Zaujímavosti a tajomstvá kníh: séria Temní anjeli (Emily D. Beňová)

Zaujímavosti a tajomstvá kníh: séria Temní anjeli (Emily D. Beňová)

Slovenská spisovateľka Emily Dalekorejová Beňová je oveľa známejšia pod skráteným menom Emily D. Beňová. Spájame si ju s romantikou, vzťahmi, ale aj upírmi. Tí sú súčasťou série Temní anjeli, pri ktorej písaní nebola pevne rozhodnutá, či je dobré spájať upírov a lásku do jedného.

Vedeli ste napríklad, že pôvodná séria mala 5 častí a že si ju autorka vydala v roku 2012 na vlastné náklady? Vydavateľstvá totiž v tom čase jej knihy odmietali. Jednak preto, že šlo o viacdielnu sériu, ako aj pre fakt, že fantasy žáner na Slovensku jednoducho nie je populárny. Nadšenci tohto žánru síce budú namietať, ale čísla predajnosti nepustia. Aj napriek tomu ale Temní anjeli patria medzi úspešnejšie tituly. Aj napriek tomu, že sú sériou a že sú zástupcom tohto žánru. Séria vyšla len nedávno opäť, no v menšej úprave – séria sa zmenila na trojdielnu.

V našom seriály venovanom tajomstvám kníh si dnes poodhalíme tajomstvá práve knižnej série Temní Anjeli.

Temní anjeli

 • Svoje úplne prvé príbehy napísala ešte ako trinásťročná. Písavala perom, neskôr na starom obrovskom stroji, ktorý robil viac rámusu ako zbíjačka.
 • Prvá časť knihy Temní anjeli vznikla na podnet sna. Lepšie povedané nočnej mory, po ktorej sa autorka prebudila udýchaná, spotená, maximálne vydesená, no predsa len dychtivá po spísaní nočnej mory. V tej dobe mala iba 19 rokov.
 • Sen zapísala perom na papier z čoho vzniklo takmer dvadsať stránok.
 • Neskôr sa k snu vrátila a dotvorila niekoľko ďalších stránok na svojom prvom počítači, a kým sa nazdala v rukách držala hrubý zväzok papierov.
 • Pôvodne sa dej odohrával v jej rodnej dedine na východe, no nebolo to ono a preto príbeh prepísala a zasadila do zahraničného prostredia.
 • Prepísala mená, takže pôvodné Benjamín a Mirka sa zmenili na Bruce a Madyne.
 • Príbeh písala potajme v čo najväčšom utajení, pretože mala obavu, že ak by to niekto prečítal, buď by ju vysmial, alebo jej povedal, aby písanie navždy zabalila.
 • Po dopísaní si knihu sama vytlačila a nechala zapadnúť prachom, lebo bola presvedčená, že upíri a láska k sebe nejdú ako sneh a blesky.
 • Rok na to sa ku rukopisu pri upratovaní dostala mamina a príbeh si prečítala. Bola ním doslova nadšená a tak presvedčila svoju dcéru, aby to písala ďalej a Emily sa do toho pustila.
 • Prvé knihy boli v mäkkom obale, no tlačiar bol nespoľahlivý. Knihy sa rozpadávali čo malo za následok, že bola nútená knihy od čitateľov opakovane reklamovať a nanovo im ich posielať.

Temní anjeli Emily D Beňová

foto: autorka, pôvodné vydania v 5 dielnej sérii

 • Po šiestich rokoch odmietania sa však aj na túto sériu usmialo šťastie a knihy sa vydali znova vďaka vydavateľstvu Elist (2017), ktoré v knihách našlo veľký potenciál.
 • Avšak 5 kníh sa im zdalo priveľa a preto sa zvažovalo, že sa knihy skrátia, aby sa vydali len tri časti. Knihy autorka preto znova prečítala, vymazala nutnosti a po dohode s vydavateľstvom sa päť častí spojilo a vznikli tri hrubé knihy.
 • Prvé obálky na pentalógii boli úplne iné. 1. časť mala zápalku, ktorá mala namiesto oranžového plameňa plameň z vody.  2.časť mala podobný námet, no namiesto zápalky bola sviečka. 3.časť mala zapaľovač, 4.časť horák, 5.časť znova zápalku, no tentoraz s rozšplechnutým vodným plameňom.

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Emily D. Beňovej na martinus.sk, alebo na bux.sk

Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Oficiálne stránky autorky: https://pisanie-je-moj-zivot.webnode.sk

Zaujímavosti a tajomstvá kníh: séria Temní anjeli (Emily D. Beňová)
5 (100%) 4 hlas[ov]
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Čínska dedinka pohltená prírodou
Opustenú dedinu na ostrove Gouqi si vzala príroda späť

Olga Beno lotéria
Žena vyhrala jackpot. Stavila si na čísla zo svojho sna

Nafukovacia anča ako anjel
Dedinčania považovali nafukovaciu “anču” za anjela z neba

Zavrieť