ZN.SK
Laura Ensi, séria spoločenstvo

Tajomstvá kníh: fantasy séria Spoločenstvo od Laury Ensi

Čo prezradila o svojej sérii Spoločenstvo – Zrod vlčej bojovníčky a Spoločenstvo II. – Zrod vlčieho impéria samotná autorka?

Zľavy na wellness pobyty

Knižná fantasy možno nie je na slovenské tituly tak bohatá, ako v zahraničí, no i tak je tento žáner u nás populárny. Nie iba pre Harryho Pottera a všetkých slovanských bojovníkov, čarodejníkov a rytierov, ktorí sa kedy na stránkach kníh v slovenčine objavili. Vo vydavateľstve Maxim čoskoro vyjde druhý diel fantasy série Spoločenstvo. Slovenských čitateľov prvý diel zaujal. Veď najmä zasadenie príbehu a hlavní hrdinovia nie sú celkom typickými hrdinami fantasy, akých by sme pri žánri očakávali.

Laura Ensi, séria spoločenstvo

Čo prezradila o svojej sérii Spoločenstvo – Zrod vlčej bojovníčky a Spoločenstvo II. – Zrod vlčieho impéria samotná autorka?

  • Nikdy som si nemyslela, že napíšem druhý diel tohto príbehu. Vlastne som nikdy ani len nedúfala, že takú ponuku dostanem. No keď som čakala na správu ohľadom vydania 1.dielu, nedalo mi to spať. Príbeh Raine a jej Vlkov ma neustále prenasledoval, takže som sa rozhodla – pokračovanie napíšem, keď už pre nikoho iného, aspoň pre seba.
  • Pôvodne som neplánovala veľký stret Vlkov a ich úhlavných nepriateľov – Venatorov. Raine a jej svorka mali byť jedinými, ktorí sa im mali postaviť. No potom som si uvedomila, že nechcem robiť z mojej knižnej hrdinky niekoho „viac“. Niekoho, kto sa sám postaví nepriateľom, kto sám zvládne poraziť zlo, bez toho, aby na to potreboval aj niekoho iného. Nie, chcela som svetu a čitateľom ukázať, že nie je hanbou prijať pomoc od druhých. Niekedy je dokonca potrebná, pretože bez pomoci druhých ľudí by sme nikdy nedosiahli naše ciele – nikdy by sme sa nestali tým, ktorými naozaj máme byť.

Inšpirácia

  • Príbeh Raine a Spoločenstva mi skrsol v hlave, keď som sa sprchovala – podobne ako všetky ostatné zvraty, nápady a hlavné myšlienky tohto príbehu.

Laura Ensi, séria spoločenstvo

foto: autorkin archív

  • Každá jedna postava v mojom príbehu, či už v jednotke alebo dvojke, sa ponáša na ľudí, ktorí sa vyskytujú v mojom živote – na mojich priateľov. Či už je to skomoleným menom, správaním, výzorom alebo vyjadrovaním sa. Hlavná hrdinka sa výzorovo ponáša na moju veľmi dobrú kamarátku – vždy som jej závidela jej jantárové vlčie oči a tmavé vlasy. Druhá hlavná dievčenská postava, ktorá sa vyskytuje v druhej knihe, sa ponáša na moju dlhoročnú priateľku z tanečného súboru. Keby ma nepožiadala, že by raz chcela byť hlavnou hrdinkou v mojom ďalšom príbehu, táto postava by neexistovala – a príbeh by bol úplne iný.

Miesta z knihy v reálnom svete

  • Mestá v Taliansku, ktoré opisujem, som na vlastné oči videla a všetky som ich pochodila. Práve v tom momente, keď som stála na talianskych útesoch, ktoré tieto mestá lemujú a keď som si pomaly každým dňom tieto miesta viac a viac zamilovávala – práve vtedy som sa rozhodla, že budú súčasťou môjho príbehu. Nemohla som inak. Za ten týždeň som videla mnoho krásy a uvedomila som si, že ľudia dokážu prírodu prikrášliť, nielen ju zničiť – pokiaľ chcú.

V príbehu

  • Veľmi dlho som zvádzala vnútorný boj, či v mojom príbehu zahynú aj nejaké kladné postavy alebo či ich postihne nešťastný osud. Niektorí moji priatelia ma prehovárali, aby som svoje postavy nezabíjala. No podobne ako v prípade Raine, ktorá nemohla zastaviť nepriateľov sama, som sa rozhodla neidealizovať ani následky jej rozhodnutí. Hoci sa môj príbeh odohráva vo vymyslenom fantáziou popretkávanom svete, následky vojny a bojov sú skutočným odkazom – pretože vo vojne ľudia zomierajú, je jedno na koho strane stoja.
  • V mojom príbehu zohráva veľkú úlohu osud. Nitka vtkaná do života mojich hrdinov, ktorá ich vedie a určuje im ich cestu. No dôležitým odkazom v mojom príbehu je práve to, že my sme pánmi nášho osudu. Je jedno, na čo sme boli predurčení – čo musíme vykonať, my si vyberáme aká bude naša cesta. Osud nie je naša výhovorka, je to len naša vôdzka. O našich činoch a skutkoch rozhodujeme my sami.

 


Odkazy:

Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Čo tak niečo zaujímavé?

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu