Coworking alebo Home office? Aký je medzi nimi rozdiel?

Coworking alebo Home office? Aký je medzi nimi rozdiel?

Pandémia koronavírusu nám otvorila oči do dvoch strán. Jednu stranu pokrývajú negatíva. Napríklad strata pracovnej pozície, zdražovanie a podobne. Druhá strana je plná pozitív. Pojem home office sa u nás stal populárnym. Svet práce už nie je čo býval. Na Slovensko sa dostáva aj pojem coworking. Čo je to a čo z toho je lepšie?

notebook práca

Home office – vlastná kancelária

Home office alebo práca z domu vám umožňuje pracovať doslova v pyžame. Stačí sa ráno zobudiť, zapnúť počítač a makať. Najčastejšie si tento spôsob vykonávania práce pochvaľujú živnostníci. Prichádza však jedno veľké „ale“. Pracovať z domu môže mať na vás dopad v podobe zníženej efektivity. Ak pracujete z pohovky, na ktorej ste zvykli relaxovať, váš mozog nebude schopný podať taký výkon, ako v kancelárii.

Existujú ale 2 spôsoby, ako mať vysokú efektivitu. Ak máte doma voľnú miestnosť, ktorú nijako nevyužívate, spravte si z toho vlastnú kanceláriu. Vstúpite do nej, len keď budete pracovať. Vaša hlava sa tak automaticky prepne do režimu “práca.” Kúpite si kancelársky nábytok a všetko potrebné okolo toho. Vybudujete si tak pracovnú miestnosť ako šitú pre vás.

Druhý spôsob je pre ľudí, ktorí nemajú možnosť voľnej izby. Zariaďte svoj kútik. Postačí stôl, počítač a ostatné príslušenstvo. Opäť je dôležité, aby ste sa v ňom zdržiavali len  počas vykonavania práce. Najlepšie miesta pre takéto kútiky sú v spálni alebo obývačke. Ak pracujete hlavne doobedu a máte detskú izbu, nasťahujte sa tam. Zatiaľ, čo vaše dieťa bude v škole, vy môžete pokojne pracovať z jeho izby.

Coworking – zdieľaná kancelária

Tento pomerne nový spôsob vykonávania práce je zameraný na podávanie vysokej efektivity pri práci. Ide o priestory, ktoré si viete prenajať na deň a pracovať odtiaľto. Pritom sa tam môžete stretnúť s ostatnými ľuďmi. Každý tak pracuje na svojej robote, no pritom ste všetci v tej istej alebo vedľajšej miestnosti. Ide zároveň o veľmi dobrú možnosť spoznať ostatných živnostníkov alebo ľudí odkázaných na prácu na diaľku. Nové kontakty sa zídu vždy.

Záleží od vybavenosti každého coworkingu. Niektoré ponúkajú len stôl, stoličku a pripojenie na internet. Tie lepšie vybavené aj oddychovú zónu, občerstvenie a uzavreté kancelárie. Existujú aj Chill zóny, kam si ľudia následne idú oddýchnuť. Ak radi trávite čas s novými ľuďmi, coworking ideálny pre vás. Častokrát sa ale stáva, že ste v coworkingu sami, keďže tento druh práce ešte nie je tak rozšírený na Slovensku.

Zdroj obrázka: 4 PM production / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.