a spravte si každý ďalší deň lepším a lepším.

Zdroj obrázka:

Rido / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu